Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
07.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sadece kadın sporu değil! Erkekler neden yoga yapmalı?

Bu bilgiler erkeklerin yogaya ilişkin tüm önyargılarını kıracak!

Sadece kadın sporu değil! Erkekler neden yoga yapmalı?

Yogaya olan ilgi son yıllarda giderek arttı. O derece ki hayatının belirli bir döneminde yoga yapmamış, hadi biraz daha abartalım, yoga eğitmenliğine bulaşmamış insan bulmak imkansız gibi bir şey. Yoga yapmak için spor salonu üyeliklerine ya da nefes terapileri veren eğitim kurumlarına başvurmanın şart olduğu düşünülse de aslında yoga siz istedikten sonra her yerde yapılabilir!

Yoga cinsiyet gözetmez

yoganin yararlari

Düzenli yoganın stresi azaltma, odaklanma becerisini geliştirme, bedensel duruşu düzeltme, ruh halini iyileştirme ve esnekliği artırma gibi mükemmel etkileri var. Bu etkiler elbette cinsiyet ayrımı gözetmiyor. Peki öyleyse niçin yoga sınıflarında erkeklere çok daha az rastlıyoruz?

Bu sorunun mantıklı bir yanıtı yok kesinlikle. Yoganın sağladığı yararların kadınlar kadar erkekler üzerinde de görüldüğü konusunda size teminat verebiliriz! Yoganın ticarileşmesi ve kulaktan dolma yanlış bilgiler yüzünden çok fazla asılsız bilgi ortalıkta dolaşıyor ve yoga pratiği konusunda bilgi sahibi olmayanlar tarafından bu bilgiler ne yazık ki sıklıkla doğru kabul ediliyor. 

Yoga hem zihninizi hem bedeninizi güçlendirir

yoga antrenmanlari

Bir şeyi net bir şekilde ortaya koyalım: Yoga sizi kırılgan ya da kadınsı yapmaz. Yoganın onu yapan kişinin cinsiyetiyle hiçbir ilgisi yoktur ve düzenli bir şekilde hayatınıza dahil ettiğinizde kendinizi daha formda, daha güçlü hissetmenizi sağlar. Dışarıdan bakınca oldukça rahatsız gibi görünen bazı pozisyonlarda size nasıl rahat edeceğinizi öğretir. Üstelik bir vücut pozisyonundan çok daha ötesine uzanarak tüm hayatınızı etkiler.

En iyi sporculara baktığımızda birçoğunun yaşamlarına yogayı dahil ettiklerini görüyoruz. Örneğin LeBron James bel sorunları için, Ray Lewis yaşam tarzında dengeyi sağlamak amacıyla yoga pratiğini hayatlarına entegre etti. Benzer şekilde New York Giants ve LA Lakers gibi pek çok profesyonel spor kulübü yogayı antrenman rutinlerine ekledi. Sporcuların yanı sıra Adam Levine, Matthew McConaughey, Robert Downey Jr. ve Jon Bon Jovi gibi ünlülerin hayatında da yoga çok önemli bir yer kaplıyor. Bunda elbette yoganın konsantrasyonu artırma, hayatı dengeleme ve oyuncuların çok fazla ihtiyaç duyduğu esnekliği sağlama gibi etkilerinin payı büyük.

Pek çok kişinin yoga macerası ise anksiyete bozukluğu ve migren ağrılarına bir çözüm bulma umuduyla başlıyor. Bu kişilerin bazıları yogayı yaşam tarzlarının önemli bir parçası haline getirdiklerinde anksiyete bozukluklarını yönetmeyi başardıklarını ve migren ağrılarının azaldığını söylüyor.

Yoga diğer antrenman çeşitlerini de bünyesinde topluyor

yoga hareketleri

Yukarıda da açıkladığımız gibi sporcuların ya da düzenli şekilde spor yapan kişilerin antrenman programında yoganın yer alması çok ama çok mantıklı. Çünkü yogadaki dayanıklılık antrenmanları tendonlarla ilgili sağlık sorunlarını, kireçlenme ve sınırlı hareket etme durumunu önemli ölçüde azaltabiliyor. Ağırlık antrenmanları ise kas liflerinizi kasıyor ve azalan esnekliğini artırıyor. Plank, kobra, yukarı bakan köpek gibi birçok yoga pozu üst vücudu güçlendiren kuvvet antrenmanları için şart olan omuz dayanıklılığının oluşmasına destek oluyor.

Hareket ve esneklik kabiliyetini artıran, kasları güçlendiren ve fiziksel görünümünüzü iyileştiren yoga tüm bu etkileri sayesinde size daha zor ağırlık antrenmanlarını daha rahat bir şekilde yapma fırsatı veriyor. Kadın ya da erkek olun, yogaya başladığınızda hayatınızı maksimum düzeyde iyileştirdiğini göreceksiniz!

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan