Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.03.2023 5 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

TRX Nedir?

Direnç eğitimleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Birazdan bir çeşidi hakkında oldukça bilgileneceksiniz.

TRX Nedir?

TRX olarak da adlandırılan direnç eğitimi, kalın dokuma iplerden oluşturulmuş bir askı sistemiyle egzersizlerin direncini vücut ağırlığı kullanarak uygulamayı içeren bir kuvvet antrenmanı yöntemidir. TRX  egzersizleri sırasında vücut ağırlığınızı kullanılır. TRX aynı zamanda “süspansiyon antrenmanı” olarak da bilinmektedir. 

TRX, kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yerçekimine karşı yapılabilecek çok sayıda egzersizi bulunan, 2 kayıştan oluşan bir ekipmandır. TRX suspension training ve RIP oluşurken, TRX Suspension Training ise 2 kayıştan meydana gelen tutmak için iki yeri bulunan ve günümüzde daha sık kullanılan TRX’dir. 

TRX, vücudunuzu üç farklı düzlemde çalıştıran, vücut pozisyonunu ve eklem açılarını yerçekimine karşı değiştirerek direnç miktarını değiştirmeyi sağlayan ve tüm fonksiyonel egzersizleri uygulamayı sağlayan bir ekipmandır. 

Bu şekilde egzersiz sırasında karın kasları sürekli çalışır ve tüm vücut kasları etkili bir şekilde egzersizi destekler. Bu, egzersiz sırasında daha fazla kalori yakılabildiği anlamına gelir. TRX, kas dayanıklılığını artırır ve kalp sağlığını destekler. Ayrıca TRX egzersizlerini bol oksijenli bir ortama taşımak da mümkündür. Bu sayede antrenman verimi maksimum seviyeye çıkarılabilir. 

TRX’nın Tarihsel Geçmişi Nedir?

TRX, Eski SEAL Donanma Subayı Randy Hetrick, tarafından geliştirilen bir antrenman programıdır.  Randy Hetrick, paraşütçü kayışlarını ve vücut ağırlığını kullanarak uyguladığı bu  egzersiz programını, antrenmanından hızlı ve etkili sonuçlar almak amacıyla  icat etti.  . Bu buluş günümüzde kullanılan koşum takımı haline geldi.

Bu disiplin, yalnızca vücut ağırlığınızı kullanarak tüm vücut kaslarını çalıştırmayı ve şekillendirmeyi amaçlar. TRX antrenmanı herhangi bir ortamda gerçekleştirilebilir ve çok fazla ekipman gerektirmez.

TRX Nasıl Yapılır?

TRX nedir

TRX Suspension Trainer, çok yönlü ekipman parçaları arasında yer alır. Her yere kolaylıkla taşınabilen bu ekipman ile antrenmandan etkili bir sonuç almak için sayısız vücut ağırlığı egzersizi ile uygulanır. 

TRX, kilo vermek isteyen ancak spor salonuna gitmek veya evde egzersiz rutinleri yapmak istemeyenler için iyi seçenektir. TRX, hem kas gücünü çalıştırmaya hem de aerobik egzersizlerle birlikte kuvvet egzersizlerini içerir. 

TRX Zayıflatır mı?

TRX antrenmanı  kilo vermek isteyen kişiler tarafından uygulanabilir.  TRX bununla birlikte vücudun şekle girmesini sağlar.  

TRX Sağlıklı mıdır?

TRX, antrenman sırasında çok yönlü hareket imkanı sunan bir ekipmandır. Vücut,  günlük yaşantımıza bağlı olarak sağa, sola, öne, arkaya ve çapraz olarak hareket eder. TRX, vücuda çok yönlü egzersiz imkanı sunarak vücudun doğal hareket mekanizmasını harekete geçirir. Bu durum yalnızca iyi bir kas tonusuna sahip olmayı ve iyi görünmeyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitesini yükseltir ve genel sağlığı iyileştirir. 

TRX’in sağlığa faydalarından bazıları şunlardır.

• Hızlı, basit ve verimli tüm vücut antrenmanı içerir. 

• Core bölgesinin güçlenmesine yardımcı olur.

• Kas dayanıklılığını yükseltir.

• Profesyonel atletlerden yeni başlayanlara kadar her seviyedeki bireyler için uygundur.

TRX’in faydalarından biri de duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmasıdır. Bunun için   duruş bozukluğu bulunan kişiler veya bel ve boyun fıtığı gibi sağlık sorunları olan kişilerin eğitmen ile birlikte antrenmanlarını uygulayabilmektedirler. Ancak egzersizleri uygulamadan önce doktor onayı almaları gerekmektedir.

Kimler TRX Yaparlar?

TRX, her yaş ve cinsiyetten birey tarafından yapılabilir. Ancak herkesin spor geçmişi, hareket kapasitesi yada fiziksel durumları farklı olduğu için kişisel bir antrenman programı hazırlanmalı ve eğitmen ile birlikte antrenmanlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 

Trx Training’in Faydaları Nelerdir?

Tüm vücudu çalıştırır: TRX’in en önemli faydalarından biri, egzersiz rutinini planlayarak vücuttaki tüm kasları etkili bir şekilde çalıştırabilmeyi sağlamasıdır. Trx egzersizleri yalnızca bir kas grubunu harekete geçiren sınırlı bir fiziksel aktivite değildir. Bunun yerine,vücuttaki tüm kasları aynı anda çalıştırmayı sağlar. 

Fazla ekipmana ihtiyaç duyulmaz: TRX antrenmanının avantajlarından biri de çok fazla makine veya çok sayıda ekipman gerektirmemesidir. Ayrıca egzersiz yapmak için büyük bir alana ihtiyaç yoktur. Bu özelliği sayesinde spor yapmak isteyenler için oldukça mantıklı bir  seçenektir. Trx egzersizleri evde de kolay bir şekilde uygulanabilir.  

Sakatlanma riskini azaltır: TRX, uzmanlar tarafından bazı yaralanmaların tedavisi için  önerilmektedir. Ancak bu tür bir antrenman için doğru tekniğin öğrenilmesi ve sürdürülmesi gereklidir. Bu, Yaralanmayı önlemenin ve aktiviteden en iyi şekilde yararlanmanın en önemli yoludur. 

Sırt problemlerinin azaltır: TRX egzersizleri, bel ağrısı gibi problemlerin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda da bu alanı güçlendirmek için karın ve bel kaslarını da harekete geçirir. 

Her yaştan birey için uygundur: TRX, vücuda fazla yük bindirmeyen etkili bir egzersiz türüdür. Bu nedenle uzmanlar her yaştan birey için uygun olduğunu belirtmektedir.  Ancak bir egzersiz planına başlamadan önce bir uzmana danışmak en iyisidir.

Trx Training’e Yeni Başlayacak Olanlar Nasıl Bir Yol İzlemeli?

TRX’e yeni başlayacak olan kişiler için yaş kriteri, sağlık durumu, spor geçmişi, hareket kapasitesi ve fiziksel durumu gibi unsurlar dikkate alınarak kişiye özel bir antrenman programı uygulanabilmektedir. Spor yapmaya yeni başlayan bir kişi TRX ile temel düzeydeki hareketleri uygulayarak vücudunu ileri seviye egzersizler için hazırlamış olur. Aynı zamanda da bu egzersizler ile hareket kapasitesi de artırır.  Uygulanan programın ve eğitmenin yardımıyla zamanla hareket kabiliyeti artan kişi bir sonraki aşamaya geçmeye hazır hale gelir. TRX ile antrenman yapmak için daha önce bir spor geçmişine gerek yoktur. Bunun nedeni ise herkesin kondisyon seviyelerine uygun bir TRX hareketleri bulunmaktadır. 

Evde TRX Yapmak Mümkün Müdür?

TRX ile evde antrenman yapmak mümkündür. Bunun için fiziksel durumunuza en uygun olan egzersizleri seçilmelidir. TRX’in yanlış kullanımı, çok nadir de olsa yaralanmalara yol açabilir. Bunun için bir uzmandan veya kişisel antrenörden sizin için hangi tür egzersizlerin faydalı olacağı ve bu egzersizlerin nasıl gerçekleştirildiği öğrenilmelidir.   

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Yavuz Selim Güner

Yavuz Selim Güner Faydalı içerik çok teşekkür ederim.

13.03.2023
Yanıtla