Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.10.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sonbahar kaygısı: Bu aylarda daha stresli hissetmeniz normal!

Artık yataktan daha zor çıkıyorsanız ve kendinizi daha keyifsiz hissediyorsanız endişelenmeyin. İçinde bulunduğunuz mevsimsel bunalımdan çıkmak için küçük önerilerimize göz atın.

Sonbahar kaygısı: Bu aylarda daha stresli hissetmeniz normal!

Sonbahar aylarında artan kaygı durumunuzu fark ettiniz mi? Uzmanlara göre bu kaygının nedenleri tatil sezonunun bitişinin getirdiği stres,  yaz boyunca istenilen hedeflere ulaşamamanın yarattığı pişmanlık  ya da yeni bir eğitim dönemine başlamanın neden olduğu panik. Özellikle muhteşem bir yaz sezonu geçirdiysek sonbaharın gelişini kabullenemiyoruz.

Sonbahar kaygının genelde belirgin bir tetikleyiciye ihtiyacı yok. Her yıl bu tekrarlamaya maruz kalıyoruz ancak bu kaygıyı önlemek için adımlar atmak mümkün.

Sonbahar kaygısının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ruh halinde düşüklük

 • Depresyon

 • Sinirlilik ve aşırı endişe hali

 • Uyku hali ve yorgunluk

 • Günlük aktivitelere karşı ilgisizlik

Sonbahar kaygısına neden olan etkenlerden biri de güneş ışığının azalması ve gün ışığından yeterince faydalanamıyor olmak. Hava kötüleştikçe dışarıda az zaman harcıyor ve daha az egzersiz yapıyoruz. Güneş ışığının azalması, ruh halini ve iştahı etkileyen önemli hormonlardan biri olan serotonin seviyesinin azalmasına neden oluyor. 

Uzmanlara göre sonbaharda endişeli hislerin sebebi ne olursa olsun, bu 6 madde rahatlamayı sağlıyor.

 1. Gün Işığından Daha Fazla Yararlanın

Güneşten en iyi şekilde faydalanmak için dışarıda daha fazla yürüyüş yaparak başlayın. Gerekirse erken yatın,ve sabah güneşini almaya çalışın.

 1. Egzersizi Her Gün Düzenli Yapın

Sonbahar ayları dışarıda egzersiz yapmak için harika bir zamandır. Yeni bir spora başlayın ya da bisiklet gezilerini bir deneyin.

 1. Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Sıcak yemekleri yaz boyunca yiyemedik. İşte şimdi onların tam zamanı. Mevsim çorbalarına bir şans vermelisiniz.

 1. Yeni Şeyler Deneyin

Sonbahar yeni başlangıçların mevsimi. Kendinize ‘yeni’ diyebileceğiniz bir şey bulun. Bu bir aktivite, hobi ya da ev düzenlemesi olabilir.

 1. Bakış Açınızı Değiştirin

Olumsuz deneyimlerle sonbaharı ilişkilendirmek yerine her şeye farklı bir gözle bakmaya çalışın. ‘Hava soğuk ve ben tüm gün evde sıkılacağım’ demek yerine renkli yastık ve battaniye ile sıcak bir kahve için.

 1. Profesyonel Yardım Alın

İşlerin en kötü hale gelmesini beklemeyin. Endişeli, yorgun veya depresif hissetmeye başlarsanız ruh halinizi iyileştirmek için harekete geçin. 

depresyon stres kaygı
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir