Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Tatlı ve Sağlıklı: Elma, Hurma ve Tarçın Hastalıklardan Koruyor
Şimal Deniz 13.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tatlı ve Sağlıklı: Elma, Hurma ve Tarçın Hastalıklardan Koruyor

Hiç şeker içermeyen bir tatlı olan elma püreli hurmalı puding, tatlı krizleri için sağlıklı bir çözüm.

Tatlı ve Sağlıklı: Elma, Hurma ve Tarçın Hastalıklardan Koruyor

Günün yemeği: Elma Püreli Hurmalı Puding

 

Elma sindirime ve bağışıklığa iyi geliyor

Elma yüksek lif içermesinin yanı sıra, iyi bir çözünür ile çözünmez posa kaynağı olarak da bilinir. Çözünebilir lif oranı çok daha fazla olduğundan kolestrolün düşürülmesinde oldukça yardımcıdır. Özellikle kabuğunda bulunan çözünmez posa sayesinde, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığı engeller. Elma aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır bu sebeple bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. İçerisinde bulunan kuarsetin adlı antioksidan sayesinde de akciğer gelişimini desteklediği ve beslenme-tedavisi"> gut hastalığı ile birtakım kanser türlerinin riskini azalttığı bilinir.

Şeker yerine hurma

Hurma içeriğindeki yüksek bitkisel şeker oranı ile kalorisi yüksek bir meyvedir, bu yüzden tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Uygun miktarda tüketildiği sürece,  yüksek miktardaki antioksidan, lif, magnezyum, demir ve vitamin B6 içeriği ile aynı zamanda oldukça sağlıklı bir meyvedir. Günümüzde hurma artık toz haline getirilerek doğal tatlandırıcı olarak da kullanılmaya başlamıştır, fakat içerisindeki yüksek şeker oranı nedeniyle diyabetli bireylerin toz hurmayı tatlandırıcı olarak kullanılması önerilmez. Ancak sağlıklı bireyler için hurma bazı tariflerde iyi bir glikoz (şeker) alternatifi olabilir.

Tarçın ve zencefil

Yüksek miktardaki antioksidan kapasitesi ve antimikrobiyel özelliği ile bağışıklığı güçlendiren lezzetli bir baharat olan tarçın, aynı zamanda şeker ihtiyacını baskılayıcı özelliği ile de bilinir. Tarçın aynı zamanda kan şekeri kontrolünü sağladığından özellikle tip 2 diyabetli bireyler için önerilir.

Zencefil de yüksek antioksidan içeriği, antimikrobiyel ve antiinflamatuar özelliği ile bilinir. Aynı zamanda mide bulantısı gibi sorunlara da yardımcı bir baharattır. Yapılan bazı çalışmalarda zencefilin kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu ortaya konmuştur. Siz de çayınıza ya da sütünüze bir miktar tarçın veya zencefil koyup hem güzel bir tat yakalayabilir, hem anlık şeker krizlerinden kurtulabilir hem de kendinizi grip, soğuk algınlığı gibi pek çok hastalıktan koruyabilirsiniz.

Elma püreli hurmalı puding

Bu tarifte hiç şeker kullanmadan, sadece meyvelerin içerisindeki şekerden yararlanarak lezzetli ve sağlıklı bir tatlı pişirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan tarçın ve süt kan şekerinizin birden yükselmesini engelleyecek, yulaf kepeği ise uzun süre tokluk hissi sağlayacaktır. Çok sık olmasa da, belirli aralıklarda tüketeceğiniz tatlılarda tercihinizi bu tür tariflerden yana kullanarak daha sağlıklı seçimlerde bulunmuş olacaksınız.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir