Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 13.02.2020 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sindirime iyi gelen 5 pilates hareketi

Sağlıklı bir hayatın kritik faktörlerinden biri de iyi bir sindirim sistemine sahip olmaktır. Sindirim sistemi sağlığının ilk şartının dengeli bir beslenme düzeni olduğunu herkes bilir; ancak kas yapımızın da sindirim üzerinde etkileri olduğunu unutmamak gerek.

Sindirime iyi gelen 5 pilates hareketi

Düzgün bir sindirim, kas hareketleri ile desteklenir; kaslarda zayıflık, gerginlik ya da fonksiyon bozukluğu olduğunda ise sindirim aksayabilir. Bu kasları geliştirmeye yönelik yapacağınız bu pilates hareketleri ile sindirim sisteminizdeki rahatlamayı hemen hissedeceksiniz. Unutmayın, her gün ve mümkünse sabah yemekten önce!

  • Nefes alıp verin

Yere oturun ve bağdaş kurun. Doğal bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Sonra nefesinizi aşağıya, pelvisinize doğru yönlendirin ve karın kaslarınızın rahatladığını zihninizde canlandırın.

Bu şekilde odaklanarak ve nefes alıp vererek bedeninizin hava ile açılıp genişlemesini sağlayın. Nefes verdikçe omuriliğinizin uzamasına izin verin. Yaklaşık bir dakika boyunca bu şekilde bilinçli bir şekilde nefes alıp verin. Diğer egzersizleri de bu nefes yöntemini sürdürerek yapın.

  • Pelvik saat

Kollarınız iki yanınızda, ayak tabanlarınız yere basacak şekilde sırt üstü uzanın. Karın kaslarınızı kullanarak kuyruksokumu kemiğinizi havaya kaldırın ve saat yönünde daireler çizmeye başlayın. Kendinizi fazla zorlamadan 6 kez bu şekilde daireler çizdikten sonra, saatin tersi yönünde hareket etmeye geçin. 

  • Kedi pozu

Dört ayak üzerinde başlangıç pozisyonu alın; elleriniz tam omuzlarınızın, dizleriniz ise kalçalarınızın altında olsun. Kedi pozisyonunuzu koruyarak ileriye dimdik bakın, sırtınızı gerginleştirin ve kalça kaslarınızı genişletin. Sonra ise nefesinizi vererek sırtınızı yuvarlak hale getirin, karnınızı yukarı doğru çekin.

  • Dört ayak üzerinde dönme

Dört ayak üzerinde başlangıç pozisyonu alın; elleriniz tam omuzlarınızın, dizleriniz ise kalçalarınızın altında olsun. Sağ elinizi destek için yere bastırın ve sol kolunuzu aşağıdan yukarıya doğru, göğsünüz açıkta kalacak şekilde kaldırın.

Sol kolunuzu sağ yanınızın altından, gövdenizin altındaki alan boyunca geçirerek zemine doğru döndürün. Çamaşır sıkmak gibi düşünün. Kolunuzu tekrar tavana doğru kaldırarak bir sonraki tekrara geçin. 10 tekrar sol kolunuzla, 10 tekrar da sağ kolunuzla. 

  • Kırık köprü

Kollar iki yanda sırt üstü uzanın. Bacaklarınız paralel olacak şekilde ayak tabanlarınızı zemine sabitleyin. Nefes verin ve kuyruksokumu kemiğinizi bükmek için göbek deliğinizi omuriliğinize doğru çekin. Ayaklarınızı yere basın, köprüyü oluşturmak için her seferinde bir omur olacak şekilde kalkmayı sürdürün.

Zirveye ulaştığınızda bedeninizi germek adına nefes alın. Sonrasında nefesinizi vermeye başlayın ve yine her seferinde bir omur olacak şekilde, üst bedeninize yumuşatarak zemine doğru alçalın.

Göbek Eritmek İçin 5 Kolay Egzersiz

Hamileler İçin Pilates Egzersizleri

Pilates Nedir?
 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Irmak Gelir

Irmak Gelir il0lippp0

14.02.2020
Yanıtla