Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Selin Ecem Eryüzgeç 20.09.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Su tüketimini artırmak isteyenler için 6 basit yöntem

Eğer sık sık gün sonunda ne kadar az su içtiğini fark edenlerdenseniz su tüketiminizi artıracak bu yöntemler çok işinize yarayacak.

Su tüketimini artırmak isteyenler için 6 basit yöntem

Su tüketiminin ne kadar hayati bir önemde olduğu her yerde yazılıp çiziliyor. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlaması, vücut ısısını düzenlemesi, beynin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesine destek olması, baş ağrısını önlemesi, sindirimi düzenlemesi, sağlıklı bir ruh haline katkı sunması ve hatta kilo vermeye bile yardımcı olması…

Su içmenin tüm bu olumlu etkileri herkes tarafından bilinse de günlük içilmesi gereken miktarı tamamlamak çoğu zaman zor olabiliyor. Günleri “Bugün sadece 2 bardak su içtim!” benzeri serzenişlerle kapatmak istemiyorsanız işte size su tüketiminizi artırmanıza yardımcı olacak 6 etkili ve basit yöntem!

1-Günlük bir hedef belirleyin

gunluk su ihtiyaci

Günlük su alımı için hedef belirlemek içtiğiniz su miktarını artırmak için yapmanız gereken ilk şey. Başlangıç için basit bir hedefle başlayın ve bu düzeni oturttuktan sonra hedefinizi yavaş yavaş yukarı çekin. Peki ulaşmak istediğiniz nihai hedef ne olmalı? Kilonuzu 33’le çarptığınız zaman bulduğunuz rakam size günlük içmeniz gereken miktarı mililitre olarak verecek. Örneğin 60 kiloysanız günlük içmeniz gereken su miktarı 1.98, yani yaklaşık 2 litre demektir.

2-Yanınızda her zaman bir su şişesi taşıyın

su icmenin onemi

Gün boyunca yanınızda su şişesi bulundurmak daha fazla su içmenize yardımcı olur. Bu yüzden arabanızda, iş yerinizdeki masanızın üzerinde ve çantanızda her zaman su şişeniz olsun. Göreceksiniz, bu şişeler görsel hatırlatma görevi görerek totalde içtiğiniz su miktarını artırmanızı sağlayacak. 

3-Teknolojik cihazlarınızda hatırlatıcı kurun

su icme hatirlatici

Genellikle su içmeyi unuttuğunuzu fark ettiğiniz günler çok yoğun geçen, koşuşturmacalı zamanlara denk gelir. Bu durumu ortadan kaldırmak için cep telefonunuzda, bilgisayarınızda ya da akıllı saatinizde hatırlatıcıyı ayarlayarak kendinizi su içmeye teşvik edin. Günlük içmeniz gereken su miktarını saatlere bölerek tercihinize göre saat başı, yemekten önce, yemekten sonra ya da uyandıktan hemen sonraya denk gelecek şekilde hatırlatıcı kurabilirsiniz. Gün içinde su içtikçe Su Takipçisi’ne giriş yaparak takipte kalmayı da unutmayın!

4-Sık tükettiğiniz diğer içeceklerin yerine suyu koyun

su icmek

Gün içinde içtiğiniz su kadar, hatta belki daha da fazla çay ve kahve içiyorsanız bu alışkanlığı kesinlikle sonlandırmaya çalışın. Bu içeceklerin miktarını olabildiğince sınırlayıp yerlerine su koymayı deneyin. Böylece hem aşırı kafein tüketiminin zararlarından kendinizi korumuş olursunuz hem de günlük almanız gereken su miktarını tamamlamaya daha da yaklaşırsınız. Konuya ilişkin “İçtiğimiz kahve ve çaylar su yerine geçiyor mu?” içeriğine de göz atabilirsiniz. 

5-Her yemekten önce 1 bardak su için

su icmenin yararlari

Su tüketiminizi artırmanın bir diğer basit yolu ise her yemekten önce 1 bardak su içmek. Böylece örneğin 3 ana ve 2 ara öğün yaptığınız bir gün fazladan 5 bardak su içmiş olacaksınız. Dahası, eğer kilo vermeye çalışıyorsanız yemeklerden önce su içmeniz yemek sırasında daha az kalori almanızı da sağlayacak. 

6-Suyunuza aromalar katın

su icme

Eğer su içmekte zorlanıyorsanız daha fazla içmenize yardımcı olacak bir önerimiz de suyunuza aromalı besinler eklemeniz. Tercihinize göre seçeceğiniz salatalık, limon, çilek, nane, portakal, böğürtlen gibi bu tip besinlerin günlük su tüketiminizi olumlu etkilediğini göreceksiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Ezgi  Gündoğan Gündoğan

Ezgi Gündoğan Gündoğan Sabahları kahvaltıdan yarim saat önce kesinlikle bir bardak su ile başlanmalı vucut gune metobolizmayi çalıstirmaya baslamlik ki dah sonrasinda sindirim sıkıntınız ortadan kalkacak.

03.10.2019
Yanıtla
Fatma Ünüvar Yanık

Fatma Ünüvar Yanık çok yararlı sabah denemeliyim

30.11.2019
Yanıtla
Fatma Ünüvar Yanık

Fatma Ünüvar Yanık teşekkür ederim

03.12.2019
Yanıtla

İlgini Çekebilir