Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.09.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tansiyona iyi gelen 10 içecek

Düşük kan basıncı bir yudum ötenizde! Hipertansiyonla mücadele ediyorsanız ve kan basıncınızı düşürmenin kolay yollarını arıyorsanız bu yazı tam size göre…

Tansiyona iyi gelen 10 içecek

Hiç vakit kaybetmeden başlayalım! Yüksek tansiyona iyi gelen 10 içeceği sizinle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki doktorunuz tarafından hipertansiyon tanısı konduysa sizin için öncelik ilaçlarınız olmalıdır fakat bunun yanında basit değişiklikler yaparak başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz gerçeğini de unutmayın. Örneğin bunu her gün aldığınız içecekleri değiştirerek yapabilirsiniz. Çünkü içeceklerde yapılacak basit değişiklikler kalp sağlığına büyük faydalar sağlayabilir.

İşte başlamanız için birkaç seçenek:

1- Su

İlk sıraya su yerine başka bir içeceği koymayı biz bir an bile düşünmedik, umarız sizde bizim gibi suyun gücüne inananlardansınızdır. İnsan kalbinin %73’ünü oluşturan bu sıvı tansiyon söz konusu olduğunda da ön saflarda yer alması gereken en önemli içecektir.

Eğer suyun faydalarını artırmak istiyorsanız, araştırmalar, suya magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller eklemenin kan basıncını düşürmede daha fazla yardımcı olabileceğini göstermiştir. Fakat bunu bir doktor ya da eczacıya danışmadan almanızı önermiyoruz.

2- Alkol

Çoğu sağlık durumunda zararlı ve sınırlandırılması gereken bir içecek olan alkolü burada görünce şaşırmış olabilirsiniz fakat önemli olan faktör miktarı. Fazla alımında alkol ve sağlıklı tansiyon birlikte düşünülemez, bununla birlikte makul miktarlardaki alkol kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir. Bu miktar kadınlarda 1, erkeklerde 2 içkidir. Özellikle kırmızı şarabın doğru dozlarda tüketiminin tansiyon üzerindeki olumlu etkileri araştırmalarla gösterilmektedir. Birim olarak 1 içki, kabaca, bir kutu ya da şişe biraya, bir barak şaraba ya da 45 ml’lik bir tek sert içkiye (votka, viski vb) eşittir.

3- Kahve

Uyarıcı içecek yelpazesinin en sevilenleri arasında kahve gelir. Peki kahve tansiyona iyi gelir mi? Cevap hem evet hem hayır.

Karmaşık çünkü herkes kafeine farklı tepki veriyor. Temel olarak, kahve sizi daha iyi ve daha aktif hissettiriyorsa, genel sağlığınıza ve kalp sağlığınıza yardımcı olabilir. Kendinizi gergin ve endişeli hissetmenize neden oluyorsa, sınırlama zamanı gelmiş olabilir.

4- Çay

Bu içecek çokça sağlık yararları içerir. Uzun süreli tüketiminin (12 haftadan fazla) kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Ayrıca çay, kardiyovasküler sağlığa yardımcı olduğu kanıtlanmış antioksidanlarla doludur.

5- Süt

Sürekli genişleyenvegan seçenekler dünyasında, süt artık sadece inek sütü anlamına gelmiyor. Bademden yulafa, artıları ve eksileri ile baş döndürücü sayıda seçenek var.

Bu yeni süt seçenekleri arasındaki ortak gizli tehlike, kan basıncınızı artırabilen ilave şekerdir. Şekersiz seçenekler aramak, size yüksek şeker tüketimi riskleri olmadan tüm faydaları sağlayacaktır. Ve hala iyi, eski moda inek sütünü tercih edenler için; kalsiyum, sağlıklı bir kalp için kanıtlanmış bir müttefiktir.

6- Sebze ve meyve suları

Sebzeler içerdikleri potasyum sayesinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Sebze suları da bunun için iyi bir tüketim alternatifi olabilir. 

Meyve suyunun sağlık yararları arasında şeker ve tuz tüketimiyle ilişkili riskler yer alır. Örneğin, araştırmalar, domates suyunun içilmesinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu, ancak yalnızca tuzsuz çeşidinin etkili olduğunu göstermiştir.

Biraz daha tatlı olan 2012 araştırması, 28 gün boyunca günde bir bardak nar suyu içmenin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

7- Maden suyu

Adına ne derseniz deyin - gazoz, kola gibi -  gazlı içecekleri düşündüğünüzde aklınıza gelen kan basıncınızı etkileyebileceği olmalıdır. Bunların aksine maden suları kan basıncınızı düşürebilir fakat içeriği iyi seçilmelidir. Yüksek sodyum içeriği olan maden suları kan basıncını yükseltir, aksine şekersiz, düşük sodyumlu maden suyu tercih etmek, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olacaktır.

8- Kombu çayı

Şimdilerde market raflarında yavaş yavaş yer aldığını gördüğümüzkombu çayının fermente bir çay olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken kısım kombuchanın (fermente çay) içerdiği probiyotiklerdir. Sayısız çalışma, düzenli probiyotik tüketiminin (sekiz haftadan fazla) kan basıncını düşürmeye ve hatta sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

9- Smoothies

Açık olmak gerekirse, smoothie milkshake ile eş anlamlı değildir ve tüm smoothie'ler eşit yaratılmamıştır. Muz, yaban mersini, pancar, avokado ve lahana gibi bazı kalp sağlığına sahip meyve ve sebzeleri karıştırmak, bir dizi sağlık yararını kolayca taşınabilir tek bir öğünde toplamanın kolay bir yolu olabilir.

10- Meyveli su

Evet, H2O ile başlayıp su ile bitiriyoruz – işte bu kadar önemli.

Suya biraz lezzet katmak, önerilen günlük su miktarını içmenizi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bazı ek faydalar da sağlayabilir. Limon ve misket limonu gibi turunçgillerin kan basıncını düşürdüğü ve sıkıcı bir bardak suya biraz lezzet katma avantajına sahip olduğu gösterilmiştir.

Peki,yüksek tansiyon için bunlardan hangisi en iyi içecektir? Bizce su fakat bu sorunun cevabı size bağlı. Önemli olan düzenli tüketmeniz. Düzenli olarak içmezseniz, muhtemelen işe yaramayacaktır. Bu yüzden bağlı kalabileceğiniz bir şey seçin.

Diyetinizde değişiklik yaparken, bazı kalp dostu içeceklerin kalp ilaçları ile etkileşime girebileceğini unutmayın. Diyetinizde veya yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan