Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.01.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Şekeri Bıraktığında Hayatında Neler Değişecek?

Şekeri bıraktıktan sonra karşılaşacağın olumlu etkileri öğrenirsen bu kararın çok daha kalıcı olur

Şekeri Bıraktığında Hayatında Neler Değişecek?

Şekeri bıraktıktan sonra fark edeceğin hem fiziksel hem psikolojik etkiler şekeri bırakarak ne kadar doğru bir karar verdiğinin kanıtı olacak adeta. Bu etkilerin neler olduğunu bilirsen şekeri bırakma motivasyonun da o kadar çok ve kalıcı olacak.

Bakalım şekeri bıraktıktan sonra hayatında ne gibi değişiklikler olacak:

1-Kendini daha mutlu hissedeceksin

İşlenmiş şeker yüksek glisemik indekse sahiptir. Bu yüzden kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Kan şekerindeki ani değişimlerse vücudunu olduğu kadar psikolojini de olumsuz etkiler. İşlenmiş şekeri hayatından çıkardığında ilk başta agresif bir ruh haline bürünebilirsin ama bir süre sonra kendini eskisine kıyasla çok daha mutlu hissedeceksin.

2-Fazla kilolarından kurtulacaksın

Alman gereken günlük kalori miktarından fazla kalori aldığında kilo almaya başlarsın ve bu alımı dengelemediğinde kilo almaya devam edersin. Bir günde ortalama 20-30 çay kaşığı işlenmiş şeker alındığını hesaba katarsak, bu miktar 20-30 gram işlenmiş şekere, yani fazladan 161-242 kaloriye tekabül eder. Bu şekeri hayatından çıkardığında doğal olarak kilo kaybı yaşayacaksın. Tatlı ihtiyacını işlenmiş şeker yerine doğal yolla giderdiğin zaman hormonların ve vücudun daha düzenli ve sağlıklı çalışacak, bu durum da kilo vermene yardımcı olacak.

3-32 diş gülümseyebileceksin

Diş çürüklerinin oluşumuna neden olan bakterilerin başlıca temel kaynağı şekerlerdir. İşlenmiş şekeri bıraktığın zaman diş çürüklerinin önüne geçmiş olacaksın ve dişlerin hem çok daha iyi görünecek hem de çok daha sağlıklı olacak. Böylece doya doya 32 diş gülümseyebileceksin.

4-Bebek gibi uyuyacaksın

Uyumadan kısa bir süre önce şekerli atıştırmalıklar yemek uyku kaliteni olumsuz etkiler. Şekerli beslenmek yorgunluğa ve dolayısıyla fazla uykuya sebep olur. Kalitesiz ve fazla uyumaktan kurtulmak için şekeri bırakmak en iyi çözüm denebilir. Şekeri bıraktığın zaman başlarda uykuya dalmakta problem yaşayabilirsin ama kısa bir süre (3-4 gün) sonra daha rahat ve mutlu bir uykuya kavuştuğunu göreceksin.

5-Cildin daha güzel ve parlak görünecek

İşlenmiş şeker cildinde hücre yıkımına, akne ve siyah nokta oluşumuna, cilt parlaklığının azalmasına ve cilt yaşlanmasına neden olur. Şekeri bıraktığında cildinin daha canlı, parlak ve güzel göründüğünü fark edeceksin.

6-Bağırsakların daha sağlıklı ve düzenli çalışacak

Fazla işlenmiş şeker almak, bağırsak sağlığını ve bağırsakların çalışma düzenini olumsuz etkiler. İshale sebep olabildiği gibi bağırsaklarda olan yararlı bakterileri de yok eder. Bu yüzden, şekeri bıraktığında bağırsakların daha düzenli ve sağlıklı çalışır.

7-Bağışıklık sistemin daha güçlü hale gelecek

Bağırsaklarda yaşayan bakteriler bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. Şeker bağırsak florasında yaşayan bu bakterilere olumsuz etki ettiğinden bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Bu sebeplerden ötürü bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda atacağın belki de en büyük adım işlenmiş şekeri bırakmak olacaktır.

8-Anlık enerji çöküşlerinden kurtulacaksın

İşlenmiş şekerin kan şekerinde yarattığı ani yükselme anlık şekilde kendini daha iyi ve enerjik hissetmene sebep olsa da çok kısa bir süre sonra ani enerji çöküşlerini de beraberinde getirir. Enerjinin bir anda yükselmesi ve düşmesi yorgunluğa neden olur. Şekeri bıraktığında enerji dengesizliklerinden kurtulursun.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Betül Yıldız

Betül Yıldız Karatay diyeti yaptığım günlerde daha enerjik ve özveriliydim, yani bu liste doğru. Şekerli şeyler her ne kadar bizi iyi hissettirse de çok zararlılar. Ama ben dayanamayıp yeniden başladım ://

02.02.2018
Yanıtla