Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Esma Arzu Menekşe 02.06.2014 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tüm canlılar için hayati bir kaynak olan su, vücuttaki dengeyi sağlamada önemli bir rol oynar.

Kilo kontrolünde sorun yaşayanlar
Canınız her abur cubur istediğinde masum atıştırmalıklar aramak yerine, kilo kontrolü sağlamak amacıyla su için. Böylece hem su ihtiyacınızı karşılar, hem de gereksiz kalorilerden uzak durarak sağlıklı kalırsınız. Aynı zamanda yemeklerden önce bir bardak su içmek de tokluk hissi yaratarak, öğün sırasındaki besin tüketiminizi kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.

“Su içmeyi hep unutuyorum.”
Hanımlar beyler, sağlıklı yaşam sürdürmeyi ve sevdiklerimizle uzun bir ömür paylaşmayı istiyorsak, vücudu muza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bahaneleri bir kenara bırakın. Çalışıyorsanız masanıza, evde iseniz evin her odasına birer şişe su koyun ve her fırsatta şişeden yudumlar alın. Günün sonunda şişedeki suyu bitirmeden ofisten çıkmak yok!

“Her yerim şiş.”
Vücutta oluşan şişliklerin (ödemlerin) ya da diyetisyen/">diyetisyene gidildiğinde ölçümlerde vücutta yüksek çıkan suyun sebebi ne olabilir? Akla yatkın gibi görünmese de, cevap: “Su eksikliği”.
Vücut herhangi bir besinin eksikliğini hissettiğinde, mevcut olanı muhafaza ederek tasarruf sağlamaya çalışır. Bu durum su için de geçerlidir. Örneğin; vücut susuz kalmaya başladığını hissettiğinde, var olan suyu hücrelerin içine çekerek depolamaya başlar. Bu durum da el ve ayaklarda şişliklerin oluşmasına yol açar. Dolayısıyla vücuttaki gereksiz su, ağırlık yaparak tartıda kilonun yüksek çıkmasına neden olabilir.
Günlük ihtiyacınız olan suyu (yaklaşık 2 - 2,5 litre) tükettiğiniz takdirde, tartıda gerçek kilonuzu görebilir ve su eksikliğine bağlı ödemlerin önüne geçebilirsiniz.

Hareketli geçen Cumartesi gecelerinin ardından…
Önceki gün alkol alan bireylerin sabah uyandıklarında gözlerinde ve yüzlerinde oluşan şişlik uykuya bağlı olan bir şişlikten öte, su kaybına bağlı oluşan bir şişliktir. Alkolün su kaybına yol açtığını (diüretik) ve alkol aldıktan sonra kaybettiğiniz suyu mutlaka yerine koymanız gerektiğini unutmamalısınız.

“Su içmiyorum ama çay – kahve ile su ihtiyacımı karşılıyorum.”
Kahve ve çay kesinlikle su ihtiyacını karşılamaz. Tam tersine aynı alkolde olduğu gibi, vücutta su kaybına neden olur. Türk kahvesinin yanında neden su verildiğini hiç düşünmüş müydünüz?
 
Gün içinde içtiğiniz her kahve ya da çay için, mutlaka diyetinize bir bardak da su ekleyin.
Su ihtiyacını karşılamaya destek olacak besinler ise çorba, ayran veya şekersiz komposto gibi besinlerdir.

Vücuttaki temizlik görevlisi
Su, aynı zamanda vücuttaki metabolik atıkların atılmasında görev alır ve vücudu arındıran bir numaralı detoks içeceğidir.

“Yıllardır su içmem, bir zararını da görmedim.”
Sizleri üzmek istemem; ancak yukardaki cümleyi kurmadan önce mutlaka idrar renginizi kontrol edin derim. İdrar renginin neredeyse su ile aynı renkte olması gerekir. Eğer değilse, böbreklerinizin ihtiyacı olan suyu almayarak, böbrek hastalıklarına davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Parlayan ve gergin ciltler
Suyun yaşlanmayı geciktirdiğini biliyor muydunuz?
Nemli ve suya doymuş bir cilt, hem daha geç buruşur hem de kurumaz. Su içmek parlak ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda su vücuttan toksinlerin atılmasında görevli olduğundan, akne ve sivilce oluşumunu da engeller.Kalorisiz tek besin olan suyun değerini bilelim ve içmeyi ihmal etmeyelim.
 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir