Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 16.03.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sezgisel yemeye nasıl başlanır?

Vücudunuzun sesini dinleyerek beslenebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl dinleyeceğinizi ve sezgilerinizle beslenmenin nasıl olacağını açıklıyoruz.

Sezgisel yemeye nasıl başlanır?

Sezgisel yemek basit bir fikirdir. Her türlü yemekle barıştığınız anlamına gelir. Belirli yiyecekleri kısıtlayan veya yasaklayangeleneksel diyetlerin aksine, sezgisel yeme, yiyeceklere "iyi" veya "kötü" olarak bakmayı bırakmanızı gerektirir. Bunun yerine, vücudunuzu dinler ve sizin için doğru olanı yersiniz.

Sezgisel yemenin, ne istersen, ne zaman istersen onu yediğin anlamına geldiğini düşünebilirsiniz. Konu bu değil. Uzmanlar, sezgisel yemenin, vücudunuzun acıktığınızı veya tok olduğunuzu size söyleme konusundaki doğal yeteneğinden yararlanmak anlamına geldiğini söylüyor.

Sezgisel olarak yemek yediğinizde, belirli bir formda görünebilmek için kilo vermeniz veya kilo almanız gerektiği fikrinden de vazgeçersiniz. Buradaki fikir, genel fiziksel ve zihinsel sağlığınız için en iyi şekilde çalışan yiyeceklere odaklanmanıza yardımcı olmaktır.

Sezgisel olarak nasıl beslenirsiniz?

Diyetleri reddet:Yiyeceklerle ilgili katı kurallara uymak, uzun vadede kilo vermenize yardımcı olmayabilir. Diyet işe yaramazsa veya ayak uyduramazsanız, daha yeni, daha iyi bir diyet arayabilir ve her şeye yeniden başlayabilirsiniz. Yiyecekleri kısıtladığınızda, vücudunuz en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri alamayabilir. Ve bazı insanlar için sık sık diyet yapmak yeme bozukluğuna yol açabilir.

Acıktığında ye: Vücudunuza güvenin ve acıktığınızı anlamanıza izin verdiğinde kendinize yemek yeme izni verin. İhtiyacınız olan besinleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli yiyecekler yiyin. Açlık sancılarınızı sizi bunaltana kadar görmezden gelmeyin. Kendinizi iyi hissettiren yiyecekleri seçmek yerine, doymanızı sağlayacak yiyecekleri seçebilirsiniz. 

Dolgunluğa dikkat et: Yemek yerken, vücudunuzu kontrol etmek için sık sık ara verin. Yemeğin tadının nasıl olduğunu düşünün ve daha fazlasına ihtiyacınız olup olmadığını görmek için açlık seviyenizi değerlendirin. Ve yeme deneyiminin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Memnun ve mutlu hissettiğinizde, yeteri kadar doyduğunuzu anlayacaksınız.

Kendini iyi hissettiren yiyecekleri seç:Kendinizi belirli yiyeceklerden mahrum bırakmak, ciddi istekleri tetikleyebilir ve hatta aşırı yemeye yol açabilir. Sezgisel olarak yemek yemek, hem sağlık ihtiyaçlarınızı hem de damak zevkinizi karşılayan yiyecekleri seçmekle ilgilidir. Bir lokma çikolata bir gecede kilo aldırmaz. Ancak zamanla ne ve nasıl yediğiniz sağlığınızı etkiler.

Duygularına saygı duy:Endişe, yalnızlık, öfke veya can sıkıntısı gibi duyguları tatmin etmek için yemek yemek, bu duygulara neden olan sorunları çözmez. Kendinizi bunu sık sık yaparken bulursanız, duygularınızı çözmek için bir terapistle konuşun.

Sezgisel beslenirken kendimize hangi soruları sorabiliriz?

Sezgisel beslenme yaklaşımı, bedenimizin ihtiyaçlarını anlamamıza ve yiyeceklere karşı doğal tepkilerimizi takip etmemize dayanır. Kendimize sorduğumuz sorular, bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. İşte kendimize sorabileceğimiz bazı sorular:

  • Gerçekten aç mıyım? Bedenim açlık işaretleri mi veriyor yoksa benim yeme isteğim mi var?

  • Şu anda ne hissediyorum? Yemek yemem gerekiyor mu, yoksa sadece bir duygu mu tatmin etmek istiyorum?

  • Gerçekten ne yemek istiyorum? Vücudumun ihtiyacı olan besinleri sağlayan bir şey mi yoksa sadece tatmin edici bir şey mi istiyorum?

  • Yiyeceklerin tadını gerçekten çıkarıyor muyum veya sadece yemek yemek için mi yiyorum?

  • Tokluk hissine yaklaştığımda, yemeği bırakmaya hazır mıyım yoksa daha fazla yemek istiyor muyum?

  • Gerçekten bu yiyeceği istiyorum yoksa sadece toplumun bana dayattığı bir şey mi?

Bu sorular, yeme alışkanlıklarımızı ve vücudumuzun ihtiyaçlarını anlamamıza yardımcı olabilir. Sezgisel beslenme yaklaşımı, yiyeceklere doğal tepkilerimizi takip ederek bedenimizin ihtiyaçlarına uygun şekilde beslenmemize yardımcı olur.

Sezgisel beslenmenin faydaları nelerdir?

Sezgisel yemekonusunda daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Ancak bazı araştırmalar, sürekli olarak sezgisel olarak yemek yiyenlerin kilo vermese de, daha düşük BMI'lere (vücut kitle indeksleri) ve daha iyi zihinsel sağlıklarına sahip olduklarını bulmuştur.

Sezgisel yemeği öğrenmek, yeme bozukluklarına, yeme kaygısına ve beden algısı sorunlarına sahip olanlar için özellikle faydalı olabilir. Ancak, sağlıklı bir diyet için tıbbi bir öneriye ihtiyacınız varsa, bir diyetisyen veya beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

Herkes için olmayabilir. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık durumlarında , doktorunuz durumunuzu yönetmek için belirli gıdaları azaltmanızı isteyebilir. Sezgisel yemeyi denemeyi planlıyorsanız, önce doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışın.

Sezgisel yemeği öğrenmek zaman alabilir ve bir süreçtir. Kendinize sabırlı olun ve küçük adımlarla başlayın. Ayrıca, kendi bedeninize özgü ihtiyaçları anlamak için zaman ayırın.


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan