Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.10.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıksız Beslenme Beş Kişiden Birinin Ölüm Sebebi

Başlık biraz korkutucu değil mi? Beslenme düzenini gözden geçirme zamanı gelmiştir belki?

Sağlıksız Beslenme Beş Kişiden Birinin Ölüm Sebebi

Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırma bir kez daha gösterdi ki, insanlar eskisine göre daha uzun yaşıyor, fakat hastalıklar insan hayatında çok daha fazla yer kaplıyor. Beslenme şekilleri hayat kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri ve hayat kalitesini etkilediği gibi yaşam süresini de etkiliyor.

Ölümlerin sebepleri, ortalama yaşam süresi, risk faktörleri ve hastalıklarla ilgili önemli bilgiler veren makale, sigaradan sonra en önemli risk faktörünün sağlıksız beslenme koşulları olduğunu ortaya koyuyor.

Tam tahıl, meyve, kuru yemiş ve balık yağı yönünden zengin olmayan ve fazla tuzlu yiyeceklerle beslenmek ölüm riskini artırıyor. Diğer risk faktörlerinin bile sağlıksız beslenmeyle ilişkili olduğunu gösteren araştırmada yüksek tansiyon, insülin yüksekliği gibi hastalıkların da büyük oranda yanlış beslenme şekillerinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Sağlıksız beslenme dışındaki ölüm sebepleri arasında hava kirliliği, beden kitle indeksinin yüksek olması, kolesterol yüksekliği, alkol kullanımı, bozulmuş böbrek fonksiyonları, çocukluk döneminde yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği gösteriliyor.

Dolayısıyla hayatınızda beslenmeye daha fazla zaman harcamalı, sağlıklı seçimler için daha bilinçli davranmalısınız. Ölüm oranlarını düşürmek kendi elimizde. Hepimize sağlıklı ve mutlu günler!

Kaynak:

Lancet, Global Burden of Disease’in araştırması, 2017.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan