Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.03.2022 6 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Şalgam suyunun faydaları nedir?

Sofraların lezzetli içeceği şalgam suyu güçlü bir probiyotik mi? Cevabı için okumaya devam edin.

Şalgam suyunun faydaları nedir?

Şalgam suyu, turpgiller familyasına ait bir bitki olan şalgam ile yapılan bir içecektir. Şalgam suyu şalgam bitkisine ek olarak siyah havuç, su ve tuz ilave edilmesiyle hazırlanır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekletilir ve ardından şalgam suyu elde edilir. Bulanık bir görünüme ve kırmızı bir renk tonuna sahip olan şalgam suyunun ekşimsi bir tadı vardır. Şalgam suyu, acılı ve acısız olmak üzere iki şekilde üretilmektedir. Mersin, Adana ve Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Şalgam suyunda kullanılan acılığın kaynağı genellikle acı süs biberi turşusunun suyundan gelmektedir. Acılık oranı 1/3 ila 1/6 oranında şalgama katılabilmektedir. 

Fermente edilerek elde edilen şalgam suyunun probiyotik ve prebiyotik içeriği yüksektir. Şalgam suyunun pek çok faydası bulunmaktadır.Nitrat, şalgam suyunda bulunan önemli bir bileşiktir. İnorganik nitrat, insan vücudunda kan damarlarını gevşeten ve genişleten nitrik okside dönüştürülür. Şalgam gibi lahana ve marul gibi diğer yeşil yapraklı sebzeler de topraktan nitratı emer.

Şalgam suyunun faydaları aşağıda verilmiştir. 

 • Bağırsak problemlerini giderir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kilo verme ve sindirime yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.
 • Cilt sağlığını iyileştirir.
 • Anemiyi azaltmaya yardımcı olur.

1. Bağırsak Problemlerini Giderir

Lif açısından zengin bir bitki olan şalgam, düzenli olarak tüketildiğinde sindirimi iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Özellikle yüksek lif içeren diyetler, divertikülit gibi daha düşük sindirim bozuklukları insidansı ile ilişkilidir. Şalgam ve diğer yüksek lif kaynağı gıdalar kolondaki suyu emerek ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak divertikülit alevlenmelerinin sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek lifli bir diyetin bağırsak florası popülasyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Bu probiyotik bakteriler vücuda besin sağlar ve iltihabı azaltır. Bağırsaklardaki bakteriler ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir.

Şalgam suyu ayrıca, mide ekşimesi, reflü, gastrit ve mide bulantısı gibi mide sorunlarının giderilmesine katkı sağlar. Ancak mide rahatsızlıkları için acısız şalgam suyu tercih edilmelidir. 

2. Kan Basıncını Düşürür

2013 yılında yayınlanan bir rapora göre, şalgam ve karalahana gibi diyet nitratları açısından yüksek gıdaların kan damarları için birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydaları, kan basıncını düşürmeyi ve kandaki trombositlerin birbirine yapışmasını önlemeyi içerir. Buna ek olarak, şalgamda bulunan potasyum, vücuttan tuz atarak ve atar damarların genişlemesine izin vererek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

3. Kilo verme ve Sindirime Yardımcı Olur

Şalgamın düşük kalorisi ve düşük glisemik indeksi vardır. Çiğ şalgamın glisemik indeksi 30'dur. Şalgamın yüksek diyet lifi içeriği, tokluğu arttırır ve açlık sancılarını önlemeye yardımcı olur. Bu etkiler de kilo kaybına yardımcı olabilir.

Lif oranı yüksek ve kalorisi düşük olan şalgam gibi turpgillerden sebzeler, bireylerin daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olur. Yüksek lifli gıdalar tüketmek de kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur.

Şalgamın yüksek lif içeriği, kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan düzenliliği teşvik edebilir. Toksinler, düzenli ve yeterli bağırsak hareketlerini gerektiren safra ve dışkı yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

4. Kan Şekerini Dengeler

Şalgam suyu kan şekerini dengelemeye yardımcı olan içeceklerden biridir. Gün içerisinde bazı etkenlere bağlı olarak tansiyonda düşme olabilir. Bu gibi durumlarda, bir bardak şalgam suyunun hemen içilmesi, kan basıncının normale dönmesine katkıda bulunur.

5. Saç Dökülmesini Engeller

Şalgam suyu, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Melanin adı verilen bir bileşiğin üretiminden büyük ölçüde sorumlu olan bakır açısından zengindir. Melanin, saça renk vermekten sorumlu olan bileşiktir. C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi diğer vitaminlerin varlığı da saçın büyümesinin ve parlaklığının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte şalgam, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştiren ve dolayısıyla saç büyümesini destekleyen demir içermektedir. Böylece, düzenli olarak şalgam tüketimi veya uygulamas, saç büyümesini etkili bir şekilde koruyabilir ve artırabilir.

6. Göz Sağlığına İyi Gelir

Şalgam içerdiği lutein nedeniyle gözlerin sağlıklı kalmasına destek olur. Bu karotenoid, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi oküler hastalıkların önlenmesine de katkı sağlar. 

7. Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirir

Şalgam, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antienflamatuar, antioksidan ve antidiyabetik özelliklere sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar, şalgamın glikoz ve lipit metabolizmasını artırabileceğini belirtmiştir. Bu etki aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı da iyileştirmede rol oynamaktadır.

8. Cilt sağlığını iyileştirir

Şalgam, A ve C vitaminleri ile demir açısından zengindir. Bu vitamin ve mineraller cilt ve saç sağlığı için gereklidir. A vitamini sebum üretimine ve sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle de cilt fizyolojisi için önemlidir. C vitamini kolajen üretimini desteklemeyi sağlamaktadır. Kolajen ise cilde yapı sağlar. Ayrıca cildin genç ve esnek görünmesine katkı sağlayabilir.

9. Anemiyi Azaltmaya Yardımcı Olur

Demir eksikliği, aneminin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.  Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin bol miktarda demir içerir. Oksijenin vücudun tüm bölgelerine ulaştırılması için gereklidir. Demir açısından zengin bir besin olan şalgamı öğünlere eklemek, kansızlığa bağlı yorgunluğu hafifletmeye katkı sağlayabilir. Şalgam ayrıca bol miktarda  C vitamini içerir ve bu da demir emilimine yardımcı olur.

Şalgam Suyu Besin Değerleri Nedir?

Bir su bardağı (200 ml) şalgam suyu, 10 kalori, 1.3 gr protein, 0.22 gr yağ, 2.12 gr karbonhidrat ve 0.32 gr lif içermektedir. 

Şalgam Suyu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Şalgam suyunun zararları ve yan etkileri aşağıda listelenmiştir. 

 • Şalgam suyu çok fazla tuz içerir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan hastalar tarafından çok fazla tüketilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ani tansiyon yükselmesine neden olabilir. 
 • Çok fazla şalgam tüketmek, ciltte tahrişe ve kaşıntıya yol açabilir. Özellikle alerjisi olan kişiler tarafından daha dikkatli bir şekilde tüketmelidir. 
 • Şalgam suyu, hamilelik sırasında yüksek dozlarda tüketilmemelidir. 
 • Düzenli olarak ilaç  kullanan kişilerin, şalgam suyu tüketmeden önce bir uzmana danışmalıdır.
 • Emzirme döneminde acılı şalgam suyundan uzak durulmalıdır. Bunun nedeni ise acılı şalgam suyunun anne sütüne geçerek bebeklerde karın ağrısına veya karın kramplarına yol açabilmesidir. 
 • Şalgam suyu sağlığa zararlı olabileceğinden tiroid problemi olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir.
 • Kişide aşırı şalgam suyu tüketimine bağlı hazımsızlık veya şişkinlik gibi mide problemlerine yol açabilir.
 • Böbrek sorunları olan kişilerin yüksek miktarda şalgam suyu tüketiminden kaçınılmalı ve şalgam suyu tüketmeden önce bi uzmana danışmalıdır.  

Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam suyu hazırlamak için gereken malzemeler

 • 1 adet şalgam
 • 1 kilogram siyah havuç
 • 1 adet pancar
 • 2 çay kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 2 çay kaşığı limon tuzu
 • 1/2 adet ekmek
 • 5-6 bardak su
 • Tülbent

Yapılışı

Şalgam suyu yapmak için ilk olarak şalgamın, pancarın ve havuçların kabukları soyulur. Pancar ve şalgamlar küpler halinde doğranır. Havuçları dikey bir şekilde 4’e bölünür. Ardından ekmek temiz bir tülbentin içine sarılır. Şalgamın hazırlanacağı kabın tabanına ekmek, üzerine havuçlar, şalgam ve pancar eklenir. Son olarak karışımın üzerine şeker, limon tuzu ve kaya tuzu ilave edilir. Hazır hale gelen kabın içerisine alabildiği kadar su eklenir. Kabın ağız kısmını sıkı bir şekilde kapatılır ve yaklaşık 15 gün bekletilir. 15 gün bekledikten sonra tülbente sarılı olan ekmek kabın içerisinden çıkarılır ve tüketime hazır hale gelir. 

Günde Kaç Bardak Şalgam Suyu İçilmelidir?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük şalgam suyu tüketim miktarı bir su bardağıdır. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Boran Aydinen

Boran Aydinen O kadar emek verip içerik yaratıyorsunuz ama her maddede aynı problem “ 2013 yılında yayınlanan bir rapora göre” ; hangi rapora göre? Referans? Yok... Böyle olmaz lütfen verdiğiniz bilgilerde o “rapor” neyse linkini koymanız lazım. Ayrıca “rapor” ne demek? Bilimsel çalışma mı? İnsanlar üzerinde mi? In vivo mu yoksa in vitro mu? Sağlık bakanlığı raporu mu? Bir öğrencinin ev ödevi mi? Nedir? Bu problem sıraladığınız diğer maddelerde de var. Lütfen böyle sağlık konularına biraz özen gösterin

21.12.2022
Yanıtla