Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 18.12.2012 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Su, yaşamın sürdürülebilmesi için oksijenden sonra gelen en önemli faktördür. Cinsiyet, yaş gibi durumlara göre değişmekle birlikte vücudumuzun yaklaşık %59’ u sudur.

Su, yaşamın sürdürülebilmesi için oksijenden sonra gelen en önemli faktördür. Cinsiyet, yaş gibi durumlara göre değişmekle birlikte vücudumuzun yaklaşık %59’ u sudur. İnsan vücudunun büyük bir kısmını oluşturan suyun birçok önemli görevi vardır. Bunlar başlıca; besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması, vücutta metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücudun ısı denetimi, eklemlerin kayganlığı hücrelerin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesi şeklindedir.
Yaşam kalitemizi etkileyen soğuk algınlığı, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, cilt bozuklukları gibi sık rastlanılan bazı durumların nedeni az su tüketimi olabilir. Bunun yanında kilo kontrolü programlarında  metabolizmayı düzenlemesi ve doygunluk hissi vermesi açısından zayıflamaya yardımcıdır. Cildin nem ve elastikiyetini sağlayarak diyetkolik.com/selulit-nedir-neden-olusur-nasil-onlenir/" > selülit oluşumunun önlenmesini de sağlar.
Peki günlük su tüketimi nasıl belirlenir? Bunun için kilogram başına 30-40 ml üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Örneğin; 60 kg biri için; 60 x (30-40) ml = 1800-2400 ml arasındadır. Bu insan için, ortalama 2 litre (8-10 bardak) su yeterli olacaktır.
Susamayı beklemeyin. Çünkü susadığınızda vücutta %1 su kaybı olmuştur bile, % 10 su kaybı durumun da ise hayati tehlike başlar. Vücuttaki her hücrenin, dokunun, organın işlevini düzgün yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.
Su içmek aklıma gelmiyor diyorsanız işte birkaç basit öneri;
  • Sabah kalkar kalmaz 1-2 bardak su için. Böylece metabolizmanız çalışmaya erkenden başlasın.
  • Her yemekten önce 1 bardak su için.
  • Gece yatmadan önce 1 bardak su için.
  • Yanınıza sürahiyle su alın ve onu bitirin.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Sevim Memil ihtiyacım olan suyu içmiş olsam bile yine susuzluk çekiyorum. yani içmem gerekenden fazlasını içiyorum. özellikle egzersiz yaptığım zamanlar bu ihtiyaç daha da artıyor. bu kilo vermemi olumsuz etkiler mi?

29.09.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir