Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 18.11.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sağlıklı Yağları Seçmek İçin Bir Sebep Daha: Vitamin Desteği

Vitaminlerle yağların ilişkisi dikkat çekici

Sağlıklı Yağları Seçmek İçin Bir Sebep Daha: Vitamin Desteği

Vücudun, vitaminlerin en iyi şekilde emilebilmesi için iyi yağlara ihtiyaç duyar. Kuruyemişler, yağlı tohumlar, avokado gibi gıdalar sağlıklı yağları beslenme programına adapte etmek açısından oldukça doğru içeriklerdir.

Eğer yağları fazla kaçırırsan veya onu sağlıksız besinlerle kombinlersen, aldığın kalori miktarını iki katına çıkarabilirsin. Aslında uygun miktardaki yağlar sağladıkları faydalardan çok, vücudun olmazsa olmazları olduğu için önemlidir. Ayrıca sağlıklı yağlar kalori tablosunun en besleyici üyeleridir de…

Vitaminlerle yağların ilişkisi dikkat çekici

İki tür vitamin vardır: Suda eriyen ve yağda eriyen. C vitamini ve B vitaminlerinin tümü gibi içerikler suda erir ve bu nedenle fazla tüketildiğinde idrarla dışarı atılır. Ancak A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminler karaciğerde daha uzun süre saklanabilir. Bu nedenle suda eriyen vitaminlere ihtiyaç duyduğunda vücudun yağda eriyen vitaminleri daha uzun süre saklamaya odaklanır.

Yağda eriyen vitaminler, tüketilen bir yağ kaynağının içerisinde çözünürler ve doğrudan bağırsaklara, kan dolaşımının içine ve daha sonra da ihtiyaç anında kullanılmak üzere karaciğere taşınırlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu vitaminlerden fayda sağlamak ve vücuduna doğrudan taşımak için diyetinin yeterli oranda sağlıklı yağa ihtiyacı vardır. Bu vitaminleri yeterince yağ almadan tüketmek ise  tam anlamıyla sürücüsü olmayan bir arabaya benzin doldurmaya benzer.

Elbette aldığın vitaminlerin çözünmesi için yağlı çörekler doğru adres değil. Vitamin emilimi için araştırmalar, 15-30 gram aralığındaki bir düşük-orta yağlı yemeğin, yağsız veya çok yağlı bir öğüne göre çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Bunun anlamı birkaç kuruyemiş, bir yemek kaşığı zeytinyağı veya bir avokadonun üçte biri… Bu aynı zamanda hayvansal kaynaklı doymuş yağları sınırlandırmak, trans yağlardan uzak durmak ve bunların yerine balık, avokado, tohumlar, zeytinyağı gibi çoklu ve tekli doymuş yağları koymak açısından da çok iyidir.

Diyetine sağlıklı yağları adapte etmek ve yağda eriyen vitaminlerin vücudunda en doğru şekilde emilebilmesi için bu kombinasyonları deneyebilirsin.  

E vitamini emilimi için avokadolu sürme lezzet
D vitamini emilimi için badem ile süzme peynir
A vitamini emilimi için yer fıstığı ile tatlı patates
K vitamini emilimi için yağlı bir balık ve kavrulmuş lahana

Kaynak: American Society for Bone and Mineral Research.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Deniz  Karacan

Deniz Karacan Yaşasın kuruyemişler

28.11.2017
Yanıtla