Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.01.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Şekerin Pabucunu Dama Atan Doğal Tatlandırıcılar

Şekere alternatif pek çok besin var. Bu besinleri keşfettiğinde şekeri geride bırakmak emin ol daha kolay olacak.

Şekerin Pabucunu Dama Atan Doğal Tatlandırıcılar

Hayatından şekeri çıkartıyor olman tatsız ve lezzetsiz bir yaşam süreceğin anlamına gelmiyor. Tatlı ihtiyacını ve zevkini karşılamak için şekere mahkum değilsin. Çünkü şekere alternatif teşkil eden pek çok besin var!

Bu besinler neler mi?

1-İlk olarak kuru meyve ve taze meyvelerden bahsedelim. Pasta, kurabiye gibi tatlılar yaparken daha çok tercih ettiğimiz kuru meyvelerle işlenmiş şeker kullanmadan aynı tatta lezzetler elde edebilirsin. Taze meyveler çoğu kez yoğurtlara karıştırılarak yeniyor olsa da pek çok tarifte şeker yerine kullanılabilir.

2-Antioksidan ve antimikrobiyal etkileriyle öne çıkan ve doğal tatlandırıcı olan bal diğer bir alternatif. Burada dikkat edilmesi gereken konu işlenmiş şeker katılmayan balları tercih etmek. Doğal bal üreticilerinden ya da güvenilir markalardan almak bu noktada önemli.

3-Doğal tatlandırıcılardan bir diğeriyse hurma. Hurma pek çok biçimde değerlendirilebilecek bir tatlandırıcı. Örneğin öğüterek toz haline getirebilir ve süt, yoğurt, yulaf ezmesi ve pastalarına katabilirsin ya da ceviz, badem gibi kuruyemişlerle mutfak robotundan geçirerek basit ve küçük tatlı atıştırmalıklar elde edebilirsin.

4-Akçaağaç şurubu ya damaple şurubu olarak bildiğimiz şurup da doğal tatlandırıcılardan. Antioksidan özelliğe sahip bu alternatif hem oldukça lezzetli hem tatlı ihtiyacını gidermede etkili. Tek dezavantajı yılın sadece 3 ayı üretilebildiği için diğer tatlandırıcılara göre biraz daha pahalı olması.

5-Güneydoğu Asya’da yetişen monk meyvesi de oldukça tatlı olan ve çok düşük bir kaloriye sahip doğal tatlandırıcılardan bir tanesi. İşlenmiş şekere göre daha tatlı olan bu meyveye biraz yabancı olsak da kendisi kesinlikle sağlıklı doğal tatlandırıcılar arasında yer almayı hak ediyor! İlk defa deneyecek olanlar içi bir uyarı yapalım: Tariflerinize katarken miktarına dikkat ederek ekleme yapmaya dikkat edin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Türkan Eser

Türkan Eser Çok güzel bilgiler.Bir de ‘stevia ‘ var,o da bu gruba girer mi acaba?

23.01.2018
Yanıtla
Kadir Kavuncubasi

Kadir Kavuncubasi kesinlikle stevyayı tavsiye ederim. gerçek şeker tadına çok yakın.

29.01.2018
Yanıtla
Demet Yalın

Demet Yalın Stevia

29.01.2018
Yanıtla
Özlem Bilal

Özlem Bilal Diyete başlanılan ilk günlerde hurma tüketmek doğru olur mu?

04.02.2018
Yanıtla