Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.01.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Şekeri bırakmayı düşünüyorsanız karar vermenizi kolaylaştıracak 6 neden

Kilo artışı, diş çürükleri, halsizlik... Vücudunuz üzerinde onlarca olumsuz etkisi bulunan şeker bağımlılığından kurtulmak için bu sebepler yeter de artar bile!

Şekeri bırakmayı düşünüyorsanız karar vermenizi kolaylaştıracak 6 neden

Şeker bağımlılığı gözümüze kurtulmanın en zor olduğu bağımlılıklardan biri gibi geliyor olabilir. Evet, kolay olduğunu söylemek pek de mümkün değil ama sonuçlarını düşününce kesinlikle denemeye değer! Şekeri bırakmanın hayatınıza etkilerini gördüğünüzde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi zaten göreceksiniz. İşte bu kararı almanız için 6 geçerli neden:

1-Zihniniz uyanık kalır

Çok fazla eklenmiş şeker ve yağ tüketmek beyin fonksiyonlarını bozabiliyor. Avustralya’daki South Wales Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da bu gerçeği doğruladı. Öyleyse şekerli besinleri arkanızda bırakın ki zihniniz uyanık kalsın! Şeker ve yağ hakkında hazırladığımız “İyi polis kötü polis: Yağ ve şeker hakkında az bilinen gerçekler” başlıklı içeriğimize de mutlaka göz atın.

2-Kan basıncınızı düşürür

tatli krizleri

Kilo artışı aşırı şeker tüketiminin yaygın sonuçlarından bir tanesi. Aşırı kilo alımı çoğumuzun bildiği gibi yüksek tansiyon riskini de beraberinde getiriyor. Bu da kalp krizi, felç, böbrek hasarı ve diğer ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Bu tip sağlık sorunlarının sizden uzak olmasını istiyorsanız şeker tüketimini azaltın, sigarayı bırakın, stresten olabildiğince uzak durun ve egzersiz yapmaya başlayın. Bu adımları attığınızda yüksek tansiyonunuzda kesinlikle düşüş yaşanacaktır.

3-Diyabet riskini azaltır

Şekerli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi metabolik sendrom riskini artırıyor. Benzer şekilde Tip-2 diyabetin gelişme olasılığı da artırıyor. Bunların yanı sıra yüksek kan basıncına ve insülin direncine de neden olabiliyor. Tüm bu olumsuz etkilerinden ötürü boş kalorilerle dolu şekerli içeceklerin yerine siz siz olun sıfır kalorili alternatiflere yönelin.

4-Tatlı krizlerinin önüne geçer

seker bagimliligi

İşte şekeri bırakmanın diğer bir avantajı. Şekeri bıraktığınızda günbegün tatlı ve açlık krizlerinizin de azaldığını fark edeceksiniz. Çünkü ne kadar çok şeker yenirse vücut o kadar çok şeker istiyor. Şeker içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkartarak bu döngüyü kırabilirsiniz. Başlangıçta zor olsa da kısa süre içerisinde tatlı ve yeme isteğinizin ciddi boyutta azaldığını göreceksiniz. Tatlı krizleriyle nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsanız “Krizim geldi! Zamansız yakalayan tatlı krizleri nasıl atlatılır?” başlıklı yazımız size yol gösterecektir.

5-Tasarruf etmenizi sağlar

Ne alaka diyebilirsiniz ama bu tamamen doğru. Nasıl mı? Yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler dişlerde çürümeye yol açıyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden oluyor. Sonuç olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve karşı karşıya kalınan hastalıklar pahalı doktor ziyaretleri ve satın alınan ilaçları beraberinde getiriyor.

6-Enerjiniz belirgin ölçüde artış gösterir

tatli bagimliligi

Yüksek şeker içeriğine sahip gıdaları tükettikten sonra vücudunuza ağırlık çöktüğünü ve uzanmak istediğinizi fark etmiş olmalısınız. Çünkü şekerin etkilerinden biri de kişide halsizlik yapması. Yapılan çalışmalar da şekerin halsizliğin yanı sıra depresyona da neden olabileceğini kanıtlıyor. Bu yüzden işlenmiş ve şeker içeriği yüksek gıdalar yerine taze, doğal ve işlenmemiş olanları tercih etmeye bakın. Bunu yaptığınızda eskisine kıyasla çok daha zinde hissedeceksiniz.

Son olarak, “Tatlı kaçamaklarına karşı koyamamanızın sebepleri bunlar olabilir” başlıklı içeriğimizi de okumadan geçmeyin.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Giz Er

Giz Er Şekeri çıkardım hayatımdan ama çikolata

30.01.2019
Yanıtla
Emre Akpolat

Emre Akpolat Yeni başladım ilk gün inşallah devamı gelir

31.01.2019
Yanıtla