Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Tartı Kabusu
Ali Dereli 30.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Tartı Kabusu

Tartıda her gördüğünüze inanmayın!

Ne büyük kâbustur o tartı...

Tartılmak için üzerine çıktığınızda hiç kimseye itiraf edemediğiniz sırrınızı onunla paylaşırken, bazen kırasınız bile gelir onu. Kilonuz fazla çıktığında, yedikleriniz gözünüzün önünden film şeridi gibi geçerken “Kaçırmayacaktım işte o kadar!” dersiniz. Banyoda, yatak odasında, oturma odasında, bazen de mutfakta, evin her yerinde hassas tartı vardır. Sabah kalkınca tartılırsınız, tuvalete girdikten sonra bir kez daha, yemek yedikten sonra tekrar ve akşam yatmadan önce bir kez daha... Arada sırada düşük bir sonuç gösterdiğinde ise, çok seversiniz onu.

Hassas Tartı ile Doğru Tartılmak

Değerli arkadaşlar; tartıda en doğru sonucu alabilmek için özen göstermeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu konuda size önerilerim:

  • Sık tartılmayın.
  • Her hafta aynı gün tartılın.
  • Seyahat sonrası, regl döneminde veya alkol aldıysanız ertesi gün tartılmayın.
  • Mümkün olduğunca aynı kıyafetlerle tartılın.
  • Tartının düz ve sert bir zeminde olduğundan emin olun.
  • Mümkünse tartılma işlemini diyetisyeninizle birlikte gerçekleştirin.
  • Önemli olan vücut yağ oranıdır, tartının ise sadece kilonuzu gösterdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Deri, kemik, organlar, kas, su ve yağ, tartı aleti üzerindeki toplam ağırlığı belirleyen öğelerdir. Vücut gelişiminiz tamamlandıktan sonra deri, kemik ve iç organlar sabit bir ağırlığa ulaşırlar. Bu dönemden sonra, vücut ağırlığınız üç değişken ile belirlenir: Su, kas ve yağ. Kas, su ve yağ kadar değişkenlik göstermez; ancak uzun süre yapılan fiziksel aktivite sonrasında bir miktar değişebilir. Kastan sonra ele alınacak değişken yağ ağırlığıdır. Yağın ağırlığı, kas ağırlığına göre daha kolay değişkenlik gösterir. Fakat bu bir gün içerisinde gerçekleşen bir değişim değildir; kişisel farklılıklar da olmakla beraber ortalama 7-10 gün arasında gerçekleşir. Son olarak da, geriye vücudun %70’ini oluşturan su kalır. Her gün veya gün içinde bir kereden fazla tartıldığınızda görebileceğiniz gibi, vücudunuzdaki su miktarı sürekli olarak değişiklik gösterir. Yani tartının üzerindeyken moralinizin bozulmasına neden olan sadece vücudunuzdaki suyun ağırlığında olan oynamadır. Asıl önemli olan ise yağ ağırlığınızdaki değişikliktir.

Tartı ile Hangi Gün Tartılmalı?

Doğru ağırlığınızı öğrenmek ve ağırlığınız ile ilgili doğru yorumlarda bulunmak istiyorsanız, haftada sadece bir kez ve aynı gün tartılmanız gerekir. Tartılmak için en iyi zaman ise Cuma sabahlarıdır. Haftalık ölçümünüzü Cuma sabahı yaparsanız, Cuma - Cumartesi akşamları ve Pazar brunchları gibi “obezojenik çevre sosyalleşmeleri”nden sonra sağlıklı olarak geçireceğiniz Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri sayesinde hafta sonu yaptıklarınızdan pişman olmazsınız.

Tartı ile ilgili daha önce hiç duymamış olabileceğiniz bir durumdan da bahsedeyim: Fizik kurallarına bağlı olarak, 5 katlı bir binanın en üst katında tartılmak ile zemin katta tartılmak aynı sonucu vermeyecektir. 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Güneş Banu  Kocatepe

Güneş Banu Kocatepe içime su serpildi :))

02.05.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir