Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.02.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tüm gününüzü şekillendirecek 5 sabah rutini

Sabah kalktığınızda yaptığınız her şey, gününüzün şekillenmesinde az ya da çok, bir şekilde etkilidir. Birçok yerde karşınıza çıkmıştır başarılı insanların sabah rutinleri hakkında yazılan şeyler. Bunların hepsi bir tesadüf olamaz, değil mi?

Tüm gününüzü şekillendirecek 5 sabah rutini

İşte size yataktan çıkıp işlevsel ve psikolojik oyunlarla günü bu verimde geçirmenin basit ama etkili yolları:

Yatağınızı yapın

Yatak yapmak gibi basit bir eylemin gününüzün nasıl geçeceğine ne tür bir etkide bulunabileceğini zihninizde canlandıramadınız, değil mi? Aslında son derece makul bir açıklaması var bunun.

Çarşafı düzeltip yatak örtüsünü sermek gibi basit bir organizasyon ve dolayısıyla yatak odasını derli toplu bırakarak çıkma hareketi, yarı uykuda ve etkiye son derece açık olan beyninize düzen ve sükûnet sinyalleri yollanmasını sağlar. Ve elbette ki sakinlik, beraberinde stres seviyesinde düşüşü, daha iyi bir ruh halini ve sonuç olarak daha yaratıcı ve daha iyi bir günü getirir.

Su için

Sabah uyandığınızda ilk iş olarak bedeninize verebileceğiniz en değerli hediye, bir bardak su olacaktır, emin olun. Gece saatler boyunca susuz kalan vücudunuz, her tür yiyecek ve içecekten önce, suya gereksinim duyar. Sindirim sisteminizi gün içerisinde verimle çalışacak şekilde hazırlayabilmek için sabahları su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca sabah ilk iş olarak 1 ya da 2 bardak su içerek, günlük ihtiyacınızın yaklaşık 1/4’ünü karşılamış olabilirsiniz.

Gününüzü planlayın

Güne organize başlayabilmek adına yatak toplamak önerildiğine göre, sıranın, gün içerisinde yapılacakların kısa bir listesini hazırlama gerekliliğine geleceğini tahmin etmişsinizdir. Gün içerisinde başarmak istediğiniz en az üç şeyi belirleyin ve bunları bir kâğıda ya da telefonunuza not ederek unutma riskinizi sıfırlayın.

Planlanmak, gün içerisinde sükuneti korumanın ve hedeflerinizin daima aklınızda kalmasını sağlamanın birincil gerekliliklerindendir. Yapılacakların büyük çapta şeyler olmasına gerek yok – çamaşırları yıka, hediye al, yemek hazırla gibi maddeler dahi yeterli. Unutmayın ki planlanmayı başaramayanlar, başarısızlığı planlayanlardır.

Sevdiğiniz müzikleri dinleyin

Enerji verici, moral yükseltici bir şarkı, günün hangi saatinde olursanız olun, ruhunuza dokunacaktır. Güne böyle bir enerji ile başlamaksa, gece olana dek pozitif zihni koruyabilmenin en kritik noktalarından. Dinlemekten mutlu olduğunuz birkaç şarkı seçin ve günün keşmekeşinden önce, evden henüz çıkmadan ve hatta yorucu ve stresli toplu taşıma yolculuklarında bu şarkılarla enerjinize enerji katın.

Hareket edin

Evet, günler uzun ve yorucu; ama bu durum, pozitif enerjiyi korumanın yolları olmadığı anlamına gelmiyor. Kendinizi öğleden sonra da iyi hissetmek mi istiyorsunuz? O halde tembellik yapmayın ve sabah saatlerinde hareket etmeyi, güne metabolizmayı hızlandıran ve bedeni çalıştıran hareketlerle başlamayı alışkanlık edinmenin bir yolunu bulun. Her gün ağır egzersizler yapın demek değil bu; hafif esneme hareketleri ve hatta köpeğinizle kısa bir yürüyüş bile yeterli. Ayrıca güne bu denli sağlıkla başladığınızda, öğünlerinizi de bu yaklaşımla düzenlemeye çalışma ihtimaliniz daha yüksek, değil mi? Her açıdan mantıklı!

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan