Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 18.05.2016 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Spor yaparken sık yapılan hatalar nelerdir?

Spor yaparken sık yapılan hatalar nelerdir?

Soğuk Su İçmek,

Spordan önce, sonra ve spor sırasında su içmek vücudumuz için çok önemlidir. Antrenman sırasında terleyerek su kaybeden vücut, kaybettiği bu suyun içerisinde birçok tuz ve mineralden de mahrum kalmaktadır. Bu nedenle antrenmanlarımız sırasında kaybettiğimiz suyu geri kazanmalı ve mümkün oldukça bol miktarda su tüketmeliyiz. Fakat içtiğimiz suyun soğuk değil de, 25°C oda ısısında olduğuna dikkat etmek gerekir. İnsan vücudu sindirebilmek ve temel faaliyetlerinde kullanabilmek  için içilen suyu ısıtır.  Soğuk su, susuzluğunuzu daha iyi bastırıyormuş gibi hissettirse de aslında vücut tarafından kullanılması daha uzun zaman alır ve bu süreç içerisinde su alımı verimini kaybeder. 

Her Seferinde Aynı Hareketleri Yapmak

Hepimizin antrenman sırasında yapmaktan daha çok zevk aldığı favori hareketleri olabilir. Fakat her antrenman sırasında aynı hareketleri yapmak daha az kalori yakımına ve daha az kas yapılanmasına neden olur. Neden mi? Çünkü insan vücudu akıllıdır, çok pratik bir işleyişi vardır. Vücut zamanla alışmış olduğu hareketi yaparken daha az miktarda enerji kullanmaya başlar. Kendini adeta ekonomik moda alır. Mesela yürüyüş yapıyorsunuz. Hızınızı veya eğiminizi değiştirmek vücudunuzu şaşırtmak için iyi bir yöntem olacaktır. Böylece vücut kendini otomatik modundan çıkartacak ve güç sarf etmeye başlayacaktır. Sonuç olarak yağ yakımını harekete geçirmiş olacaksınız. Ağırlık çalışmalarınız içinse, yine küçük şaşırtmacalar deneyebilirsiniz. Aynı kas gruplarını hedefleyen farklı hareketler seçebilir vücudunuzu böylece uyandırabilirsiniz. Genellikle vücudun öğrenme aralığı 6-8 hafta arasıdır; bu yüzden her 2 ayda bir antrenman rutininizi değiştirmek daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Antrenman Atlamak

Zamanınız olmadığını düşündüğünüzde bile antrenmanlarınız için zaman yaratmalısınız. Bir haftalık egzersizlerinizi atlamak sizi bir kaç hafta geri götürecek ve başladığınız yere döndürecektir. Egzersizleri atlamak yerine vaktiniz olmadığı günler daha kısa süreli antrenmanlar yaparak performansınızın düşmesine engel olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda 10 dakikalık bir egzersiz serisinin bile vücudunuz üzerinde etkisi vardır ve bu kısa egzersizleri gününüzün herhangi bir bölümünde gerçekleştirebilirsiniz. Süpermarketten paketlerinizi taşırken kol hareketleri yaparak veya yürüyen merdiven veya asansör yerine merdivenleri tercih ederek vücudunuzu çalıştırabilirsiniz.

Her Gün Antrenman Yapmak

Vücudunuzun yeniden yapılanması ve en verimli haline dönmesi için dinlenmesi gerekir. Bir spor fanatiği iseniz, dinlenmenin kas yırtılmalarının iyileşmesi ve kas ağrılarının yatışması için ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Eğer 6 gün egzersiz yapıyorsanız, 7. günde antrenman yoğunluğunuzu azaltın veya sadece esneme yapın. Ya da Pilates ve Yoga gibi kas uzatıcı egzersizleri genel rutininize dahil edin. Unutmayın, gerçekten de spor bağımlılığı diye bir hastalık var ve kendinizi bu durumdan korumak için antrenman programlarınıza yeni bir egzersiz olarak ‘dinlenme’yi de eklemelisiniz.

Spor Öncesi ve Sonrası Yanlış Beslenme

Daha fazla kas yapmak istiyorsanız, vücudunuza daha fazla yakıt vermelisiniz. Daha da önemlisi, vücudunuzu şekillendirmek için seçtiğiniz yakıtın doğru yakıt olması gerekir. Tüketilen besinlerde yakılacak enerji bulamayan vücut, kaslarda depolanan proteini yakmaya başlar; başka bir deyişle yağ yerine kas kaybetmeye başlarsınız. Bu nedenle spordan en az 2 saat önce kaliteli karbonhidratlar tüketmeli ve vücudumuza yağ yakma işlemini başlatabilmek için gerekli enerjiyi vermeliyiz. Spor sonrasında ise protein bakımından zengin besinler tüketerek vücudumuzda kas yapılanmasını başlatacak yakıtı takviye etmeliyiz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir