Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 30.06.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sağlıklı paket servis için öneriler

Evde pişirmenin zor olduğu ve hazır yemeklerin cazip geldiği anlar olabilir ve maalesef paket servis sağlıklı seçimler için zor gözükebilir ancak imkansız değil. Haydi nasıl olduğunu konuşalım!

Sağlıklı paket servis için öneriler

Her ne kadar güvenli olup olmadığından emin olmadığımız için pandemi sürecinde dışarıdan sipariş vermemeye özen göstersek de bir noktada evde pişirilen yiyecek seçeneklerini tüketip çareyi paket serviste bulabiliyoruz. Ancak paket servis sırasında sağlıklı seçimler yapılması çok kolay olmuyor. Yine de sadece biraz özenli davranarak ve irademizi koruyarak bunu yapabilmek mümkün. Şimdi dikkat edilmesi gereken noktaları biraz da bizden dinleyin.

Sağlıklı seçimler yapabilmek için ipuçları

Kullanılan terimlere dikkat edin

Bunlar arasında ; Kızarmış, çıtır çıtır, ekmekli, kremalı, soslu, peynirli, alfredo gibi kelimeler yer alıyor. Bu terimler yüksek yağ ve kalori içeriğine sahip oldukları anlamına gelebilir. Kızartılmış veya doymuş yağ oranı yüksek soslarla servis edilen ürünleri sınırlandırın. Daha sağlıklı seçenekleri oluşturanlar ızgara, haşlanmış, buharda pişirilmiş, kavrulmuş gibi kelimelerle belirtilen yağdan daha uzak ve kalorisi yükseltilmeden hazırlanmış besinlerdir.

Yan ürün seçimlerinizi kontrol edin

Buharda pişirilmiş veya haşlanmış sebzeleri veya meyveleri yan seçenekler olarak değerlendirin ve karbonhidratlı kızarmış yan ürünlerden uzaklaşın.

İçecek siparişinize dikkat edin

Şekerle tatlandırılmış asitli içeceklerle alınan kaloriler çok az besin öğesi sağlasa da vücutta hızlı bir şekilde tutulabilir. Su, ayran, maden suyu, şekersiz kahve veya bitki çayı gibi içecek tercihlerinde bulunun.

Getirilen kaplarda servis yapmayın

Covid-19 sebebiyle ambalaj konusunda özenli davransak da bunu her zaman yapmanız daha yararlı olabilir. Çünkü getirilen yiyeceğin porsiyonu ihtiyaç duyduğunuzdan fazla olabilir. Bu yüzden size uygun porsiyonu ayarlayarak kendi sunumunuzu hazırlayın. Yemeğinizin bir kısmını daha sonraya saklayabileceğinizi unutmayın.

Soslar konusunda seçici olun

Soslar genellikle siparişlerin yan tarafında sunulur. Ancak emin olmak için sipariş vermeden önce sosu yanında istediğinizi belirtin. Gelen sosların içeriğine dikkat edin, yağ ve katkı maddesi yüklü soslardan uzak durarak tercihinizi doğal baharatlı domates soslarından yana kullanın.

Ve her zaman olduğu gibi, servis yapmadan veya yemeden önce ellerinizi yıkayın.

Küçüklere Sipariş Verme

Çocuklara hitap eden ve küçük porsiyon boyutlarıyla dengeli besin öğesi sağlamak üzere tasarlanmış yemekler içeren, besleyici çocuk menüsü bulunan restoranları seçin.

Makarna bir çocuk favorisidir ve her zaman kurtarıcı olabilir. Tabi sosuna dikkat etmek koşuluyla. Zeytinyağı, sebze ve et ürünleriyle harikalar yaratan makarna dükkanlarını araştırın. Bazı çocuklar oldukça seçici olabilse de hamburgere hayır diyebileniyle pek karşılaşılmıyor. Bu durumu avantaja çevirmek sizin elinizde. Katkı maddesi, yağ içeriği zirvede ancak besin öğeleri asla tatmin etmeyen hamburgercileri değil de ev yapımı anne köfteleriyle, steril ortamlarda hazırlanan hamburgercileri keşfedin. Çocuğunuzu mayonez ve ketçap gibi soslardan uzak tutarak yanında bir bardak ayranla hamburgerinin keyfini çıkarmasını izleyin.

Dışarıdan sipariş verdiğiniz ızgara et ve kümes hayvanlarını küçük küçük doğrayarak sevimli tabaklarda sunum yapın ve daha cazip hale getirin.

Tüm gıda gruplarını birleştirin

Beslenme ihtiyaçları kişiden kişiye değişir. Bu nedenle porsiyonlarınıza dikkat edin. Sipariş verdiğiniz ürünün boyutlarını kendinize göre sınırlandırmayı bilin ve bu siparişlerin dengeli yan ürünlerden oluşmasına özen gösterin. Yan ürün olarak salata ve tam buğday alternatiflerinden yararlanın.

Dengeli bir öğüne ulaşmak için yemek yerken bir tabağı dört bölüme ayırın;

Tahıllar: Tabağınızın dörtte birini tahıllarla doldurun. Kahverengi pirinç, bulgur pilavı, kepekli makarna veya tam tahıllı ekmek gibi mümkün olduğunca beyaz un ve beyaz pirinçten uzak durarak tam tahıllara yönelin.

Protein: Tabağınızın dörtte birini balık, tavuk veya yağsız et kaynağı gibi bir protein yemeği yapın ve öğünlerinizin yanında ayran veya yoğurt gibi yağsız veya az yağlı süt ürünlerinin tadını çıkarın.

Meyveler: Tabağınızın bir çeyreğini yaban mersini, elma dilimleri veya çilek gibi meyvelerle doldurun.

Sebzeler: Son çeyrek ıspanak, brokoli veya havuç gibi sebzeler için. Sevdiğiniz sebzeyle tabağınızın bir kısmını renklendirin.

COVİD-19 salgını sırasında gıda güvenliği endişeleri

Virüsün bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman kişiden kişiye yakın temas yoluyla geçtiğini ve solunum damlacıkları yoluyla yayıldığını biliyoruz. Ancak bu yayılım hızı göz önünde bulundurulduğunda hala daha hangi yüzeylerden ne koşulda geçtiğine dair kesin bilgiler mevcut değil. Bu yüzden corona virüsün yüzeylerde ve nesnelerde hayatta kalması göz önünde bulundurularak gıda veya gıda ambalajı yoluyla bulaşma ihtimaline karşı uygun hijyen ve gıda güvenliği uygulamalarında gerekli tedbirleri almak önemlidir.

Gıdalar her zaman uygun hijyen koşullarında hazırlanmalıdır. Bu sık sık ellerin sabun ve su ile yıkanmasını ve yüzeylerle mutfak aletlerinin her kullanımdan sonra sıcak sabunlu su ile yıkanmasını içerir. Bu yüzden sipariş verdiğiniz restoranın güvenli olduğundan emin olun. Çünkü düzenli el yıkama, özellikle sık dokunulan yüzeylerin rutin temizliği ve dezenfekte edilmesi COVİD-19’a karşı tedbir almanın en etkili yoludur. Paket servisi siparişini siz ulaştırıyorsanız veya siparişi teslim alıyorsanız her iki şekilde de sosyal mesafe uygulamasına dikkat edin. Teslim aldıktan sonra da mutlaka ellerinizi yıkayın.

Birlikte yemek pişirmeseniz bile aile olarak birlikte yemeye çalışın. Evde belirli zamanlarda bir aile olarak yeniden bağlanma ve aile yemeklerini düzenli bir rutin yapma fırsatı olarak kullanın. Çocuklarınızı masayı kurmaya dahil edin ve sürecin bir parçası gibi hissedebilmeleri için tabaklara paket siparişleri veya hazırladıklarını koymalarına izin verin. Ancak masa düzeninizi eskisinden daha aralıklı kurmaya özen gösterin.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Zeynep Tanrıver

Zeynep Tanrıver temassiz teslimat paket gelince alkollu mendil yardimiyla silmek

08.07.2020
Yanıtla