Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.02.2022 8 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Saç bakımı nasıl yapılır?

Siz de saçlarınız güzel şekil aldığında kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz? O zaman saçlarınızı sürekli güzel gösterecek önerilerimize kulak verin.

Saç bakımı nasıl yapılır?

Saç bakımı sadece dış görünüş için değil genel sağlık için de gereklidir. Sağlıklı saçlar, saç ve saç derisi sağlığını sağlar. Saç stilleri birçok insan için önemlidir ve benlik saygımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 88'i saçlarının özgüvenlerini etkilediğine inanmaktadır. Tüm saç tipleri aynı değildir. Bu nedenle de saç tipi, dokusu ve kalınlığı gibi çeşitli faktörlere göre saç bakımı uygulanması önerilmektedir. Saç bakımı yaparken doğru ve yanlış bilinen yolları vardır. Doğru saç bakımı, sağlıklı ve parlak görünen bir saçı korumasında, saç bakımının dışında yeterli bilgi gerektirmektedir. Diyet, genetik ve hormonlar, saçın büyüme hızını etkileyen gerçek faktörlerdir. Düzenli saç kesimine ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni saç sağlığını korumaktır. 

Saç bakımı için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın
 • Doğru şampuanı kullanın
 • Bitkisel yağ kullanın 
 • Saçınızı nemlendirin
 • Saçınızı doğal yollarla kurutun
 • E vitamini içeren besinler tüketin
 • Sağlıklı beslenin

1. Saçlarınızı Sıcak Su ile Yıkamayın

Sıcak su, saç derisindeki doğal yağları yok ederek, cildin kuru ve pul pul dökülmesine yol açar.  Bu nedenle de saçları yıkarken ılık su kullanılması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte saç yıkamada son durulama ılık veya soğuk su ile yapılmalıdır. Bu yöntem, saçların daha güçlü ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Saç yıkarken kullanılan çok soğuk su ise saçlardaki yağı ve kiri iyi bir şekilde temizlemez. Bu durum da bakımsız saçlara yol açar. Sonuç olarak, saçların sıcak su ile yıkamaktan kaçınılmalı ve saçları yıkarken ılık su tercih edilmelidir. 

2. Doğru Şampuanı Kullanın

Saç tipine uygun tasarlanmış bir şampuan kullanmak önemlidir. Bununla birlikte, saç dökülmesi yaşayanların, saça  veya saç derisine zarar verebilecek güçlü kimyasallar içeren şampuanlardan kaçınmaları gerekmektedir. Özellikle de boyalı saçlara sahip olanların boyalı saçlar için olan şampuanları, kuru ve yıpranmış saçlara sahip olanların ise bu saç tipine uygun şampuan seçenekleri tercih etmeleri önerilmektedir. 

3. Bitkisel Yağ Kullanın

Bazı uçucu yağlar, saç sağlığını iyileştirmektir. Çeşitli bitkisel yağlarının saç sağlığına olan faydaları şunlardır.

 • Badem yağı: Saç derisini nemlendirir ve yatıştırır.
 • Sedir ağacı yağı: Saç derisini uyarır ve saç büyümesine katkı sağlar.
 • Adaçayı yağı: Saç derisini uyarır ve saç büyümesini destekler.
 • Hindistan cevizi yağı: Saça yumuşaklık verir ve parlaklığını artırır.
 • Jojoba yağı: Saça nem verir, ve saç derisini uyarır.
 • Papatya yağı: Saça parlaklık kazandırır ve yumuşaklık katar. Aynı zamanda da saç derisini yatıştırır.
 • Sandal ağacı yağı:  Kuru ve yıpranmış saç uçlarını onarmaya yardımcı olur ve saça güzel koku verir.
 • Lavanta yağı: Saçı derinlemesine besler, parlaklık kazandırır ve kepek kontrolünü destekler.

4. Saçınızı Nemlendirin

Cilt gibi, saçında nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Saç nemlendiğinde daha sağlıklı ve güçlü olmaktadır. Saçı nemlendirmek ve güçlendirmek için bakım kremlerinin düzenli olarak uygulanması gerekir. Saçları nemlendirmek için, öncelikle saç tipine uygun bir nemlendirici seçilmelidir. Uygun saç kremi bir miktar alınarak, nemli saçın boy ve uçlarına sürülerek uygulanmalıdır. Bu sayede saçların tararken dökülmesi de engellenebilir.

5. Saçınızı Doğal Yollarla Kurutun

Fön ile kurutma,  saç yapısının değişmesine, saçın kurumasına ve kırılmaya meyilli hale gelmesine neden olabilir. Aynı zamanda da saç derisine zarar verebilir. Bu nedenle de saçların doğal yollarla kurutulması önemlidir. Sağlıklı saçlar için oda ısısında kendiliğinden veya havlu ile kurutma işlemi en iyi yöntemlerdir. Havlu ile sert bir şekilde ovalamak saçınızın kütikülüne zarar verebilir. Bu nedenle de havlu ile kuruturken saçları ovalamaktan kaçınılmalıdır. Saçın nemi emmesi için havluya sarılması önerilmektedir. 

6. E Vitamini İçeren Besinler Tüketin

E vitamini, saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına, ayrıca kırılma ve koparak dökülmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Bu nedenle de badem, fındık, somon, ayçekirdeği, ıspanak ve avokado gibi E vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. 

7. Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme sağlıklı saç ve saç derisi için çok önemlidir. Saçlar, proteinlerden ve amino asitlerden oluşmaktadır. Saç büyümesi ve koruması için doğru beslenmek gereklidir. Daha güçlü saçlara sahip olmak için yumurta, koyu yapraklı sebzeler, balık, fındık, fıstık, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, havuç, baklagiller ve tahıllar gibi E vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketilmelidir. Demir gibi bazı vitaminlerin eksikliği, saçların zarar görmesine katkıda bulunur ve saç dökülmesine yol açabilir. E vitamini eksikliği ise saçların daha yavaş uzamasına ve daha cansız görünmesine yol açabilir. 

Evde Saç Bakım Maskeleri Nasıl Yapılır?

Saç maskeleri, saça 20 dakikadan daha bir kısa sürede çeşitli fayda sağlamanın hızlı ve oldukça güçlü ve etkili yollarından biridir. Saç maskeleri, saçı yumuşatma ve nemlendirme, büyümeyi hızlandırma, parlaklık katma ve hatta enfeksiyonlarla savaşma gibi çeşitli faydalar sağlar. Kimyasal içerikli kremler kullanmak yerine evde kolaylıkla bulunabilen doğal malzemeler ile pratik saç maskeleri hazırlanabilir. Bununla birlikte saç tipine ve ihtiyacına göre çok çeşitli doğal saç bakım maskeleri bulunmaktadır. Aşağıda saçı beslemeye, korumaya ve nemlendirmeye yardımcı olacak iki saç bakım maskesi verilmiştir. 

Kuru saçlar için bal, yumurta ve elma sirkesi maskesi

Malzemeler: 1 adet yumurta 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Yapılışı : Malzemelerin tümü küçük bir kabın içerisine alınır ve iyice karıştırılır. Saçın uzunluğuna bağlı olarak tarifin miktarı artırılabilir veya azaltılabilir. Karışım tüm saça uygulanır ve 30 ila 40 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile durulanmalıdır. Tüm saç tiplerine uygulanabilir. 

Yağlı saçlar için yumurta ve limonlu saç maskesi

Malzemeler: 1 yumurta ve ½ limon

Yapılışı: Yumurtanın akı küçük bir kaba alınır ve üzerine yarım limonun suyu sıkılır. Yumurta akı ve limon suyu pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırılır. Karışım nemli saça saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulanır. Ardından saçları toplanmalı ve bone yardımcı ile kapatılmalıdır. Bu şekilde 30-45 dakika bekletilmeli ve ardından şampuan ve saç kremi ile durulanmalıdır. 

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Kıvırcık saçlar için nemlendirme önemlidir.

Gür, kalın telli ve kıvırcık saçlar nemini çok hızlı kaybetme eğilimindedir. Saçları şampuanlamadan önce saç tipine uygun bir saç kremi kullanmak, saç tellerinin ve saçtaki doğal yağların korunmasına yardımcı olur. 

Aynı zamanda saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesi için saç bakım maskeleri uygulanabilir. Bununla birlikte kıvırcık saç tipine uygun serum ve losyonlar, elektriklenmeyi ve kabarmayı engelleyerek, daha nemli, canlı ve bakımlı saçlara sahip olmayı sağlar. 

 • Kıvırcık saçları yıkarken soğuk ve ılık su tercih edilmelidir.

Saçları sıcak su ile yıkamak saç ve cilt sağlığına olumsuz etkilemektedir. Çok sıcak su, saç derisinde kepeklenme, kaşıntı ve pul pul dökülmelere yol açabilir. Soğuk su ise nemi saç içine hapsederek, daha parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlar. Bu nedenle de kıvırcık saça sahip olan kişilerin, saç yıkama sırasında soğuk veya ılık suyu tercih etmeleri önerilmektedir. 

 • Saçları tararken seyrek dişli taraklar kullanılmalıdır. 

Kıvırcık saçları taramak için seyrek dişli bir tarak tercih edilmelidir. Sık dişli taraklar, saç uçlarında kırılmaya ve kopmaya neden olmaktadır. 

 • Doğru şampuan seçilmelidir.

Kıvırcık saçlar için özel olarak tasarlanmış şampuan ve saç kremleri seçilmelidir. Bunun nedeni ise kıvırcık saçların genellikle kurumaya eğilimli olmasıdır. Bununla birlikte nem içeriği yüksek şampuanlar tercih edilmelidir. Nem oranı yüksek şampuanlar, buklelerin daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

 • Kıvırcık saçlar her gün yıkanmamalıdır. 

Saçları her gün şampuanlamak, saçların ihtiyaç duyduğu doğal yağları kaybetmesine yol açabilir.  Bu nedenle de kıvırcık saça sahip olanların, saçlarını her gün yıkamak yerine 2-3 gün ara ile yıkaması önerilmektedir. 

 • Kıvırcık saçlar kurulamak için pamuklu bir tişört tercih edilmelidir. 

Saçları kurularken havlu kullanmak, kabarma ve elektriklenmeye neden olur. Bu sebeple de duş sonrası saçları kurularken pamuklu bir tişört kullanılabilir. Saçtaki fazla suyu ovalamadan alarak, saçların zarar görmesini önlenebilir. 

 • Isı kullanımı minimuma indirilmelidir.

Düzleştirici, fön makinesi ya da maşa gibi çeşitli saç şekillendiriciler, ısı seviyeleri düşük şekilde kullanılmalıdır. Aşırı ısı buklelerinin doğal şekillerini kaybetmelerine yol açarak, daha cansız bir görünüme neden olabilir. 

Sarı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç boyalarını uygulamadan önce saç rengini açmada kullanılan kimyasalların yıpranmasına yol açar. Bu nedenle de boyalı saça sahip kişilerin düzenli olarak saç bakımı ürünleri ve saç bakım maskeleri uygulamaları önerilmektedir. 

Sarı saçların bakımının en önemli adımlarından biri saçın nemlendirilmesidir. Nemlendirici özelliğine sahip şampuanları tercih etmek, saçların kuruyarak yıpranmasını engellemeye yardımcı olur. 

Sarı saçların bakımında maşa ve ısı gibi ısı etkisi bulunan saç şekillendirici ürünlerin kullanımı minimuma indirilmelidir. Bu ürünlerin yerine saça şekil veren ve bakım yapan kremler kullanmak, saçların doğal görünümü ortaya çıkarmayı sağlar. 

Güneş, sarı saçları etkileyerek zarar görmelerine neden olabilmektedir. Bu durum saçların yıpranmasına ve cansız görünmelerine yol açar. Sarı saçların güneşten zarar görmelerini engellemek için saçları güneşli günlerde saç bakım kremi ile beslemek önemlidir. 

Sarı saç bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise saçları yıkarken çok sıcak su kullanılmaması gerektiğidir. Bunun yerine ılık veya soğuk su tercih etmek, saçların daha canlı ve bakımlı bir görünüme sahip olmalarına yardımcı olur. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Parvana Dunyamaliyeva

Parvana Dunyamaliyeva saca yag kulkanmak hic iyi degil bence o yagi yikamak icin sac cok yikanir uclarinda kuruluk olur. sacin ilk once kalin ince olmasi hizli yavas uzanan olmasi genetik olur. 2cide dogru beslenme sacin uzanmasi dokulmemesinde rol oynar yani sac dibine maske yag kullanmak dogru deyil.

03.02.2022
Yanıtla