Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.01.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sürekli açlık hissi neden olur? İşte 11 olası sebep

Uyku düzeniniz, gün içinde yaptığınız öğün sayısı, hatta sosyal medyada takip ettiğiniz hesaplar bile tokluk hissinizi etkiliyor!

Sürekli açlık hissi neden olur? İşte 11 olası sebep

Yeteri kadar yediğinizi düşünmenize rağmen bir türlü doymuş hissetmiyor, sürekli açlık hissiyle mücadele mi ediyorsunuz? Öyleyse beslenmenizle ve yaşam şeklinizle ilgili bazı değişikliklere gitmeniz gerekiyor olabilir.

Sürekli acıkmak ve sık sık buzdolabına gidip yiyecek bir şeyler aramak sizin için normal bir durum haline geldiyse üzgünüz ama tehlike çanları çalıyor demektir. Fakat endişelenmeyin, çünkü yalnız değilsiniz.

Yapılan araştırmalar bu sorunu yaşayan kişilerin yaptığı 11 yanlışı ortaya koyuyor. Bu alışkanlıkları arkanızda bıraktığınızda emin olun daha tok hissettiğiniz günler gelecek!

1-Susuzluk

surekli acikmak

Beynimizde hipotalamus adı verilen bölge hem açlığı hem susuzluğu düzenlediği için bazen susuzluğu açlık olarak alıyor ve bu yüzden su içeceğimiz yerde hiç gerek yokken bir şeyler atıştırıyoruz. Bu durumun önüne geçmenin yolu ise gün içinde bol bol su içmek. Yemek yemeden önce bir bardak su içmek de daha az yemenize sebep olacaktır.

2-Çok az yemek yemek

Sürekli açlık hissinin muhtemelen en basit sebebi gerçekten aç olmanızdır. Gün içinde ihtiyacınız olan kalori miktarını ve besin öğelerini almadığınızda kendinizi aç hissetmeniz çok normal. Günde üç ana öğün yapmalısınız. Yeterli miktarda yemek yiyor, fakat gün içinde çok fazla enerji harcıyorsanız bu durum da açlık hissetmenize sebep olabilir. Bunu anlamak için besin günlüğü tutarak yeterli beslenip beslenmediğinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

3-Sürekli sosyal medyada zaman geçirmek

surekli ac hissetmek

İtiraf edelim ki gün içinde sürekli olarak sosyal medyadaki ağız sulandıran yemek görselleriyle karşılaşmak hepimizin iştahını açıyor. Hatta muhtemelen birçoğumuz gördüğümüz yemek fotoğraflarından etkilenerek ne yiyeceğimize karar veriyoruz. Bu durumun sebebi yemek görsellerinin açlık hormonu olan ghrelin seviyesinde artışa neden olması. Çözüm ise basit: sosyal medyada sadece sağlıklı yemekleri paylaşan hesapları takip etmek.

4-Sıkılmak

Kendinize sormanız gereken bir soru da şu: Gerçekten aç mısınız yoksa sadece sıkıldınız mı? Birçok insan ikisi arasındaki farkı bilmiyor. Eğer yemek yiyeli çok olmadıysa ve kendinizi oyalamak için bir şeyler yemeye ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız bir bardak su içmeyi denemeli ve kendinize bir meşgale bulmalısınız. 

5-Yaklaşan regl dönemi

surekli aclik hissi

Regl döneminiz gelip çattığında canınızın çeşit çeşit yiyecek ve tatlı çekmesi oldukça normal. Çünkü bu dönemde vücudunuzdaki progesteron seviyesi yükseliyor. Bu ise kendinizi hasta ya da depresif hissetmenize sebep oluyor. Olumsuz psikolojik ve fiziksel durumdan uzaklaşmak için basit karbonhidrat ve şekerli besinlere yöneliminiz artıyor. Buna engel olmak için regl döneminizde öğünlerinizi düzenli yapmaya özellikle dikkat etmeli, tatlı yiyeceğiniz zaman sağlıklı olanlarını tercih etmelisiniz.

6-Yanlış yemek tercihi

Çok az yemenin yanı sıra yanlış yemek tercihleri de midede sürekli açlık hissine yol açıyor. Özellikle çok fazla ve sürekli basit karbonhidrat tüketimi kan şekerinizde ani düşüş ve yükselişlere zemin hazırlıyor. Bu durum ise açlığa ve besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde alamamanıza neden oluyor.

7-Bir gece önce çok yemek yemek

aclik hissi

Bu sebep size biraz tuhaf gelebilir ama doğruluk tarafı büyük. Bir gece önce çok yemek yemek, ertesi sabah daha aç hissetmeye sebep olabiliyor. Araştırmalar sebebini net bir şekilde henüz ortaya koymuş olmasa da bir teoriye göre bu durum şeker ve insülin arasındaki ilişkiyle doğrudan alakalı. Buna göre akşamları çok fazla basit karbonhidrat içeren yiyecekler yediğinizde kanınızda oluşan yüksek şeker seviyesi pankreasınızın çok fazla insülin üretmesine neden oluyor. Bu ise açlığınızın kısır döngü halini almasına yol açıyor.

8-Çok az uyumak

Uyku eksikliği de sürekli açlığın sebeplerinden biri. Çok az uyumak açlığı bastırmaktan sorumlu olan leptin hormonunun azalmasına ve iştahınızı uyaran ghrelin hormonunun artmasına sebep oluyor. Uzmanlar bu yüzden günlük 6 ila 8 saat arasında uyumanızı öneriyor.

9-Öğün atlamak

ogun atlamak

Açlığınızı ve kan şekerinizi dengede tutmanın en etkili yollarından biri düzenli şekilde ana ve ara öğünlerinizi yapmanız. Zaman zaman öğün atlamak için geçerli bahaneleriniz olabilir fakat bu bahanelerin önüne geçmek de aslında sizin elinizde. Örneğin sabah geç uyandığınız için kahvaltı yapamadığınızda birkaç adet kuru meyve ve sağlıklı yağ içeren bir avuç badem, ceviz gibi kuruyemişlerden alarak evden çıkabilir ve iş yerinde bunları yiyebilirsiniz. Yine yemek yemeye vakit ayıramadığınız başka bir öğünde simit ve ayrana bir şans verebilirsiniz.

10-Çok hızlı yemek

Çok hızlı yemek yemek de genellikle daha yüksek bir enerji alımına yol açıyor. Çünkü aslında doymuş olmanıza rağmen tokluk sinyalleri beyninize henüz ulaşmamış oluyor. Bunun çözümü elbette yavaş yemek ve yiyecekleri iyice çiğnemek. 

12-İlaç kullanmak

Bazı ilaçlar iştah açıcı özelliğe sahip olabiliyor. Neyse ki bu tip istenmeyen yan etkilere sahip ilaçlar bırakıldığında iştahta azalma yaşanıyor. Eğer kullandığınız ilaç ya da ilaçlar iştahınızda aşırı derecede artışa sebep oluyorsa bu konuyu bir doktora danışmanız mantıklı olacaktır. Doktor önerdiği takdirde ilacınızın dozu azaltılabilir ya da yan etkileri daha az görülen başka bir ilaçla değiştirilebilir.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Melis_Alanbay2000 Melis

Melis_Alanbay2000 Melis Açlık krizi genelde geceye doğru geliyor.Iciyorum bir bardak suyu uyuyorum sabah da erken uyaniyorum

08.01.2019
Yanıtla