Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.08.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Saç beyazlamasına çözüm mutfakta! Beyazları önleyen 7 gıda

Saç beyazlaması günümüzde çok daha erken yaşlarda başlıyor. Bu duruma yol açan genetik faktörlerin önüne geçemeseniz de beslenme yoluyla gidişatı yavaşlatabileceğinizi biliyor musunuz?

Saç beyazlamasına çözüm mutfakta! Beyazları önleyen 7 gıda

Saç beyazlamasıyla karşılaşılan o ilk gün genellikle unutulmaz, ilk kaç yaşındayken beyaz bir saç teline rastlandığı hep hatırlanır. Önce birinci tel, sonra ikinci, üçüncü... onuncu ve sayamayacağınız kadar çok beyaz saç teli...

Saç beyazlaması nedenleri

sac beyazlamasini onlemek

Saçlarımızın güzel görünmesi için neler neler yapmayız ki... Çeşit çeşit saç modelleri, saç bakımı rutinleri, saç boyası denemeleri. Saçların beyazlaması bazılarımız için gerçekten can sıkıcıdır. Saç beyazlaması nedenleri içinde genetik yapının önemli olduğunu zaten biliyoruz. Fakat saçların beyazlamasına yol açan başka faktörler de var. Stres ve tütün kullanımı gibi etkenlerin yanında beslenme de işte bu faktörler arasında bulunuyor.

Saç beyazlamasına çözüm olabilecek besinler

Eğer siz de “Saç beyazlaması nasıl önlenir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, açıklıyoruz: Onları yabani otlar gibi çekip koparmamalı, bunun yerine besinlerden yararlanmalısınız. Beyaz saçlarınızı içeriden beslemek ve renklendirmek için alışveriş sepetinize bazı besinleri eklemelisiniz. İşte bu besinler:  

1-Mercimek

sac beyazlamasina cozum

Saç beyazlamasını önlemek için yardım alacağınız ilk besin mercimek. Mercimek doğal saç renginizin kalıcılığına yardımcı olan B-12, B-9 vitaminleri ile çeşitli minarel ve proteinlerle dolu bir besin. Birçok çeşidi olan bu besinin avantajlarını görmek için düzenli olarak sofralarınızda yer vermeyi denemelisiniz!

2-Mantar

Saç beyazlamasına karşı etki gösteren bir diğer besin ise mantar. Vücutta pigment üretimine yardımcı olan ve bakır minerali açısından da iyi bir kaynak olan mantar çeşitlerini beslenme düzeninize dahil etmelisiniz. Mantar bakır mineralinin yanında, içerdiği selenyum ve D vitamini ile de yaşlanmanın etkileriyle savaşıyor.

3-Tavuk

sac beyazlamasina

Protein ve B-12 vitamini açısından zengin olan tavuk, saç tellerinizi besleyerek orijinal rengini kaybetmemesine yardımcı oluyor. Bazı çalışmalar, B-12 vitamininin saç beyazlamasını durdurduğunu gösteriyor. Tavuğun yanı sıra zengin protein, vitamin ve minerallere sahip olan yumurta ve diğer kümes hayvanlarına da beslenmenizde yer vermeniz saç beyazlamasına karşı mücadelede kesinlikle olumlu etki gösterecektir.

4-Somon

Somon, sağlıklı saçlar için gerekli olan omega 3 yağ asitlerini ve selenyumu içeriyor. Selenyum ayrıca yaşlanmaya ve saçların beyazlamasına karşı savaşan hormonların düzenlenmesinde görev alıyor.

5-Sert kabuklu kuruyemişler

sac beyazlamasi nedenleri

Saç beyazlamasını kendinizden uzak tutmak için kuruyemişlerden de yararlanabilirsiniz. Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler saç sağlığı için gerekli olan doymamış yağ asitlerine sahip. Kuruyemişler aynı zamanda bakır mineralinin de iyi bir kaynağı. Tok tutma ve yüksek kalorili olma özelliğiyle de bildiğimiz bu kuruyemişlere ara öğünlerinizde porsiyon kontrolüne dikkat ederek yer verebilirsiniz.

6-Karaciğer

Karaciğer de saç beyazlamasına karşı etkili olan besinlerden. Sığır karaciğeri demir, B-12 vitamini ve bakır gibi birçok saç koruyucu besin maddesini içeriyor. Eğer sakatat yiyebilenlerdenseniz, saç sağlığınız için çeşitli baharatlarla hazırlanmış halini deneyebilirsiniz.

7-Yeşillikler

Bütün yeşillikler saç beyazlamasına karşı savaşıyor diyebiliriz. Kan sağlığını olumlu etkileyen, kafa derisindeki dolaşımı artıran yeşillik çeşitleri saç beyazlamasını önlemede etkili olan bakır mineralini; C, B-12, B-9 vitaminini ve daha pek çok vitamin ve minerali içeriyor.

Son olarak, saçlarınızın doğal rengini korumak istiyorsanız nohut, istiridye ve diğer deniz ürünlerine de beslenmenizde yer verebilirsiniz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan