Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 30.08.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Şekersiz kola kilo aldırır mı?

Şekersiz kolanın vücuttaki etkileri nelerdir? Şekersiz kola gerçekten 'şekersiz' mi?

Şekersiz kola kilo aldırır mı?

Market raflarında çokça karşımıza çıkan, değişik çeşitleriyle tüketicinin beğenisine sunulan ve en önemlisi şekersiz imajıyla ‘sağlıklıdır’ mesajı verilmeye çalışılan şekersiz kolalar hakkında merak ettiklerinizi araştırdık. Şekersiz kola sağlıklı bir tercih midir? Kilo aldırır mı? Bunun gibi merak edilen pek çok soruya birlikte cevap bulalım. İyi okumalar…

İçerisinde sofra şekeri veya nişasta bazlı mısır şurubu gibi şeker türevleri yerine tatlandırıcı bulunan kolaya şekersiz kola denir. ‘Light, zero’ gibi çeşitli ön isimlerle satılan kolaların her ne kadar isimleri farklılık gösterse de aslında içerik olarak birbirine benzerdir. 

Light Kola Kilo Aldırır mı?

Light kola olarak pazarlanan gazlı içecekler aspartam, asesülfam potasyum gibi tatlandırıcılar içerir. Hepimizin en sık duyduğu tatlandırıcı olan aspartam 1965 yılında kimyasal yollarla sentezlenen ve 1981 yılında FDA tarafından soğuk içeceklerde kullanımına izin verilen yapay bir tatlandırıcıdır. Aspartamın insan sağlığına zararlı etkileri henüz bilimsel olarak kesinleşmediyse de aspartamın sofra şekerinden 200 kat daha tatlı olduğu ve bu yüzden tat reseptörlerimizi etkileyerek damak tadımızı körleştirerek sürekli kullanımda gerçek tatlardan tat almamızı zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu da light kola içerek şeker almadığını sanan bir kişinin yediği ya da içtiği diğer şeylerdeki şeker oranını yetersiz bulması ve daha fazla şeker atmasına yol açar. Bu yönden bakıldığındalight kola dolaylı yoldan da olsa kilo alımına yol açar.

Light bir kolanın içerisinde genel olarak aşağıdakiler bulunur:

●su

●karbondioksit

●renklendirici(karamel)

● asitlik düzenleyiciler( fosforik asit, sitrik asit)

●doğal aroma vericiler

●aspartam, asesülfam- K

●koruyucu (sodyum benzoat)

●kafein

Bu içerikler besin değeri olmayan, insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek maddelerdir.

Sıfır Şeker Kola Zararlı mı? 

‘Zero’ ifadesiyle satılan sıfır şeker kola tıpkı light kolada olduğu gibi aspartam gibi tatlandırıcıların yanı sıra sükrolaz içerir. Fakat mantık olarak bakıldığında sıfır ifadesi nedeniyle light koladan daha az şeker içermesi gereken zero kolalar daha fazla miktarda tatlandırıcı içerir. Light kolada bulunmamasına rağmen zero kolada bulunan sükraloz diğer tatlandırıcılardan farklı olarak tamamen yapay olmayan, şeker kamışından üretilen bir bileşendir. Doğal şekerle arasındaki temel farklılık sofra şekerinden 400-800 kat daha tatlı olmasıdır. Kalori içermez fakat şekere olan bağlılığı artıracağından dolaylı olarak kilo alımına neden olabilir. İçindekiler aşağıda listelenmiştir:

●su

●karbondioksit

●renklendirici(karamel)

●asitlik düzenleyiciler( fosforik asit, sitrik asit)

●doğal aroma vericiler

●aspartam, asesülfam- K

●sukrolaz **

●koruyucu (sodyum benzoat)

●kafein

Ayrıca kolanın içeriğinde bulunan tatlandırıcılar yüksek tansiyon, kalp hastalığı riski, diyabet ve obeziteye yol açabilir. Yapısındaki fosforik asit diş minesine zarar verir. Bağırsak mikrobiyotasını bozar.

Şekersiz Kola Gerçekten 1 Kalori mi?

Evetşekersiz kola 1 kaloridir, yani kalorisi neredeyse hiç yoktur.

1 Bardak Şekersiz Kola Kaç Kalori?

Şekersiz kolaların kalorileri markadan markaya değişiklik göstermektedir.

1 bardak (200 ml) şekersiz kola kalorileri:

Marka

Türü

Kalorisi

Coca cola 

Light

0.4 kkal

Coca cola 

Zero 

0.4 kkal

Pepsi

Max 

0

Şekersiz İçecekler Kilo Aldırır mı?

Şekersiz içecekler içerisinde şeker türevi bir bileşik yerine tatlandırıcılar ile şeker dengesi sağlanmış içecek sınıfıdır. Bu sınıftaki içecekler deülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile üretiliyor ve gıda mevzuatlarına uygunluğu farklı süreçlerde denetleniyor. İçerikleri genelde birbirine benzer olan şekersiz içeceklerde renklendirici, koruyucu, asitlik düzenleyici, kafein, karbondioksit, su ve tatlandırıcılar gibi bileşenler kullanılıyor.

Şekersiz içecekler göbek yapar mı?

Evet, şekersiz içecekler göbek yapar. Şekersiz içeceklerde tat duyusunu sağlamak için kullanılan tatlandırıcılar ve koruyucu maddeler göbek çevresinde yağlanmaya neden olur ve bu sebeple oluşan yağlanmanın diğer besinlerle alınan yağlardan daha zor yakıldığı bilinmektedir.

Kilo aldıran içecekler nelerdir?

Vücutta kilo alma mekanizması genelde çok şekerli, çok kalorili içecekler tüketildiğinde daha aktiftir. Şeker vücutta glikoz metabolizmasını bozarak kan şekeri seviyelerinin kontrolünün kaybedilmesine ve vücudun sürekli açlık hissi çekmesine neden olur. Bu da kilo alımına yol açar. Ayrıca şeker içermese bile bazı içecekler yağ içeriklerinden dolayı yüksek kaloriye sahiptir ve direkt olarak kilo alımına neden olurlar. Bu içecekler şunlardır:

Meyve suları: İçerisinde bulundurduğu şekerden dolayı kilo aldırdığı düşünülen meyve suları hızla kana karışacağı için kan şekerinin yükselmesine yol açar. Hızla çıkıp inen kan şekeri, insülin salınımının ardından düşer. Meyve suyu içildiği zaman vücuda alınan şeker direkt olarak yağ şeklinde depolanır. Bunun sürekli devam ettirilmesi de karaciğer yağlanmasına neden olur.

Milkshake: Evde yapıldığında dondurma, süt, çeşitli meyveler içeren milkshakeler, içecek sektöründe içerisine katılan katkı maddeleri ve yüksek şeker oranı yüzünden hem kilo alımına hem de karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Enerji içecekleri: Enerji içeceği, bol miktarda şeker barındırması nedeniyle kilo alımına neden olabilir.

Kremalı içecekler: Değişik kahve türlerinde karşımıza sıkça çıkan kremalar, çok yüksek oranda yağ ve şeker içeriklerinden dolayı kilo alımına yol açarlar.

Alkol: Alkol ve obezite ayrılmaz ikilidir. Her şeyden önce, alkoldeki yüksek kalori miktarı, karaciğerin çok fazla zorlanmasına neden olur. Aşırı alkol tüketimi karaciğerin zarar görmesiyle sonuçlanır. Karaciğer alkolü sindirmek ile uğraşırken, vücudumuza giren diğer yağları yakamaz hale gelir. Üstelik alkol, tokluk hissi vermek yerine, iştahımızı daha çok açar. Açlık hissi, fazla kiloların en büyük düşmanıdır. Ayrıca alkolün hafif uyuşturucu sınıfına girdiğini ve bağımlılık yarattığını da unutmamak gerekir.

Boza: İçeriğinde çok fazla karbonhidrat içeren boza, fazla tüketildiğinde kilo aldırır.

Şekersiz gazlı içecekler zararlı mı?

Evet, şekersiz gazlı içecekler de vücut için zararlıdır. Gazlı içeceklerin içerdiği fosfor fazla tüketildiğinde böbrek hasarına yol açabilir. Ayrıca 8 yıllık bir gözlemsel çalışma; haftada 21’ den fazla tatlandırılmış içecek içen kişilerin, bu tür içecekleri tüketmeyen kişilere kıyasla aşırı kilo ve obezite riskini neredeyse iki katına çıkardığı gözlemlenmiştir. Yani her ne kadar şekerli içecekler glikoz gibi tatlandırıcı içerikleri yüzünden vücutta zararlıysa şekersiz gazlı içecekler de içerdiği bazı katkı maddeleri yüzünden vücutta çeşitli sistemlerin çalışmasına zarar verebilir.


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Uğur Tatlıdede

Uğur Tatlıdede Eğer yine diyetine dikkat ederse sorun teşkil etmez biraz yalnış bilgi olmuş

30.08.2023
Yanıtla