Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 31.05.2013 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Gün içerisinde sağlıklı ve sağlıksız, hızlı ve kolayca atıştırabileceğimiz pek çok alternatif bulunmakta. Ancak oluşmuş olan bir yaklaşım tarzı, atıştırmalık olarak akla ilk başta cips ve kraker gibi sağlığa yararından çok zararı olan besinleri getirir. Önemli olan bu alternatiflerden sağlıklı olanların seçilmesidir.

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK YEMEK SEÇENEKLERİ

 
            Gün içerisinde sağlıklı ve sağlıksız, hızlı ve kolayca atıştırabileceğimiz pek çok alternatif bulunmakta. Ancak oluşmuş olan bir yaklaşım tarzı, atıştırmalık olarak akla  ilk başta cips ve kraker gibi sağlığa yararından çok zararı olan besinleri getirir. Önemli olan bu alternatiflerden sağlıklı olanların seçilmesidir. Bir paket cips alıp yemek, taze sebze veya meyve dilimleyip yemekten daha kolay olabilir. Ancak patates cipsi fayda sağlamak bir yana, içerdiği trans yağlar nedeniyle sağlığa ciddi şekilde zarar verir. Birçok kişi sağlıklı atıştırmalık alternatiflerinin farkında bile değildir. İşte doğru atıştırmalık alternatiflerini hayatına daha kolay adapte edebilmek için, market alışverişinde bu alternatiflere yer vermenizi sağlayacak birkaç küçük tüyo;
 
MEYVE VE SEBZELER
            Önceden yemeye hazır hale getireceğimiz taze sebze ve meyveler iyi birer atıştırmalık olabilir. Mandalina, muz, kalori/portakal">portakal, salatalik-ve-faydalari">salatalık, havuç, erik, salatalık gibi yanımızda taşıyarak tüketebileceğimiz pekçok gıda vardır. Önceden paketlenmiş meyve bardakları hazırlamak da sağlıklı bir atıştırma için idealdir. Paketli olarak raflarda bulabileceğiniz kuru meyve karışımları da iyi bir alternatif olabilir.
 
KÜÇÜK PORSİYON ATIŞTIRMALIKLAR
Birçok sağlıklı atıştırmalıklar, yanımızda taşıyabileceğimiz tarzda küçük porsiyonlar halinde de satılmaktadır. Örneğin az yağlı -yağsız çeşitleri ve güzel tatları ile meyveli yoğurtlar pratik bir alternatiftir. Eğer yoğurdu yemek için yeterli zamanınız yoksa ayran, kefir, süt gibi içilebilir; formlarını da tercih edebilirsin. Tercihin yoğurttan yana kullanacaksan özellikle prebiyotikler">probiyotik yoğurtla sindirim sistemi sağlığı açısından ideal bir tercihtir.
 
PEYNİR
Birçok peynirin küçük ve paketlenmiş seçenekleri bulunmaktadır. Bunların kolay taşınabilir küçük parçalar halinde olması, iyi bir atıştırmalık seçeneği oluşturur. Az yağlı peynir dilimleri atıştırmak, vücudunun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için de güzel bir tercih olacaktır. Ara öğününde tüketeceğin bir üçgen peynir ve bir adet galeta gayet güzel bir atıştırmalık seçeneğidir.
 
DOĞAL MEYVE SULARI
Birçok meyve suyu seçeneği vardır. Ancak sağlık açısından yararları söz konusu olduğunda hepsi birbirinden farklıdır. Taze sebze veya meyve suları sağlığınız için ekstra besin kaynağı olacaktır. Genellikle kutu veya şişede olan meyveli içecekler ve meyve suları ise yüksek oranda şeker içerir. Bu yüzden bunların yerine taze sıkılmış meyve suları bol miktarda vitamin desteği sağlar. Ayrıca taze sıkılmış meyve suları güne zinde bir başlangıç için vitamin ve mineraller ile en iyi destekleyicin olacaktır. Kalori bakımından da doğal meyve suları kutu meyve sularına göre daha düşük kalori içerir. Sıkı bir diyet uyguluyorsan daha az kalori almak amacıyla meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi, ya da yüksek antioksidan kaynağı olarak gün içinde yeşil çay içmeyi deneyebilirsin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir