Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.01.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Takas Günü

İşlenmiş Şekere Veda Etmek İsteyenler İçin 10 Maddelik Takas Listesi

Takas Günü

Satın aldığımız birçok gıdanın içeriğinde işlenmiş şeker bulunuyor. Ürünlerin daha lezzetli olması ve raf ömürlerinin daha uzun olması için eklenen bu şekerlerin uzun vadede vücudumuza pek çok olumsuz etkisi var. Türlü türlü numaralarla etiketlere yerleştirilen şeker ilavelerini çözmekse ayrı bir dert... Ama şekeri bırakmak ya da hiç olmazsa büyük ölçüde azaltmak artık çok daha yaygın ve mümkün. Sen de şekeri azaltmak istiyorsan var olan tercihlerini yenileriyle değiştirmekle işe koyulabilirsin. İşte hazırladığımız 10 maddelik takas listesi:

1-Aromalı yoğurtlar ve sütler yerine sade olanlarını tercih et
Sağlık puanı olarak yoğurt ve süte 5 üzerinden 5 veriyoruz. Ancak aromalar devreye girince iş değişiyor. Yoğurt ve sütün sade olanlarını tercih et ve içerisine taze/kuru meyve, tarçın ya da doğal bal ilave et.  

2-Müsli yerine yulaf ezmesini tercih et
Satın aldığın müslilere genellikle ilave şeker eklenmektedir. Müslini evde yulaf ezmesi ve kuru meyvelerden kendin yapabilir, böylece şeker ilavesiz müsli elde edebilirsin.

3-3ü 1 arada kahveler yerine 2si 1 arada ya da sade kahveleri tercih et
3ü 1 arada kahveler kahve, süt tozu ve şekerden oluşur. Bunun yerine 2si 1 arada kahve (kahve ve süt tozu) ya da sade kahve tercih edersen işlenmiş olan şekeri almamış olursun.

4-Tatlı, karamelize soslar yerine ekşi ve baharatlı sosları tercih et
Şişelenmiş soslar aslında birer gizli şeker ajanı. Bunu anlamak için hazır menemen ya da domates soslarının etiketlerine bakman yeterli olacaktır. Tatlı ve karamelize sosları evde yaptığımızda da şeker ilave etmek zorunda olduğumuzdan, ekşi ve baharatlı sosları tercih etmek en doğrusu. Vaktin olmadığı için bu tip hazır soslara yöneliyorsan bir kere evde sos yapmayı denediğinde ne kadar pratik ve kolay olduğunu göreceksin.

5-Hazır fıstık ezmesi yerine ev yapımı fıstık ezmesini tercih et
Zayıflama diyetlerinde sıkça karşılaşılan ve diyeti çeşitlendirerek sıkıcı hale gelmesini önleyen besinlerden biri de fıstık ezmesi. Ancak market raflarında gördüğün fıstık ezmeleri genellikle mısır şurubu ya da diğer işlenmiş şeker kaynaklarını içeriyor. Bu yüzden fıstık ezmesi ve bu tür yiyecekleri alırken mutlaka etiketlerini iyice oku ya da evde kendin yapmayı dene. Fıstık ezmesi tarifi için hemen tıkla!

6-Paketlenmiş ekmek yerine fırın ekmeğini tercih et
Ancak paketlenmiş ekmeklerin çoğunda pirinç şurubu şeklinde gizli işlenmiş şeker bulunur. Bu kepekli çeşitleri için bile geçerlidir. Güvenilir olduğunu düşündüğün yerel fırınlardan ekmek almak bu anlamda çözüm olacaktır.

7-Kutu meyve suları yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih et
İşlenmiş şeker aldığımız kaynakların başında hazır kutu meyve suları gelir. Çoğu zaman içindekinin meyveden gelen şeker olduğunu düşünerek kendimizi rahatlatsak da içerisinde bol miktarda işlenmiş şeker bulunur. Bu yüzden ambalajında şeker ilavesiz olduğu belirtilenleri satın al ya da taze sıkılmış meyve sularına yönel.

8-Meyveli soda yerine sade soda tercih et
Çok masum gözükmelerine rağmen aromalı sodalar da birer işlenmiş şeker kaynağı. Bu yüzden meyveli soda yerine sade soda iç. Sade soda içmeyi sevmiyorsan içerisine meyve parçaları ya da taze sıkılmış meyve suyu katarak da içebilirsin.

9-Sütlü çikolata yerine bitter çikolata tercih et
Çikolata diyet yaparken çoğu kişinin en zayıf noktasıdır. Çikolatayı hayatından tamamen çıkarmana gerek yok ama sütlü çikolata yerine bitter çikolata tercih etmen kesinlikle yerinde olur. Bu sayede hem daha az ilave şeker almış olursun hem de bitter çikolatanın tadındaki yoğunluk nedeniyle porsiyonkontrolü yapman daha kolay olur.

10-Hazır konserveler yerine ev yapımı olanlarını tercih et
Büyük şehrin ve yoğun iş temposunun getirdiği yorgunluğun sonucu olarak bazen yemek yapmamızda bize kolaylık sağlayan konservelere yöneliriz. Ama maalesef bu konservelerin birçoğu işlenmiş şeker içerir. Bunları satın almak yerine bir hafta sonunu kış hazırlıklarına ayırabilir ve evinde konserve yapabilirsin. Böylece kendi ellerinle yaptığın konserveleri için rahat kullanırsın.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Türkan Eser

Türkan Eser Selam,bu takas edilecek olanlardan hiçbirini kullanmıyorum zaten

17.01.2018
Yanıtla
Meltem Erbaş

Meltem Erbaş Merabolizmayı hızlandıran gıdalar nelerdir

17.01.2018
Yanıtla
Büşra Durak

Büşra Durak Bende kullanmıyorum ve yaklaşık bi haftadır diyetteyim çikolata olayına sevindim çünkü hiç doymuyorum ve canım daima tatlı istiyor ❤️

18.01.2018
Yanıtla
Erdem Maya

Erdem Maya Spor yapanlar şekeri tamamen kestilerse buzdolabında küçük çikolata bulundursunlar şeker krizi geldiğinde iyi gelir

18.01.2018
Yanıtla
Nergiz Uzun

Nergiz Uzun Bak

19.01.2018
Yanıtla