Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.01.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Suçluluk duymalı mıyız? Diyette bitter çikolata yemek

Kahvenin mükemmel eşlikçisi, en mutlu ve en depresif anların vazgeçilmezi... Peki ama ne kadar yemeli, vicdan azabı çekmeden diyetimize nasıl dahil etmeli?

Suçluluk duymalı mıyız? Diyette bitter çikolata yemek

Gün içinde pek çok mutlu, sinirli ve üzgün anınız size çikolata yemeniz için bahane veriyorsa çok güzel bir fikrimiz var: Artık çikolataya tatlı değil, sebze diyelim! Eh, ne de olsa ağaçtaki tohumlardan meydana geliyor… Şimdi içiniz rahatladı mı? Muhtemelen hayır. Bitter çikolatanın 0 kalori olduğunu söyleseydik ya da fazla çikolata yemenin hiçbir zararının bulunmadığını anlatsaydık sanıyoruz bu çok daha rahatlatıcı olurdu. Bunları yapamasak da bitter çikolatanın vücudunuza olan pozitif etkilerinden bahsedebilir, kalorisini ve bitter çikolatalı sağlıklı tarifleri öğrenebiliriz!

Bitter çikolatanın faydaları

bitter cikolatanin faydalari

Kendimizi şımartmanın en güzel yollarından biri olan bitter çikolatanın vücudunuza birçok olumlu etkisi bulunuyor. Vücudunuzda enflamasyonu azaltması, kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL seviyesinin düşmesinde etkili olması, mutluluk hormonu salınımını tetiklemesi, kan basıncını ve kalp hastalığı riskini azaltması faydalarından bazıları. Gönüllere su serpecek şu bilgiyi de söylemeden geçmeyelim: Uzmanlar bitter çikolatanın mükemmel bir gıda olduğu konusunda hemfikirler. Ancak ufak bir uyarıda bulunmayı da es geçmiyorlar: doğru miktarda tüketildiği müddetçe!

Bitter çikolatanın bu olumlu etkilerinin kaynağı içerdiği flavonoid bileşikleri. Diğer çikolata çeşitlerine göre daha fazla flavonoid içerdiğinden bitter çikolata sağlığınız için daha yararlı. Flavonoid dediğimiz bileşikler bitkiler, meyveler ve sebzeler tarafından üretiliyor ve kırmızı şarap, yeşil ve siyah çayda da bulunuyor. Bu bileşikler antioksidan ve antienflamatuar olarak iki ayrı şekilde hareket ediyorlar. Kan akışınızın düzenlenmesinde etkili olan bu bileşikler kalp ve beyin sağlığınızı da olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanı sıra kansere karşı savaşıyorlar ve egzersiz performansınızın artmasını sağlıyorlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma da kuvvet antrenmanları yapan sporcuların günlük 40 gram çikolata yediklerinde daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koydu.

Bitter çikolata kalorisi ve önerilen tüketim miktarı

bitter cikolata kalori

Unutmamak gerekiyor ki size yararı olan pek çok besin fazla tüketildiğinde zararlı hale gelebiliyor. Tabii ki bu durum bitter çikolata için de geçerli. Bu yüzden haftanın 2-3 günü ve günde iki kareyi geçmeyecek şekilde yemenizi öneriyoruz. Daha fazlasını yememek için kalan çikolatayı çevrenizdeki insanlarla paylaşabilir ya da evde çok fazla çikolata bulundurmamayı deneyebilirsiniz. Evde yaptığınız tatlılarda toz kakao ya da ham kakao kullanmak da iyi bir çözüm olacaktır.

Bitter çikolata besin değerleri ve kalorisini merak ediyorsanız Kaç Kalori bölümümüzden öğrenebilirsiniz. 

Bitter çikolatalı sağlıklı tarifler

cikolata kahve

Çikolata sizin için vazgeçilmezse en güzeli evde kendi tariflerinizi denemektir. İçinde ne olduğunu bildiğiniz için bu tatlıları güvenle yiyebilirsiniz.

İşte sizin için bitter çikolatalı 4 sağlıklı tatlı tarifi: fıstık ezmeli chia topları, kinoalı protein bar, renkli ekler, bitter çikolatalı portakal dilimleri 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan