Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.05.2023 19 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Şarabın yanında ne yenir?

Şarap severler için harika bir içerik hazırladık! Bu yazıdan sonra özel günlerde hangi şarabı açacağınıza ve yanında ne tercih edeceğinize karar vermek sizin için kolaylaşacak.

Şarabın yanında ne yenir?

Yazın çeşitli meyvelerle yapılan soğukluğu kadehte buğu yapmış buz gibi tüketilen şarap; kışın ise, kurutulmuş portakal ve tarçın çubuklarıyla birleştirilmiş sımsıcak kupada tüketilebiliyor ve çoğu insanın vazgeçilmez alkollü içeceği olarak sofralarda bulunuyor.

Bilen bilir, Akdeniz diyetinin de bir parçası olan şarap ile eşlettirilebilecek yiyeceklerin, şarabın çeşidine göre değişkenlik gösterir. En güzel ve özel sofralarınızın vazgeçilmez içkisi olan şarabın yanında tüketilecek besinler, şaraba ekstradan tat katar ve tüketildiği besine göre keyif verir. Örneğin, her zaman içtiğiniz şarabın tadı arkadaş ortamında ayrı, tek başına içtiğinizde ayrı, mum ışığında sevdiğinizle içtiğinizde apayrı geliyordur. Bu yazımızda sizler için şarapla beraber tüketileceğiniz onca besin arasında en iyilerini listeledik.

İşte başlıca şarabın yanında tüketebileceğiniz besinler:

 • Peynir

 • Balık

 • Kırmızı et

 • Kuruyemiş

 • Salata çeşitleri

Peynir

Süt ve süt ürünleri arasında en çok tercih edilen gıda olarak peyniri gösterebiliriz çünkü yediden yetmişe her insanın severek tükettiği peynir, ülkemizde hayvancılığın gelişmiş olmasıyla beraber daha da ulaşılabilir bir hal alıyor. Peynir üretiminin, yöreden yöreye değişkenlik göstermesi de çeşit açısından peyniri zengin kılıyor. Bu çeşitlilik de, peynirin inekten, mandadan, keçiden ve koyun gibi memeli hayvanlardan elde edilen farklı sütlerin mayalanarak çeşitli işlemlerden geçmesine dayanıyor. Peynirin üretim şekli, üretildiği süt ürünü, aroması ve tadı bakımından bizlere birbirinden farklı çeşitler sunuyor.

Ülkemizde en çok tercih edilen peynir türleri; beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri ve Ezine peyniri olmasıyla beraber kahvaltı sofralarının da en çok tercih edilen üründür. Sadece kahvaltı da değil; peynir, şarapla tüketilebilecek en güzel gıdalardan da birisidir.

Peynirin faydalarına geldiğimizde de saymakla bitmiyor. Öncelikle, içerdiği zengin kalsiyum içeriği sayesinde, kemik ve diş sağlığı gelişiminde vücuda önemli ölçüde yardımcı olur.  Bağışıklık sistemine olan çeşitli katkıları sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumada rol oynar ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, vücuttaki kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyesini dengede tutma da yardımcı olur. Sindirim sistemine de katkıda bulunarak sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçmede vücuda önemli ölçüde destek olur.

Peynir ve şarap söz konusu olduğunda akla ilk gelen şey, tahta bir sunum tepsisi olabilir. Hem estetik göz zevki açısından güzel duran hem de tahta sunum tepsisindeki peynirle şarabın lezzetine lezzet katmak aslında oldukça basittir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir takım basit kurallar vardır çünkü şarabınıza eşlik edecek peyniri iyi seçmelisiniz.  

Örnek verecek olursak :

Eğer şarabınızı taze peynirlerle tüketmek isterseniz örneğin lor peyniri, beyaz peynir gibi; bu tarz peynirler çoğunlukla sek, yüksek asitli, meyve aromalı şaraplarla tercih edilir.

Ayrıca lor peyniri için daha detaylı besin içeriğine göz atmak istersenizlor peyniri besin içeriği  buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer tüketmek istediğiniz peynir yumuşak yapıda bir peynirse yani örneğin Toros keçi peyniri, Mersin bezde tulum gibi; bu tarzda peynirler için önerimiz, sek, yüksek asitli ve meyvemsi aromalı şaraplar olacaktır.

Eğer şarabınızı yarı sert peynirlerle tüketmek isterseniz örneğin, Kolot peyniri veya Ezine peyniri gibi; daha çok aromatik beyaz şaraplar ve hafif gövdeli kırmızı şarapları tüketmeye özen gösterin. 

Eğer şarabınızı sert peynirlerle tüketmek isterseniz örneğin, Kars gravyeri, Trakya eski kaşarı gibi; daha çok zengin aromalara sahip ve gövdeli kırmızı şarapların olmasına özen gösteriniz.

Bir diğer seçenek olarak da eğer şarabınızı çeşnilendirilmiş bir peynir türüyle tüketmek isterseniz örneğin, Van otlu peyniri gibi; yoğun aromatik içerikli ve asiditesinin yüksek olduğu şarapları tercih edebilirsiniz.

Daha da özetlemek gerekirse, kırmızı şarap tükettiğinizde yanında hellim peyniri, kaşar peyniri ve tulum peyniri gibi peynir türleri tüketmeye dikkat ederseniz şarabın tadını daha güzel alabilirsiniz. Ya da, ağır bir kırmızı şarap içmekse tercihiniz, peynir tabağınızı mutlaka cheddar ya da gouda gibi diğer peynirlere nazaran daha güçlü olan peynir türleriyle kombinleyebilirsiniz. 

Bir diğer seçenek ise, tükettiğiniz şarap çeşidi beyaz şarap ya da pembe şarap ise daha çok mozzarella ya da keçi peyniri gibi daha hafif tada sahip bir peynirle kombinlemek daha iyi olacaktır. 

Aslında peynir seçiminin özünde mantığını özetlememiz gerekirse, güçlü bir peynir tüketiyorsanız yanında güçlü bir şarapla birlikte tüketmeniz tat açısından daha doğru olacaktır. Benzer bir şekilde, hassas bir keçi peyniri tüketmek istiyorsanız, tercihiniz olan peynir gibi daha hafif ve asiditesinin yüksek olduğu beyaz bir şarapla tüketmeniz daha

doğru olacaktır.

Balık

Bildiğiniz üzere, ülkemiz coğrafi konum bakımından üç tarafı denizlerle çevrili bir yarım adadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konumun en güzel artılarından biri de birçok balık türüne ulaşılabilirliğin olmasıdır. Ülkemizde kimi insanların çok kullandığı ‘Denizden babam çıksa yerim.’ tabirine değinecek olursak; denizden çıkan her ürün balık eti sayılmadığını da belirtmek isteriz. Balık eti dendiğinde, denizden veya tatlı sulardan elde edilen soğuk kanlı soğukkanlı solungaçları ile solunum yapabilen hayvanların besin olarak tüketildiği ettir, aslında balık eti. Denizden çıkan, doğru tabirle sudan çıkan her eti balık eti olarak sınıflandırmak doğru olmaz. Çünkü, suda midye, yengeç ya da ıstakoz gibi etleri yenebilen birçok kabuklu deniz canlısı da mevcuttur fakat bunlar balık eti olarak sınıflandırılmaz. Midye, yengeç, ıstakoz gibi etlerini tüketebildiğimiz hayvanlar deniz ürünleri olarak sınıflandırılır.

Balığın faydalarına gelince de balığın faydaları saymakla bitmiyor. Bildiğiniz gibi, balık tam bir omega 3 deposudur. Bu sayede, omega 3’ün faydalarını örneğin, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisini, gözdeki sarı nokta hastalığını azaltma etkisini, kan şekerini dengelemede etkisini vücudumuza yarar olarak katmış oluruz ve yine bildiğiniz üzere, omega 3 yağ asidi, vücudumuzun tek başına üretemediği ve dışarıdan alması gereken ve balıkta da oldukça fazla miktarda bulunan son derece önemli olan bir yağ asididir. Ayrıca, balık zeka gelişiminde de etkin rol oynar. Nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde ilerlemesi için balık oldukça önemli bir besindir. İçerisindeki proteinler sayesinde hücreleri onaran ve kemikleri güçlendiren balığı düzenli tüketmek, mental ve fiziksel sağlık bütünlüğünü korumada yardımcı olur.

Şarap ve balık ikilisine değinmek gerekirse de, bu ikili eşleştirme başta göz korkutucu gibi gelebilir fakat hangi balıkla nasıl bir şarabı eşleştireceğinizi bilmek, bu korkuları yenmede sizlere yardımcı olacaktır. Şarap ve balığı eşleştirirken, hem şarabınızın hem de balığınızın ağırlığını ve yoğunluğunu düşünmeniz gerekir. Mesela, tercihiniz hafif bir beyaz şarap ise, morina veya dil balığı gibi diğer balıklara oranla daha hassas bir balık tercih ederseniz, çok iyi bir uyum yakalayabilirsiniz. Ya da, tercihiniz fıçı görmüş ve daha ağır bir beyaz şarapsa, somon ya da kılıç balığı gibi daha zengin bir balık, sizlerin daha iyi bir uyum elde etmesinde sizlere yardımcı olacaktır. Yani özetle, kuralımız şarabınızdaki ve balığınızdaki asidite ve yağ seviyelerine göre hareket etmek diyebiliriz.

Daha da detaylı bilgi edinmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Daha detaylı ve anlaşılabilir bir balık ve şarap eşleşmesi için öncelikle balıkları kendi içlerinde sınıflandıralım. Balık türleri, yüzgeçli balıklar, doku ve lezzetine göre 4 ana gruba ayıracak olursak: 

Yağsız ve kesintili balık grubu (levrek gibi), orta dokulu balık grubu (alabalık gibi), etli balık grubu (ton balığı gibi) ve yoğun aromalı balık grubu (sardalya gibi)

Yağsız ve kesintili balık grubunda olan balıkları hassas balık olarak nitelendirebiliriz ve hassas balık etlerini dengelemek için, lezzetli ve daha çok ferahlatıcı beyaz şaraplar en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Örneğin, yağsız ve kesintili balık grubundaki balıklar için, yunan beyaz şaraplarını, Portekiz usulü beyaz şarapları ya da şampanyaları bu balık grubu ile eşleştirebilirsiniz.  

Orta dokulu balık grubundaki balıklar için, yapı olarak daha kalın  ve sıkı bir doku olduğundan daha zengin şaraplarla eşleştirebilirsiniz. 

Anlayacağınız, yüksek aromatiklere sahip orta gövdeli beyaz şaraplar ve meşe içinde dinlendirilmiş zengin tam gövdeli beyaz şaraplar, orta dokulu balıklar için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Etli balıklar grubuna geldiğimizde ise, bu gruptaki balıklar adından da anlaşılacağı üzere daha etli ve bifteğe benzer bir dokudadır. Daha sert yapıda olan bu balıklara örnek olarak, ton balığı, somon ya da köpek balığı gibi balıkları sayabiliriz.

Etli balık grubundaki balıklarla, bol tada sahip, lezzetten zengin beyaz şaraplar, rose şaraplar hatta ve hatta birkaç kırmızı şarapla kombin edilmesi, sizlere lezzet bakımından üst seviyelerde bir zevk yaşatacaktır.

Ve son olarak, çok aromalı balıklar grubuna değinmek gerekirse, deniz gibi tuzlu ve tadı diğer balıklara nazaran daha kuvvetli aromalı balıklar diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse de, hamsi ve sardalya gibi balıklar bu grupta incelenir.

Bu çok aromalı balık grubu için en iyi şarap seçeneği, beyaz şaraptansa kırmızı şarap olacaktır. Sebebi ise, bu gruptaki herhangi bir balığın güçlü aromasının şarapla yaratacağı inanılmaz uyumdur.

Son olarak eklemek istediğimiz önerimiz, genel olarak beyaz şaraplarla balıkları eşleştirmeniz olacaktır. Çünkü balık denince akla ilk gelen şarap, beyaz olandır. Sebebi, kırmızı şarapların içerdiği yüksek tanen oranı ile balık yağları arasındaki etkileşim ağzınızda metalik bir tat bırakmaya sebep olabilir. İlle de tercihiniz kırmızı şaraptan yanaysa, kırmızı şarapsız yapamam diyorsanız da, düşük tanen içerikli kırmızı şarap tercihinde bulunarak bu metalik tadı en aza indirebilirsiniz.

Kırmızı Et

Öncelikle, et diye nitelendirdiğimiz şey aslında nedir? Et diye nitelendirdiğimiz besin grubu, kesim işleminden geçirilmiş hayvan kasıdır. Yani dışarıda bir restoranda ya da evinizde pişirdiğiniz et, aslında hayvanların kas dokusudur. Et dokusunun yani kasların neredeyse tamamı protein kolajen içeren bir bağ dokusu tabakası ile çevrilidir ve üç ana kavramdan oluşur; su, protein yani bağ dokusu ve yağ. Etin pişirildiğinde güncel rengi olan kırmızının yerine kahverengi oluşumunun da başlıca sebebi ette var olan karbonhidrattır.

Bahsettiğimiz kadar büyük bir oranla proteinden zengin olan kırmızı etin ayrıca, vücut sağlığı için birçok yararı vardır. Kırmızı et protein zengini olan bir besin olmasının yanında vücut için de gerekli olan vitamin, mineral ve antioksidan içeriği açısından da oldukça önemlidir.

Demir, çinko ve protein açısından oldukça zengin olan kırmızı et, kan değerlerinin düzene girmesi için de vücutta rol oynar, kansızlık veya anemi gibi sağlık sorunları için savaşır. İçerdiği yüksek oranda kreatin ve protein zenginliği sayesinde vücuttaki kas yapımını destekler ve vücudun zinde kalmasını desteklediği için de sporcuların gözdesidir. Ek olarak, içerdiği B kompleks vitaminleri sayesinde, cilt, saç ve göz sağlığını korur.

Kırmızı et ve şarap ikilisinin uyumuna gelirsek, hem etin marinasyon işleminde hem de yendiği zamanki lezzeti maksimuma çıkarma konusunda şarap kırmızı ete yol arkadaşı olur demek mümkündür. Bu güzel ikili eşleşmeyi yanlış şekilde tercih etmeyin ve yemeğinizin tadını bozmayın diye sizlere birkaç önerimiz olacak. Buradaki temel ve vurgulanması gereken kural şudur: Hafif yapılı olan ve tam tadı olan şaraplar hafif yiyecekler için idealdir; orta ve ağır şaraplar ise daha ağır yiyecekler için idealdir.

Bu kısmı da et türlerine göre sınıflandırmamız gerekirse, ördek eti ile tüketeceğiniz şarabın iyi tanımlanmış tanen ve tam tada sahip, nispeten güçlü olan şarap olmalıdır çünkü, ördek eti oldukça yoğun ve dolgun bir tada sahiptir bu nedenle yanına güçlü bir şarap en iyi tadı almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Eğer tüketmek istediğiniz et çeşidi sığır eti ise, durum biraz karışık gibi gözükse de aslında çok basit bir kuralı vardır. Kırmızı et, kırmızı şarapla daha güzel eşleştirilir. Buradaki seçim zengin olmalı ve bol tanenli kırmızı şarap seçilmelidir. Bunun sebebi, tanenlerin dilinize yer eden etin içindeki yağı temizlemektir. Bu şekilde, yumuşak dana bifteğinin tadını daha keyifli çıkarabilirsiniz.

Eğer tüketmek istediğiniz et çeşidi kuzu eti ise, Seçtiğiniz kuzu garnitürü ne olursa olsun yanında servis edeceğiniz şaraba dikkat etmelisiniz. Yiyecek ve içecekleri birleştiren uzmanlar, genç kuzunun bordo veya bordo gibi birkaç yıllık şarapla servis edilmesi konusunda kararlılar.

Kuruyemiş

Kuruyemişin tanımını özetlemek gerekirse, her an yanınızda taşıyabileceğiniz sağlıklı atıştırmalar olarak özetleyebiliriz. Boyut olarak küçük olmalarına rağmen tam bir enerji kaynağıdır bu sebeple de aşırı kuruyemiş tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kuruyemişin faydalarına gelecek olursak, kuruyemiş cilt sağlığını destekler, sindirim sistemini düzenler, beyin sağlığını korumada rol oynar, tip 2 diyabet rahatsızlığını kontrol almaya yardımcı olur.

Ayrıca, kuruyemişler joker gibidir. Kuruyemişler, meyveli şaraplar başta olmak üzere bütün şarap çeşitlerine kolaylıkla uyum sağlayabilir. Özellikle, tercihiniz meyveli şarap tüketmek isterseniz, meyveli şarabın yanında ceviz, badem, kaju ya da fındık türevi kuruyemiş türlerini tercih edebilirsiniz. Tercihiniz beyaz şaraptan yanaysa, beyaz şarabın yanında beyaz leblebi de güzel bir uyum sağlayacaktır.

Tercihiniz kırmızı şaraptan yanaysa, kuruyemiş olarak yer fıstığı içimi kolaylaştırmasından ötürü güzel bir seçenek olacaktır.

Salata Çeşitleri

Bir diğer şarapla uyum sağlayabilecek gıdaların arasında tabi ki de salata var. Çok fazla efor sarf etmeden, daha pratik ve lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız salatadan güzel seçenek mi olur! Ayrıca, salatalar çok yüksek oranda antioksidan ve lif içermektedir. Bu sayede, vücudun gereksinimi olan antioksidan ve lifi vücuda almaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemi güçlendirir ve birçok hastalıklara karşı koruyucu görev oynar. Aynı zamanda da, yüksek lif sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenlerken içerdiği yüksek su oranıyla da mide kapasitesini doldurarak beyinde tokluk hissi yaratır.

Besin içeriği bakımından sağlıklı ve mideniz için koruyucu olan salata hangi şaraplarla eşleştirilir sorusuna geldiğimizde ise, salataları ayrı ayrı incelememiz gerekir.

Hazırladığınız salata, klasik bir salataysa, yani buzdolabınızdaki bulduğunuz yeşillikleri kesip sosladığınız bir salataysa buzdolabınızda bulduğunuz şarabı da içebilirsiniz. Dememiz o ki, her türlü şarap salatanızla uyum sağlayacaktır.

Salata tercihiniz, İtalyan sosuyla birleştirilmiş meze salatası ise ya da domates, mozzarella ve kurutulmuş etle hazırladığınız bir salata ise, daha yüksek asitli ve narenciye notalı bir şarap, şarap zevkinize zevk katacaktır.

Salata tercihiniz çoğu salatanın kralı olarak adlandırılan meşhur sezar salata ise, seçtiğiniz şarabın narenciye ve mineral notalarına sahip, hafif gövdeli bir şarap sezar salatanızla mükemmel bir uyum sağlayacaktır.

Şarap tercihiniz hali hazırda peynirle mükemmel uyum sağlayan bir peynirle hazırlanmış bir salata ise, tropikal meyvelerle güçlendirilmiş bir şarap, hafif tatlılığıyla peynirli salatanızın tadına tat katacaktır.

Salatamı renklendirmek ve tat katmak istiyorum deyip, cevizli, ahududulu, çilekli balzamik soslu bir ıspanak salatasıyla beraber tüketmek istiyorsanız, mükemmel bir denge yakalamak için; koyu meyveli ya da kirazlı bir şarap seçeneği salatanızdaki çileklerle uyum sağlayacak ve cevizle ıspanağın ince tatlarını ön plana çıkaracak bir seçenek olabilir.

Özetlememiz gerekirse, kırmızı şarapların yanında biftekli salatalar; meyveli şarapların yanında ise mevsim salataları tercih etmeniz, uyumu sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Makarna

Makarna… İtalyan mutfağının vazgeçilmezi, çeşit çeşit soslarıyla gönülleri fetheden makarnanın  şarapla uyumu da tartışılmaz derecede lezzetlidir. Taktir edersiniz ki, her sosun makarnaya kattığı tat farklıdır. Bu sebeple makarna ve şarabın uyumunu soslara göre inceleyeceğiz.

Örneğin, domates bazlı makarna soslarıyla hazırlanmış makarnalar için: Domates bazlı soslar oldukça güçlü olduğundan yüksek asitli ve zengin etlerle harmanlanan bir makarna için en iyi şarap seçeneği, 

yüksek asidite nedeniyle, orta ağırlıklı gövdeye sahip, ekşi bir kırmızı şarap olacaktır. Hazırladığınız makarnaya eklediğiniz et, krema oranı arttıkça şarabın vücudunda yükselebilirsiniz ancak taze asidi korumayı kesinlikle unutmamalısınız.

Makarna sosu seçeneğiniz daha hafif, peynirli bir sos ise, haberler iyi! Peynirle pek de iyi eşleşen bir şarap seçeneği bulmak oldukça kolaydır. Biraz kremamsı beyaz bir şarap, makarna sosundaki peyniri vurgulayacak ve makarnayla şarabın tadını üst seviyelere taşıyacaktır. Ya da, daha hafif ve daha çiçeksi kırmızı şaraplar, özellikle sosta mantarlar veya kök sebzelerden oluşan bir sos ise, ekşi, yoğun sert peynirle yapılmış makarnanız için de harika bir eşleşme olacaktır.

Deniz ürünleriyle hazırlanmış makarnaları da unutmamak gerekir. İtalyan mutfağının da büyük bir kısmını kaplayan deniz ürünleri, şaraplar için oldukça güzel bir seçenektir. Asitli beyaz şaraplar, canlandırıcı hissi ile lezzet bakımından makarnanızın kalitesini bir üst seviyeye taşıyacaktır. Özellikle, yağsız ve orta ağırlıklı beyaz şaraplar, deniz mahsulleriyle mükemmel bir uyum sağlayacaktır.

Ayrıca, ülkemizde de çok sevilerek tüketilen pesto soslu makarnalar da şarapla eşleştirilebilir. Otsu şaraplar pesto soslu makarnalar için de bir vazgeçilmez bir seçenek olacaktır. 

Son olarak, sebzeli makarnalar. Taze soğan, enginar, brokoli ve mevsimlik sebzelerle yapılan makarnalar da limonlu, çiçek notalı hafif gövdeli beyaz şaraplar, sebzeli makarnalarla inanılmaz bir uyum sağlayacaktır. Buradaki olayın püf noktası, makarnanızdaki sebze yoğunluğunu arttırdıkça, şarabınızın da yoğunluğunu arttırmayı unutmamanız gerekir.

Şarabın yanında hangi mezeler tüketilir?

Mezeler, genellikle soğuk servis edilen, ana yemek öncesinde aperatif olarak sofralarda bulunan ve içki sofralarının değişilmez öğesidir. Şarabınızın yanında ana yemektense meze tarzı ortaya konulacak bir yemek isterseniz, şarapların mezelerle uyumunu da atlamamak gerekir. Şarapla uyum sağlayabilecek mezeleri sizin için listeledik. İşte şarapla uyum sağlayabilen mezeler:

 • Çeşitli peynir tabakları 

 • Reçelli peynirler

 • Levrek marin

 • Ahtapot salatası

 • Karides söğüş

 • Mumlu havyar

 • Susamlı balık

 • Lakerda

 • Patlıcan mezesi

 • Közlenmiş biberli mezeler

 • Güveçte karides

 • Füme etli mezeler

Kırmızı şarabın yanında ne yenir?

Kırmızı şarap yanında tercih edilen yemek açıkçası şarabın yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Ortalama sayılabilecek sertlikteki kırmızı şarap, kırmızı etin ayrılmaz bir parçasıdır. Beyaz şarabın tersine, akşam yemeğinde soslu et, antrikot veya köfteyle beraber tüketilen kırmızı şarap, resmen bu yemekler için hazırlanmış diyebiliriz. Ayrıca, peynirin hakkını yememek gerekir. Kırmızı et ve peynirin uyumu da oldukça iyidir. Kırmızı eti, çeşitli peynirlerle rahatlıkla eşleştirebilirsiniz. Bu besinlere kolaylıkla ulaşabilmeniz için, kırmızı şarabın yanında en çok tercih edilen besinleri sizin için listeledik:

 • Soslu etler

 • Izgaralanmış antrikot

 • Köfte

 • Biftek

 • Beyaz peynir

 • Parmesan

 • Eski kaşar

 • Kızartılmış ekmek

 • Taze meyveler

Beyaz şarabın yanında ne yenir?

Beyaz şarap gurmelerinin de çok iyi bileceği üzere, özetle beyaz şarap beyaz rengindeki besinlerle beraber tüketildiğinde harika bir uyum sağlar. Biz de, bu yazımızda sizler için bu besinleri listeledik:

 • Kabuklu deniz ürünleri

 • Balık

 • Kümes hayvanları

 • Keçi peyniri

 • Kaşar peyniri

 • Beyaz leblebi

 • Izgara tavuk

Rose şarabın yanında ne yenir?

Rose yani pembe şarap, beyaz şarap gibi soğuk tüketilmesi gereken bir şarap türüdür. İdeal ısısı 8 ila 11 derece arasında değişmektedir. Rose şarabı başlı başına tek tüketilmeye müsait olsa da seçtiğiniz yemek türlerine göre de tadında değişiklik gösterebilir. İşte sizin için derlediğimiz rose şarabın yanında yenebilecek yemekler:

 • Sucuk

 • Salam

 • Füme et

 • Havuç

 • Hafif sebzelerden oluşan salata

 • Çeşitli sebze püreleri

Tatlı şarabın yanında ne yenir?

Bir çok şarap türünden bahsederken, tatlı şarabı atlamadan geçmek olmaz. Asil küften gelen lezzet de diyebiliriz aslında tatlı şaraplara. Üzümlerin üzerinde doğal döngüsüyle oluşan gerçek lüfler sayesinde dünyanın en iyi tatlı şarapları yapılmaktadır. Hasat zamanları ertelenen beyaz şaraplık üzümlerin bazıları bu küfle beraber büzüşür ve içerisinde barındırdığı suyu yitirerek daha da konsantre bir hal almaya başlar. Durum böyle olunca da, üzümlerdeki şeker seviyesi de artar ve zengin aromaları içinde büzüşen üzümlerle sofralarımıza gelen muhteşem tatlı şaraplar yapılır. Bu tatlı tadıyla lezzeti doruklara çıkarmak için birkaç besin kombini yapmak yeterli olacaktır. İşte tatlı şarabın yanında tüketebileceğiniz besinler:

 • Karamelize edilmiş meyveler

 • Çeşitli tatlılar

 • Elma

 • Olgun armut

 • Ayva

 • Meyveli tartlar

 • Kuru ya da yaş incirler

 • Çikolata soslu tatlılar

 • Kabak tatlısı

 • Krem karamel

Genel olarak tatlılarla güzel bir uyum sağlayan tatlı şarapları, şerbetli tatlılarla eşleştirirken dikkat etmelisiniz çünkü her türlü tatlıyla uyum sağlayabilen tatlı şaraplar, genellikle şerbetli tatlılarla tercih edilmezler.

Şarabın faydaları nelerdir?

Azı yarar, çoğu zarar olarak nitelendirebileceğimiz şarap, diğer alkollerin aksine belirli ölçüde tüketimi vücuda yarar gösterebilir. Akdeniz diyeti için de önemli bir yere sahip olan şarabın yararları aşağıya listelenmiş ve detaylandırılmıştır:

 • Kalp ve damar hastalıklarını önlemede etkili rol oynar. 

 • Şarap, kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü arttırarak koroner hastalıkların oluşma riskini de azaltır. Bu vesileyle, belli ölçüde şarap tüketimi kalp krizi riskini de azaltıyor.

 •  Göz sağlığına katkı sağlayan şarap, katarakt hastalığına yakalanma olasılığını da düşürüyor.

 • Ayrıca yapılan çalışmalar doğrultusunda, şarap tüketmenin tip 2 diyabet rahatsızlık riskini de düşürür ve kan seviyelerini düzene sokma konusunda etkili rol oynar.

Şarap kilo aldırır mı?

Şarap bilinenin üzerine, fermente edilmiş üzüm suyundan yapılan alkollü bir içecektir. Şaraptaki kalorilerin büyük bir çoğunluğu alkol ve çeşitli karbonhidratlardan gelmektedir. Şarabın kalorisi özellikle aşırı yüksek olduğu düşünülmese de, fazla tüketmek elbette kaloriyi arttıracağından kilo alma konusunda etkilidir.

Ayrıca, kilo almak isteyenler ya da kilo aldıran besinleri merak ederseniz, ''Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?'' yazımıza göz atabilirsiniz.
 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan