Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.09.2021 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Soğuk su içmek vücuda zararlı mı?

Özellikle yaz aylarında soğuk su içmek kaçınılmaz hale geliyor. Bazılarımız için bu durum bir alışkanlığa dönüşüyor ve yaz-kış dolapta su bulunduruyoruz. Peki soğuk su içmek bize zarar veriyor mu?

Soğuk su içmek vücuda zararlı mı?

Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmek sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın başlıca kuralı olan su içmek metabolizmanın da daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki organların, dokuların sağlığı için bu kadar elzem olan su içmeyle ilgili bazı teoriler ortaya atılır. Bunlardan biri de suyun sıcak mı yoksa soğuk mu içilmesi gerektiği ile ilgilidir. Kimi görüşler soğuk su içmenin çok faydalı olduğu yönündeyken kimi görüşler ise son derece sağlıksız olduğu yönünde olur. Hatta soğuk suyun damarları tıkadığını bile ifade edenler vardır.

Soğuk Su İçmenin Olası Yararları Nelerdir?

Soğuk su içmek kimi durumlarda faydalı olabilir. Egzersiz sırasında soğuk su içmek antrenmanınızın daha verimli geçmesini sağlayabilir. Bunun nedeni ise artan vücut ısısını normale döndürmesidir. Ancak lıkır lıkır içmek yerine yudum yudum içmeyi tercih etmeniz gerekir.

Kimi kaynaklar soğuk su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu söyler. Vücudun ısısını düşürdüğünden vücut normal ısıya ulaşmaya çalışırken metabolizmayı bir miktar artırabilir. Bu nedenle normalden birkaç fazla kalori yakabilirsiniz fakat doğrudan doğruya soğuk su içmek zayıflatır demek tabi ki doğru olmayacaktır.

Soğuk Su İçmenin Olası Zararları Nelerdir?

Soğuk su içmenin zararlarına dair yapılan en net araştırmalarından biri ve bu araştırmaların ilki 1978 yılında yapılmıştır. Bu çalışmaya göre soğuk suyun geniz mukozasını kalınlaştırdığı görülmüştür. Sıcak suyun veya sıcak içeceklerin ise daha rahat nefes almaya yardımcı olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle özellikle soğuk algınlığı, grip, üşütme gibi rahatsızlıklara sahip olduğunuz dönemlerde soğuk su yerine ılık su içmeniz tavsiye edilebilir.

2001 yılında migren hastalarıyla yapılan bilimsel bir çalışmaya göre soğuk su içmek migren ataklarını şiddetlendirmektedir. Akalazya hastalığına sahip olanların da soğuk su içtiklerinde durumlarının kötüleştiği görülmüştür.

Soğuk Su İçmek Zararlı mı Yoksa Faydalı mı?

Soğuk suyun insan sağlığını olumsuz etkilediği yönündeki bilimsel araştırma sayısı oldukça azdır. Kanıtlanmış çalışmalarda bulgular kronik veya akut rahatsızlığı olan kişilerde olumsuz sonuçlara yol açtığı yönündedir.

Herhangi bir kronik veya mevsimsel rahatsızlığınız bulunmuyorsa egzersizler sırasında, çok sıcak günlerde soğuk su içmenizde belli bir sakınca yoktur. Özellikle soğuk su içmenin damar tıkanıklığına yol açtığı yönünde herhangi bir çalışma bulunmaz.

Sonuç olarak ister soğuk, ister sıcak, isterseniz de ılık su için; önemli olan günlük tüketmeniz gereken su miktarını vücudunuza almanız ve daha sağlıklı bir hayat sürmeyi amaç edinmenizdir. Yani suyun sıcaklığının herhangi bir hastalığa sahip olmadığınız sürece pek de bir ehemmiyeti yoktur.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan