Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Hatice Kübra Ekti 05.02.2021 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı kilo alma tavsiyeleri

Zayıflık beden kütle indeksinin 19’un altında olmasıdır. Zayıflık, hastalıklara yakalanma ve malnutrisyon riskini artırır. Kişi zayıflık halinde kilo almak için zararlı seçenekleri deneyebiliyor. Tüm dünyada yaygın olan fast food, kızartmalar ve hamur işleri gibi. Oysaki doğal yollarla da kilo alabilmek mümkündür.

Sağlıklı kilo alma tavsiyeleri

Yüksek kaloride bir besini tüketip diğer öğünlerinizde az yerseniz kilonuzda yine değişim olmayacaktır, rutininizi bozmadan ek olarak smoothie / sandviç/benzeri tarifleri eklemelisiniz.

Aşağıdaki her şeyi yaptığınızı düşünüp yine de kilo alamıyorsanız kilo alma diyet hizmeti almalısınız. Sizinle görüşme sağlanarak, ihtiyacınız olan kalori belirlenir, yemek saaatleri, özel tariflerle kilo almanız sağlanır .

1. Adım Kaliteli Proteinler

Kahvaltınızda mutlaka yumurta tüketmelisiniz, en kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Peynirli omletler hem peynir hem yumurta tüketmenizi kolaylaştıracaktır. Çörekotu, pulbiber eklemek de iştahınızı açacaktır.

2. ​Doğal Enerji Kaynağı ?

Kilo alırken dikkat etmemiz gerekenlerden birisi de vücuda enerji ve kilo alımı sağlayacak doğal şeker grubudur. Ev yapımı pekmez, reçel, bal gibi gıdaları az miktarda kahvaltınızda tüketebilirsiniz.

3. Abur Cubursuz..

Ara öğünlerde kuru meyveler, yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem, kaju) /süt grubu tercih edilmelidir. Veya çoğu zaman bunların kombini şeklinde olmalıdır. Sağlıklı yağlar tüketmek vücudunuz için gerekli yağ asitlerini sağlamakla beraber alınan enerjinin dengeli olmasında önemlidir.

4. Sıvıları En Son Tüketin

Yemeklerde sıvılar en son tüketilmelidir. Çorba en sona bırakılmalıdır.

5. Et Tüketin

Et grubu kilo alırken kastan kazanmanıza da yardımcı olur. Kalorileri sebze yemeklerine göre yüksektir. Etleri soslu şekillerde tüketerek kalorisini artırabilirsiniz.

6. Salata Miktarını Sınırlandırın

Salatalar mide boşalmasını geciktirirler. Yani daha geç acıkmanıza neden olurlar. Salatalar çok fazla tokluk sağlayacağı için tabağa az miktarda alınmalıdır.

7.Doğal Meyve Suları İçin

Asitli içecekler yerine ev yapımı meyve suları tercih edilmelidir. Meyve suları kalori bakımından da yüksektir. Meyve tüketemeyenlerin rahatça içebileceği bir gıdadır.

8. Son Olarak Smoothieler

Son olarak yatmadan 2-3 saat önce smoothie tarzı veya sandviç tarzı şeyler tüketmek kilo almaya yardımcı olacaktır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan