Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.09.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Şeftali

Al yanak, tombul yanak, dal ucunda bir yumak. Tadı şeker şeftalicik, ne olur ye bir tanecik. İçi sulu, dışı tüylüdür, meyvelerin gülüdür.

Şeftali

Bağışıklık Sistemi:C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle soğuk algınlığı, grip gibi bağışıklık sisteminin azalmasına bağlı oluşan hastalıklardan korur ve direnç oluşmasını sağlar.

Kemik Sağlığı: Şeftali içerdiği bol miktardaki A vitamini sayesinde kemik sağlığını destekler ve yaşlılığa bağlı oluşabilecek kemik hastalıkları riskini azaltır.

Cilt Sağlığı: İçerdiği bol C vitamini sayesinde bir diğer yararı da cilt sağlığını desteklemesidir. Cildin esneklik ve güzellik kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitamini kollajen yapımını sağlayan temel faktörlerden biri olduğu için yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Demir Emilimi: Demirin emilimini kolaylaştırır. Demir eksikliği problemi yaşayan bireylerin beslenme listelerinde şeftaliye yer verebilirler.

Kalp Sağlığı:Potasyum içeriği ile kalp sağlığına faydalıdır ayrıca kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Kabızlık: İçerdiği bileşenler sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve sindirimi kolaylaştırır.

Dikkat glisemik indeksi yüksek olduğu yani bolca şeker içerdiği ve dolayısıyla kandaki şekeri hızlı yükselttiği için porsiyonkontrolüne dikkat edilmelidir.

Not: 1 porsiyon şeftalyi 1 küçük boy olarak düşünebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan