Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.06.2023 8 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Soda kilo aldırır mı?

Yemekleri fazla kaçırınca ‘imdadımıza koşan’, kimi zaman sade, kimi zaman meyveli olarak tercih ettiğimiz, çoğu zaman maden suyuyla karıştırdığımız… Evet, sodadan bahsediyoruz. Peki her şey gibi sodanın da bir sınırı olmalı mı? Kalorisi var mı, kilo aldırır mı, zararları, yararları…

Soda kilo aldırır mı?

Soda, normal bir suya karbondioksit gazı eklenmesiyle elde edilen gazlı bir içecektir, genelde midenin rahatlamasını sağladığı için tercih edilir. Maden suyu ile sıkça karıştırılan soda ile maden suyu arasındaki temel fark sodanın yapay, maden suyunun ise doğal bir içecek olmasıdır. Görev olarak maden suyu mideyi rahatlatmadan daha önemli işlevlere sahiptir. Gerçek bir mineral deposu olan maden suyunun içinde demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, silikat ve bikarbonat vb. mineraller vardır. Sodanın içinde ise belirli bir mineral yoktur. Yer altında oluşan maden suyu bulunduğu bölgenin minerallerinin özelliklerini içine alır. Bu nedenle her maden suyu aynı mineral değerine sahip değildir. Halk arasında sıkça karıştırılan bu içecekleri ayırt etmek için ürün etiketini doğru bir şekilde okumak gereklidir, soda ve maden suyu farkı burada ortaya çıkacaktır.

Peki asıl merak edilen soruya geçelim: Soda kilo aldırır mı? Burada sodanın çeşidinin ve miktarının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sade sodada kalori bulunmaz. 

Limonlu soda kilo aldırır mı?

Sade sodanın içerisine limon sıkarak hazırladığımız limonlu sodalar gönül rahatlığıyla tercih edilebilir, kalorisi de çok azdır, içeriği temizdir, sağlıklı bir alternatiftir, kilo verme sürecinde de tüketilebilir. Ancak dışarıdan hazır alınan limonlu sodalar yapay limon aromalarıyla lezzetlendirilmeye çalışıldığından dolayı hem sağlık için hem de kalori bakımından daha fazla risk oluşturur.

Meyveli soda kilo aldırır mı?

Sade soda, su ile karbondioksit gazının karıştırılmasıyla elde edildiği için herhangi bir kalori bulundurmaz ve bu yüzdenkilo alımına yol açmaz fakat limonlu, portakallı, elmalı, vişneli gibi daha pek çok saymadığımız alternatif çeşidi bulunan meyve aromalı sodalar, içerisinde bulunan şeker ve tatlandırıcı maddeler nedeniyle kalori içerirler, örnek vermek gerekirse bir şişe limonlu soda içtiniz, içerisinde yaklaşık 7 gram şeker vardır, bu da yaklaşık 30 kaloriye eşittir. 30 deyip geçmeyin, tüketimi sürekli ve sık hale geldiğinde sizi kilo aldırmaya elverişli hale getirir. Gerçekçi bakmak gerekirse buradaki asıl tehlike kaloriden çok içerdiği şeker miktarıdır. Vücuda fazlaca basit şeker alımı, diyabet riskini artırır.

Sade soda kilo verdirir mi?

Soda sindirime yardımcı olma, şişkinlik azaltma ve hazmı kolaylaştırma özellikleri nedeniyle kilo verimine destekleyici bir içecek olarak görülebilir, sade sodadan hazırlanabilecek çeşitli tarifler kilo verme sürecinde kalori yakmaya destek olabilir.

Sade soda ile detoks hazırlanır mı?

Evet, sade soda ile detoks suyu hazırlanır. Yağ yakımını destekleyici, hazırlanması oldukça kolay, sade sodadan hazırlanmış detoks suyu tariflerini sizin için listeledik:

1- 2.5 bardak suyu kaynatıp içerisine 2 tatlı kaşığı yeşil çay ekleyin, 10 dakika demlenmesi için bekleyin, içerisine yarım limon suyunu sıkın ( limon kabuğunu da içine atabilirsiniz), son olarak içine 1 şişe sade sodayı ekleyip gün içerisinde tüketebilirsiniz. Etkili bir sonuç için 15 gün boyunca uygulamanızda fayda var.

2- 1 litre suyu kaynatıp içerisine birkaç dilim limon, bir parça taze zencefil, 2 adet çubuk tarçın, 1 tutam taze nane ekleyip demlenmeye bırakın, ılıdıktan sonra içine 1 şişe sade soda ekleyin, soğutup gün içerisinde susadıkça, aklınıza geldikçe içebilirsiniz. 1 gün içinde hazırladığınız tüm suyu bitirmeye özen gösterin ve buna ek olarak en az 1 litre normal su içmeyi de ihmal etmeyin.

Not: Emzikli, hamile ve kronik bir hastalığı olan bireyler bu detoksları tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Sade soda ile dukan birası nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı ya da 2 poşet yeşil çay

750 ml kaynar su (3,5 su bardağından biraz fazla)

yarım limonun suyu

1 şişe maden suyu

Yapılışı: Suyu kaynatın ve yeşil çayları ilave edip 15 dakika demlenmeye bırakın. Demlediğiniz çaya limon suyu ve maden suyunu ekleyip ılık veya soğuk şekilde güne yayarak tüketin.

Dukan birası nedir?

Dukan birası; yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyundan oluşan, beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlandığı için onun ismi ile anılan bir detoks içeceğidir. İsmini biraya benzeyen renginden almıştır. 

Son dönemde oldukça popüler bir içecek haline gelenDukan birası, ödem atılmasına ve yağ yakımını destekleyerek metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasına destek olur. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesi ve dengelenmesinde önemli boyutta rol oynar ancak kilo kaybı için tek başına yeterli olmamaktadır. Dukan birası, dengeli bir diyet programı ile birlikte tüketilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olmaktadır. İçerisinde C vitamini, A vitamini, kateşinler, potasyum gibi besin öğeleri bulunur. Kalorisi yok denecek kadar azdır.

Dukan birası, 15 gün boyunca her gün düzenli olarak tüketilmeli ve daha sonrasında 5 gün ara verilmesi gerekmektedir. Dukan birası tüketmeye yeni başlanması durumunda 15 gün devam edilmeli ve yeniden 2×15 şeklinde günlük bir planlamaya başlamadan önce 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Dukan birasının belirtilen aralıklarla tüketiminin sağlanması, faydalarını kaybetmesini engeller. Aynı zamanda dukan birasına karşı bağışıklık kazanılmasının önüne geçer ve daha net sonuçların alınmasını kolaylaştırır. 

Aşağıya dukan birasının faydalarını listeledik:

●Bağırsak hareketlerini iyileştirir.

●Ödem atmaya yardımcıdır.

●Vücuda alınan sıvı miktarını destekler.

●Kilo kaybını destekler.

●Tokluk hissiyatını artırır.

Bağırsak hareketlerini iyileştirir 

İçerdiği antioksidanlar nedeniyle sindirim enzimlerin aktivitesini hızlandırır. Bu durum ise sindirim sistemi sağlığını koruduğu gibi düzenli kullanımında kabızlığı önleyici etkisi de görülür.

Ödem atmaya yardımcıdır 

Dukan birası detoks etkisi gösteren bir içecek olduğundan vücutta bir arınma etkisi yaparak ödem atılmasına katkı sağlar.

Vücuda alınan sıvı miktarını destekler 

Vücuda gün içerisinde alınan sıvı çoğu zaman yetersiz kalmaktadır, dukan birası gibi bir detoks suyunun tüketilmesi direkt su yerine geçmemesine rağmen sıvı alımını desteklemiş olur.

Kilo kaybını destekler

Yeşil çayda bulunan kateşinler sayesinde yağ yakımı ve metabolizma hızlanır, metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte kilo kaybı da hızlanır.

Tokluk hissiyatını artırır

Detoks suyu şeklinde gün içinde tüketilen bir içecek olması, sıvı alımıyla birlikte midenin daha az besin almasına ve daha çabuk doygunluk oluşmasına katkı sağlar.

Emzikli, hamile bireyler ve kronik bir rahatsızlığı olan kişilerde dukan birasının tüketimi önerilmemektedir. Bunun nedeni dukan birasının içeriğindeki yeşil çay ve limonun birleşmesiyle birlikte tansiyonun yükselmesine neden olabilmesidir. Bu da özel gruplar için tehlikeli olabilmektedir.

Soda nerede üretilir?

Soda ülkemizde çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir, normal bir suya karbondioksit ve bikarbonat gazı eklenmesiyle fabrika ortamında üretilir.

Soda nasıl saklanır?

Soda market raflarında ve evlerde oda sıcaklığında veya dolapta saklanabilir.

Soda kaç kaloridir?

Sade sodanın birkalorisi yokken meyveli sodalarda eklentilerle birlikte kalori oluşmaktadır. Aşağıya bazı markalar ve meyveli sodalarının kalorilerini listeledik:

Beypazarı sade soda (200 ml): 0 kalori

Beypazarı limonlu soda (200 ml): 37 kalori

Özkaynak limonlu soda (200 ml): 35 kalori

Sırma elmalı soda (200 ml): 38 kalori

Meyveli sodaların kalorileri ortalama 35-40 kalori arasında değişmektedir.

Soda nasıl tüketilmeli?

Soda seçerken sade olanı tercih edilmelidir. Meyveli sodalar ilave şeker ve katkı maddelerinden dolayı sağlık için zararlıdır, sade şekilde içmekte zorlananlar için içerisine limon ve elma dilimleri atılarak daha aromalı bir soda elde edilebilir.

Soda ne sıklıkla tüketilmeli?

Soda tüketimi günde 2 şişe olabilir, fazlası zararlı olabilmektedir.

Kimler soda tüketmemelidir?

Mide problemi yaşayan bireyler soda tüketirken ölçüye dikkat etmeli, ileri derece bir mide problemi olanlar hiç tüketmemelidir. Hamile, emzikli ve kronik bir rahatsızlığı olan bireyler tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Sodanın faydaları nelerdir?

Meyveli soda tüketiminin bilinen bir faydası bulunmamakla birlikte sade soda tüketimi çeşitli faydalara sahiptir. Aşağıya sizler için sodanın faydalarını listeledik:

● Tonik olarak kullanılabilir.

●Detoks etkisi yaratabilir.

●Hazımsızlığa iyi gelir.

● Yorgunluğa iyi gelir.

Tonik olarak kullanılabilir

Cilde tonik olarak uygulanabilir. Bu uygulama ile gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olurken sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçer.

Detoks etkisi yaratabilir

Çok sayıda detoks içeceğine eklenen sade soda, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazımsızlığa iyi gelir

Soda bazik olduğundan dolayı hazımsızlık yaşayan bireylere sindirimde katkı sağlar.

Yorgunluğa iyi gelir

Sade soda vücuda direnç verir, yorgunluğun atılmasında katkı sağlar.

Soda zararları nelerdir?

Özellikle meyveli soda tüketimi bireyler için zararlı olabilmektedir. Sodanın zararlarını sizler için listeledik:

● Diyabete neden olabilir.

● Obeziteye neden olabilir.

● Kanser riskini artırabilir.

● Yüksek tansiyona yol açabilir.

Diyabete neden olabilir

İlave şeker içeren meyveli sodalar fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesine neden olur ve bu da ilerleyen dönemlerde tip-2 diyabete yol açabilir.

Obeziteye neden olabilir

Meyveli sodaların içerisindeki basit şeker ve katkı maddeleri diyabete ve fazla kiloya neden olabilir, bu da obez bireylerin artmasına yol açabilir.

Kanser riskini artırabilir

Sodaların içerdikleri gıda katkı maddelerinin kansere karşı yatkınlığı artırabileceğine ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir. 

Yüksek tansiyona yol açabilir

Özellikle sıcak havalarda vücuttaki sıvı kaybını önlemek için çokça tüketilen sodalar, tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Buna ek olarak kalp rahatsızlığı olan hastalarda vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

  
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan