Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 15.09.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sporcu İçecekleri ve Süt

Diyetkolik Diyetisyeni Ezgi Mısırlı anlatıyor.

Sporcuların sağlıklı olmaları ve optimal performansa ulaşmaları için, egzersiz süresince düzenli aralıklarla içecek tüketmeleri çok önemlidir. Bu içeceklere sporcu içeceği adı verilir.

Süt genel yararlarının dışında kesinlikle çok iyi bir sporcu içeceğidir. Özellikle antrenmandan sonra süt içenlerin kaslarının daha hızlı geliştiği kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, sütün protein açısından zengin olmasıdır.

1 litre sütün içerisinde yaklaşık 35 gr. Protein bulunur. Bu miktarda 70 kg ağırlığında bir sporcunun günlün kalori ihtiyacının % 20 sine karşılık gelir. Ayrıca sütün içerisinde bulunan whey protein miktarı da fazladır. 1 litre içerisinde bulunan 6-7 gr. Whey protein bir sporcunun antrenmanda gerekli olan whey protein ihtiyacını karşılar. Sütün içerisinde bulunan kazein de amino havuzuna yaptığı katkısının yanında kazein in içinde bulunan aminolar, whey proteinin kaslarda depolanmasını sağlar.

ACSM (Amerika Spor Sağlığı Yüksekokulu) kriterlerine göre bir sporcu içeceğinin karbonhidrat oranı %4-8 arası olmalıdır ve bu oran sütte 5’tir.

Sütün içerisindeki, kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, sülfür bakır ve silisyum mineralleri özellikle sporcular için fiziksel dayanıklılığı ve kasların gelişimini attırır. Süt ürünlerinde bulunan konjuge asit, vücutta kas dokusunu artırdığı gibi metabolizmayı da % 10 hızlandırır. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Yusuf Talha Karakuş

Yusuf Talha Karakuş yok böyle program ya besin ekliyorum kaydedildi diyo aratıyom yok

17.09.2017
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba, Diyetkolik uygulamasını güncellemeyi dener misiniz? 18.09.2017