Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Allianz Sigorta Diyetisyeni 24.11.2021 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Şeker hastalığı genetik mi?

Şeker hastalığı aileden mi geliyor yoksa çevresel faktörlerle mi oluşuyor?

Şeker hastalığı genetik mi?

Tip 1 diyabette esas etken, oto-immün mekanizmasının bozukluğudur. Bununla beraber son yıllarda yapılan diyabet araştırmaları, yakın aile üyelerinde bir diyabet hikâyesi varsa kişide diyabet görülme olasılığının yüksek olduğunu net olarak gösteriyor. Şeker yani diyabet hastalığının gelişiminde, bireyin yaşam tarzı ve alışkanlıkları en büyük etken olsa da genetik faktör etkisinin olmadığı söylenemez.

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, bazı genlerin diyabet riski taşıdığı ortaya çıkmıştır. Fakat bu durum, ailesinde diyabet olan her bireyin bu hastalığa sahip olacağı anlamına gelmez. Aile geçmişinde hiç diyabet hastası bulunmayan biri diyabet hastalığına sahip olabilir. Bunun yanı sıra ailesinde şeker hastalığı olan bir birey de düzenli beslenme ve egzersiz ile bu hastalıktan korunabilir. Ailesinde bu hastalığa sahip olan bireylerin yaşam tarzlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kişiler; kilo alımına dikkat etmeli buna bağlı olarak yağlı ve unlu besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir; şeker hastalığının çok fazla şeker tüketmek ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Türkiye’de diyabet, yani şeker hastalığının görülme sıklığı %7-8 aralığında değişmektedir. Daha çok gelişmiş olan ülkelerde ise bu oran %12lere kadar çıkmaktadır. Diyabet hastalarının çok büyük bir kısmı tip 2 diyabetlidir. Ailesinde herhangi bir üyenin geçmişte yaşanan şeker hastalığı durumu var ise, bireylerin de özellikle 35 yaşın ardından diyabet belirtilerinin görülebileceği yüksek ihtimaller içerisindedir. Akrabalık ne kadar yakın ise, diyabet riski de o kadar artar. Özetle; genetik faktörler, büyük ölçüde etkendir ancak tek sebep değildir.  Ayrıca çevresel faktörlerin de bu tip diyabet gelişiminde tetikleyici rol oynayabildiği görülmektedir

şeker hastalığı diyabet tip 2 diyabet
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir