Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.11.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Tariflerinizde kullanabileceğiniz en iyi 5 yumurta alternatifi!

Neredeyse her tarifin kilit noktasını yumurta oluşturuyor. Peki yumurta tüketmeyenler mutfakta konfor alanını nasıl yaratacak? İşte yumurta yerine kullanabileceğiniz alternatifler

Tariflerinizde kullanabileceğiniz en iyi 5 yumurta alternatifi!

Yumurta, pişirme işleminde en önemli bileşenlerden biridir. Ancak vegansanız, alerjiniz varsa ya da sadece evde yumurtanız bittiyse yerine kullanabileceğiniz birçok alternatifi mevcut. Biz de çeşitli unlu mamüller için en iyi yumurta alternatiflerini ve yumurtasız fırıncıların başka neleri akılda tutması gerektiğini sizin için araştırdık.

Yumurta değişimi hakkında bilinmesi gerekenler

İlk olarak, yumurtaların unlu mamullerinize ne gibi etkileri olduğunu öğrenmekle başlayalım. Yumurtalar genellikle pişirme sırasında üç rol üstleniyor: nem, kabartma ve bağlama. Çoğu yumurta alternatifiniz nem ve bağlayıcılığı size sunacak ancak muhtemelen kabartma tozu veya aynı işlevi yapacak ayrı bir kabartma maddesi eklemeniz gerekecek. İkinci olarak yumurtanız yerine farklı bir alternatif kullanırken her tarife uymayacağını aklınızda tutun.  Her bir yumurta alternatifi nihai ürünün tadını ve dokusunu biraz farklı etkiliyor. Bu bir kurabiyeye kullandığınız en iyi seçeneğin bir doğum günü pastası için doğru olmayabileceği anlamına geliyor. Akılda tutulması gereken bir şey daha var: üç veya daha az yumurta gereken tariflerde alternatifleri denemeyi düşünün. Bundan daha fazlasının yerine koyduğunuzda orijinal tarifin bütünlüğünden ödün vermeye başlıyorsunuz. Şöyle ki, yumurtaları değiştirmek için başlangıçta biraz deneme yanılma gerekebilir. Ancak genel olarak konuşursak çoğu insan yumurtasız pişirmenin ne kadar kolay olduğunu farkına varınca oldukça şaşırıyor.

En iyi yumurta alternatifleri:

1.Aquafaba

Aquafaba, nohut veya kuru fasulye gibi baklagillerin pişirildiği veya depolandığı suyun adı. Yani lavaboya döktüğünüz bir kutu nohut suyu aslında vegan altını! Aynı zamanda ucuz ve kullanışlı. Ortalama bir konserve nohut yaklaşık yarım fincan aquafaba içerir. Aquafaba yumurta beyazlarını taklit etmede en büyülü seçeneklerden biri. 3 yemek kaşığı aquafabayı 1 adet yumurta akı olarak düşünebilirsiniz.

Bu tarif için en iyi:Aslında aquafaba yumurta akının kullanıldığı bütün tarifler için uygun. Ama özellikle kekler ve beze!

Nasıl yapılır:

Değiştireceğiniz yumurta başına bir kutu nohuttan süzülmüş 3 yemek kaşığı sıvı kullanın. Tarifinizin kabarması için ¼ çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve mikserinizle köpürene kadar çırpın.

2.Keten tohumu veya chia tohumu

Öğütülmüş keten tohumu veya chia tohumunu suyla karıştırmak, hamuru birbirine oldukça iyi bağlayan çok yumuşak jel gibi bir karışımı oluşturur. Denediğinizde yumurta akı benzeri bir dokuya sahip olduğunu göreceksiniz. Chia tohumunun tadı daha nötr olmakla birlikte, çeşitli tariflerde keten tohumunu da yumurta yerine kullanabilirsiniz.

Bu tarif için en iyi: Kurabiyeler, barlar, kekler ve hızlı ekmekler

Nasıl yapılır: Değiştirdiğiniz yumurta başına 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu veya chia tohumu kullanın. Eğer büyük tohumlara sahipseniz önce blendırda ince bir şekilde öğütün. Çatal veya çırpma teli ile 3 yemek kaşığı su ve ¼ çay kaşığı kabartma tozunu yapışkan olana kadar çırpın ve en az beş dakika tohumların şişmesini bekleyin (tezgahta veya buzdolabında).

3.Püre meyve

Elma püresi, olgunlaşmış muz püresi ve balkabağı unlu mamüllere hoş bir tatlılık ve bağlama gücü sağlayabilir. Bu yumurta yerine alternatif arayanların deneyeceği ilk seçenek olabilir.  Gerekli nem ve bağı yüksek enerji ve ekstra tat olmadan ekler. Ancak kendi başlarına mayalanma sağlamadıkları için çok fazla kabarmaya ihtiyaç duyulan unlu mamüller için ideal değildir. Bu yüzden ek kabartma maddesi kullanılabilir.

Bu tarif için en iyi: Kekler, hızlı ekmekler ve kurabiyeler

Nasıl yapılır: Yumurta başına 1/4-1/3 fincan elma püresi, balkabağı püresi veya ezilmiş muzun içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu. Kabartma tozu kuru malzemelere eklenmelidir.

4. Mağazadan satın alınan yumurta alternatif malzemeler

Kesin sonuçlar istiyorsanız ticari yumurta alternatifi ürünler harikadır. Gerçek yumurtalara en yakın olabilecek seçeneklerdir. Genellikle nişasta ve/veya protein kombinasyonuyla yapılırlar ve bir yumurtanın hamura sağladığı yapıyı, viskoziteyi ve köpürmeyi oluşturabilmek için mayalandırılırlar. Bu ürünlere büyük marketlerden veya internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu tarif için en iyi: Somun kekler, kurabiyeler, waffle’lar ve krepler

Nasıl yapılır: Paket talimatlarını izleyin.

5. İpeksi tofu

Püre haline getirilmiş ipeksi tofu özellikle fırın tatlıları için mükemmel bir seçenek olabilir. Tofu protein içeriğiyle tariflerimizi zenginleştiriyor. Soya fasulyesindeki proteinlerin pıhtılaştırılmasına dayanan tofu, mus ve puding gibi tatlılarda da yumurtanın yerini alabilir. Tofu nötr tadıyla tariflerin lezzetini değiştirmiyor ancak yine de vanilya özü veya kakao tozu gibi aromalarla daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bu tarif için en iyi:Turtalar, muhallebiler

Nasıl yapılır:Yumurta başına 1/4 fincan püre halinde ipek tofu. İpek tofuya marketlerden veya internetten ulaşabilirsiniz veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

Yumurtanın tüm besin değerlerini öğrenmek için ''Yumurta kaç kalori?'' sayfamıza uğramayı unutmayın. 

''Yumurtayı nasıl tüketeceğimi bilmiyorum'' diyorsanız da yumurta tarifleri sayfamıza göz atabilirsiniz. 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Özlem Mertcan

Özlem Mertcan Teşekkürler

19.11.2020
Yanıtla
Gözde Ürün

Gözde Ürün güzel bilgiler

19.11.2020
Yanıtla