Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Allianz Sigorta Diyetisyeni 16.09.2022 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tüp mide ameliyatı diyabete çözüm olabilir mi?

Tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatının diyabet üzerinde bir etkisi var mıdır?

Tüp mide ameliyatı diyabete çözüm olabilir mi?

Şeker hastalığında beslenme düzeni, egzersiz programı ve ilaçların yanı sıra çeşitli cerrahi yöntemler ile de iyileşme öngörülmektedir. Tüp mide ameliyatı bu cerrahi müdahalelerden biridir. Peki tüp mide ameliyatı neden ve nasıl yapılır? Tüp mide ve diyabet arasında nasıl bir bağlantı vardır? Diyabete çözüm olabilir mi? Tüm sorularınızın cevapları yazımızda…

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Kapalı olarak, yani laparoskopik yöntem ile uygulanan tüp mide ameliyatı, midenin ortalama olarak %80’inin alınması ve bir tüp haline getirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu operasyonla besin gereksiniminin azaltılması, obezitenin ve obezite ile ilişkilendirilen hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarına da çözüm sağlanması amaçlanır.

Tüp Mide Ameliyatı ve Diyabet Arasındaki İlişki Nedir?

Tüp mide ameliyatı ile obezite ve obeziteye bağlı hastalıklarda iyileşme planlanır. Diyabet de bu hastalıklar arasında yer alır. Tüp mide ameliyatı ile mide kapasitesinin azalması sayesinde yemek yeme ihtiyacında belirgin bir düşüş olur. Ameliyat ile Ghrelin hormonunun salgılanması bertaraf edilmiş olur, iştahta ve açlık hissinde azalma gözlenir. Bu sayede insülin direncinde de azalma ve kırılma sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Diyabete Çözüm Olabilir mi?

Tüp mide ameliyatının insülin direncinin düşük olduğu diyabet grubuna uygulanması gerekir. Bu ise Tip 2 diyabeti içerir. Tüp mide ameliyatı ile obezitenin kontrol altına alındığı, Tip 2 diyabet hastalarında diyabetle ilgili deformasyonların ortadan kalktığı ve ameliyattan sonraki ilk 6 aylık süreçte %70-80 oranında başarı elde edildiği bilinmektedir. Üç yıllık periyotta ise ameliyat olan hastaların %50’sinin kan şekeri oranlarının uygun seviyede seyrettiği görülmektedir. %50 oranında tekrarlama payı ise sağlıksız beslenme, ameliyatın ardından tekrar kilo alma, 3 yıldan fazla devam eden Tip 2 diyabet hastası olma, ameliyat öncesi şeker kontrolünü iyi bir şekilde yapmama gibi sebeplere bağlı olarak görülmektedir. Ameliyat sonrası bazı hastalarda insülin desteği tamamen sonlanabilmekte, bazı hastalarda ise çok düşük dozlarda medikal tedaviye devam edilmektedir. Sağlanan kilo kaybı ile diyabete bağlı gelişen hastalıklar bertaraf edilebilmekte ve vücuttaki şeker oranı kontrol altına alınabilmektedir. Bu anlamda tüp mide ameliyatının diyabete çözüm olduğunu söylemek mümkündür. Tekrar etme riski bulunmakta beraber tüp mide ameliyatı ile Tip 2 diyabet hastalarında medikal tedaviye oranla daha yüksek başarı sağlandığı, komplikasyon riskinin ise oldukça az olduğu söylenebilir. Ameliyat sonrası dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni ve egzersiz programı ile diyabeti yenmek mümkündür.

facebook twitter linkedin whatsapp mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir