Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.02.2020 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Stres atmanın en basit yolu: Koşmak

Günlük yürüyüş ya da koşu yapmanın en etkili ve en basit egzersiz yöntemlerinden biri olduğunu gayet iyi biliyorsunuzdur. Ama zaman zaman motivasyonunuzun düştüğü, yataktan kalkıp koşma fikrinin işkenceye dönüştüğü anlar olmuştur. Bunları aşmak imkânsız değil elbette ki.

Stres atmanın en basit yolu: Koşmak

İşte hemen koşmaya başlamak için 7 sebep:

1.    Koşu, güne başlamanın ya da günü sonlandırmanın gerçekten de en iyi yolu
Evet, alarmı ertele tuşu oldukça cezbedici; iş çıkışı biraz eğlenceye ise karşı koymak güç. Ama günün ilk ışıklarında terlemeye başlamak kadar havalı bir şey daha yok! Eğlence ise bir saat kadar bekleyebilir. Güne koşu ile başlamak, odaklanmanın ve enerji ile dolmanın en kısa yollarından biri; günü fiziksel aktivite ile bitirmek ise tüm stresi arkada bırakmak demek. Deneyin, göreceksiniz.

2.    Koşmanın dayanılmaz hafifliği
Salgılanan endorfin, beraberinde mutluluk, coşku ve huzur getirir. Gerçekten de öyle, bilim konuşuyor. Hatta koşmayı bırakan insanların en azından bir süre boyunca bu hislerden mahrum kaldıklarına dair veriler var. 

Sabah aç karnına koşulur mu?

3.    Bitiş çizgisine ulaşmanın hazzı
Köprüde maraton koşmaya gönüllüsünüz, öyle mi? Yarışı kaybetmek egzersiz rutininizde herhangi bir aksamaya sebep olmaz; ancak bitiş çizgisine ulaşmanın hazzını ve coşkusunu, yaptığınız hiçbir aktivite sonucunda elde edemezsiniz.

4.    Stresten arınmanın mükemmel yolu
Huysuz patronlar, aksi müşteriler, kendini beğenmiş iş arkadaşları… Yollara düşün ve günün getirdiği tüm bu iş stresinden terleyerek kurtulun. Telefonunuzu kapatın ya da evde bırakın. Böylelikle rahatsız edilmemenin ve tüm o stres kaynağından uzak olmanın keyfi ile zihninizi boşaltın.

Koşu performansını iyileştiren vitamin ve mineraller

5.    Daha uzun bir ömre sahip olabilirsiniz
Yapılan araştırmalara göre, egzersiz yetersizliğinden ölen insan sayısı, obezite kaynaklı kayıpların yaklaşık 2 katı. Yani bu demek oluyor ki her gün koşmak demek, göreceli olsa da doktorlardan uzak bir hayat demek.

6.    Koşu sonrası kahvaltı keyfi mi?
Kahvaltı aşığı bir ülkeye bundan daha ideal bir sebep sunulabilir mi? Sabah erken saatlerde harcayacağınız enerjinin ve terin üzerine, her gün yaptığınız standart kahvaltı bile ziyafet sofrası gibi görünecek. Reçel için koşun!

Yeni yıl kararlarında egzersize yer verenler için 8 mükemmel öneri

7.    Koştuğunuza asla pişman olmazsınız
Alın size evrensel bir gerçek: hasta olmadığınız sürece – ki böyle durumlarda dinlenmekte fayda var – koştuktan sonra daima kendinizi iyi hissedeceksiniz. Durmayacağınız kesin olsa da kendinize zaman sınırlaması koyun; 10 dk. mesela, sonra koşmayı bırakmayı deneyin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan