Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 22.09.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sen de alışveriş listesi hazırlamayı ve etiket okumayı alışkanlık haline getirerek daha sağlıklı alışverişler yapabilirsin.

Yıllar önce, her mahallede sadece birkaç tane bakkal bulunurdu. Zaman içinde önce sayıları arttı, sonra da sırasıyla yerini marketlere, hiper marketlere, günümüzde de büyük mega marketlere bıraktı. Bakkalların sayısı giderek azalırken, mega marketler ve içlerindeki ürün çeşitliliği çoğaldı. Besin yelpazesindeki çeşitlilik ve marketlerin büyüklüğü, karşılıklı olarak birbirini etkilemeye başladı. Sonuç olarak sağlıklı alışveriş bilinci geliştirmek, giderek büyüyen bu sistem içerisinde kazanılması gereken bir alışkanlık halini aldı.

Sağlıklı alışveriş bilinci oluşturulmasında ilk adım, besin etiketi okumaktır. Ürünlerin etiketlerinde yazan bilgilendirme ve terimlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir:

  • Bir ürünün düşük kalorili olması demek, 100 gram katı gıdanın 40 kaloriden daha az enerjiye sahip olması demektir. Sıvılarda da, 100 mililitresi 20 kaloriden az ise düşük kalorili sayılır.
  • Bir ürünün şekersiz olması, katıların 100 gramında ve sıvıların 100 mililitresinde 0.5 gramdan daha az şeker içermesi demektir.
  • Bir besinin kolesterol içermemesi ise, 100 gram katı gıdadaki veya 100 mililitre sıvı gıdadaki kolesterol miktarının 0.005 gramdan az olmasıdır.


Sağlıklı bir alışveriş için, alışverişe çıkmadan önce alınması gereken yiyeceklerin listesini oluştur ve alışveriş sırasında bu alışveriş listesinin dışına çıkmamaya çalış. Listedeki besinleri alırken birden fazla marka ile karşılaşırsan, besin etiketlerini okuyup karşılaştırarak seçimini yapabilirsin.

Sen de sağlıklı alışveriş listesi hazırlamayı ve etiket okumayı alışkanlık haline getirerek, daha sağlıklı alışverişler yapabilirsin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir