Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.06.2023 9 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Uykusuzluğa en iyi gelen 9 yiyecek nedir?

Yediklerinizin uykusuzluğunuza iyi gelebileceğini biliyor muydunuz? Doğru duydunuz, uykusuz gecelere son veriyoruz!

Uykusuzluğa en iyi gelen 9 yiyecek nedir?

Siz de uykuya dalarken zorluk çekiyor ve kuzu saymanın artık bir çözüm olmadığına mı inanıyorsunuz? Uykuya dalmak için izlemediğiniz video kalmadıysa ve alternatif yollar arayışındaysanız, sizlere çok sevineceğiniz bir haberimiz var: Çareyi besinlerde bulabilirsiniz!

Uykuya dalış sürenizi kısaltmanızda ve daha kaliteli bir uyku çekmenizde sizlere yardımcı olabilecek 9 besini sizler için listeledik. İşte o besinler:

  1. Badem

  2. Yulaf ezmesi

  3. Muz

  4. Somon

  5. Süt

  6. Yoğurt

  7. Karabuğday

  8. Bal

  9. Kiraz

Gördüğünüz gibi oldukça çeşitli besin grubu içeren listemize gelin daha detaylı bakalım.

1.Badem

Ara öğünlerinin olmazsa olmazı kuruyemişler, televizyon karşısında tüketilmesi en keyifli yiyeceklerden biridir. Genellikle de kuruyemiş olarak tüketilen badem, içerisinde barındırdığı besin değerleriyle tam bir şifa deposudur. Birçok farklı yararı olan bademin uyku kalitesi üzerinde de elbette etkileri vardır.

Badem besin içeriği olarak, uyku ve uyanma döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan ve halk arasında uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonunu yüksek dozda içerir. Buna ek olarak, içerisinde magnezyum ve kalsiyum barındıran badem, kasın gevşeme konusunda ve uykuyu desteklemeye yardımcı olan iki minerali içerir. Ek olarak, kas ve sinir fonksiyonlarını doğal yöntemle gevşeten bademin içerisinde bulundurduğu triptofan sayesinde kalp ritmini de düzene sokaktadır.

 Ayrıca, sağlıklı bir atıştırmalık olan bademin, iyi yağ oranı yüksek, şeker ve doymuş yağ oranı ise düşüktür. 

Badem tüketmeyi etkileyecek bir rahatsızlığı olmayan herkes bademi gönül rahatlığıyla tüketebilir. 

Uykuya dalmadan iki yada üç saat önce 8-10 adet tüketeceğiniz badem, uyku kalitenizi arttırmada sizlere yardımcı olacaktır.

2.Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi; yulaf kepeği, yulaf unu gibi yulaftan yapılan bir yulaf ürünüdür. Son zamanlarda çoğu insanın kahvaltıda favorisi olan yulaf ezmesi belki de ülkemizde en çok tercih edilen yulaf ürünüdür. Hazırlarken fazla uğraş istemeyen ve hazırlaması oldukça pratik olan yulaf ezmesinin bu kadar sevilme nedenlerinden biri hazırlanmasının oldukça basit olması ve damak tadına göre şekillenebilir olması olabilir. Örneğin, 1 çay bardağı süt ve 3 yemek kaşığı yulaf ezmesini bir tencereye koyup birkaç dakika kaynatabilir ve kaynadıktan sonra isterseniz üzerine ahududu, çilek gibi meyvelerle ya da badem gibi kuruyemişlerle üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.,

Sağlık açısından da oldukça önemli olan yulaf ezmesi, içerisinde potasyum, kalsiyum, demir gibi birçok yararlı minerali barındırır. Ayrıca, E vitamini ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok yararlı besin maddesi ve lifi de içerisinde barındırmaktadır.

Yulaf ezmesi, melatonin hormonu için de oldukça önemli doğal bir kaynaktır. Uyku döngünüzün düzene girmesinde sizlere yardımcı olabilecek bu gıda, uyku bozukluklarını düzenlemede de ayrıca yardımcı olur. Çoğu uzman tarafından yulaf ezmesi için şöyle bahsedilmektedir: Yulaf ezmesindeki tahıllar, aynı tam tahıllı ekmek gibi insülin üretimini tetikler ve kan şekerini doğal olarak düzene sokar ve uykulu hissetme konusunda size yardımcı olur.

Ayrıca yulaf ezmesi, içeriğindeki melatonin ve B vitamini sayesinde de serotonin salımını da uyarır ve bu sayede yine daha kaliteli, kesintisiz bir gece uykusu sunarak daha iyi uyumanız konusunda size yardımcı olur. Raf ömrü uzun olan ve her yaşta insanın tüketebileceği yulaf ezmesi, kilo kontrolünde de aktif rol almaktadır.

Eklemekte fayda var, eğer yulaf ezmesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersenizyulaf ezmesi yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

3.Muz

Ülkemizde genel olarak meyve sevenlerin oranı sevmeyenlere göre epey bir fazladır. Meyve denince genelde akla ilk gelen meyve ise muzdur. Peki siz muzun faydaları arasında uyku kalitesini arttırdığını biliyor muydunuz? Bilmeyeniniz varsa, muz içerisinde oldukça fazla oranda magnezyum ve potasyum içerir. Bu sayede, kasları rahatlatır ve uyurken daha rahat etmenize vesile olur. Hem de mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu ve uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonu üretiminde de aktif rol oynar. Yapılan araştırmalarda da, 2 hafta boyunca her gün muz tüketen ve uyku problemleri yaşayan yaşlı bireylerde, muz tüketmeyen yaşlı bireylere oranla daha az uyku bozukluğu yaşandığı gözükmektedir. Yani uzun lafın kısası; muz, sizlere derin, kesintisiz ve rahat bir uyku çekmeniz konusunda yardımcı olur.

Ancak unutmamak gerekir ki, muz içerisinde barındırdığı yüksek şeker oranı yüzünden kan şekerini yükseltmekte olup kilo vermek isteyen ya da şeker hastalığı olan kişiler için çok uygun bir seçenek olmayabilir. Meyve tüketim oranı, sağlıklı bireylerde günde 2 porsiyon olacak şekilde sınırlandırılabilir.

Muzun besin içeriği ve faydaları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz,muzu daha detaylı konu aldığımız yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

4.Somon

Somon balığı günümüzde oldukça popüler bir besindir. Turuncu ya da kırmızı renge sahip etleriyle bilinen somon balığı, yağlı balık olarak sınıflandırılır. Somon balığı, çok yüksek oranda protein, omega 3 yağ asitleri ve D vitamini içerir ve oldukça sağlıklı bir besin türüdür. Somon balığı içerisinde bulundurduğu yüksek oranda D vitamini ve omega 3 yağ asitleri sayesinde serotonin hormonunu düzenlemede yardımcı olur. Serotonin hormonu, uyku ve uyanma döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduğundan, vücuda daha iyi bir uyku kalitesi sunar. Ayrıca, somon balığı tüketmenin uyku kalitesi üzerinde etkilerini inceleyen birkaç çalışma mevcuttur. Yapılan çalışmaların birinde, 6 ay boyunca haftada üç kez somon balığı tüketen katılımcıların, aynı besin değerlerine sahip tavuk, sığır eti veya domuz eti yiyenlere oranla daha hızlı uykuya daldığı söyleniyor.

Somon balığını tüketmek için, herhangi bir alerjiniz yoksa ve tüketmenize engel bir sağlık sorununuz yoksa haftada bir somon balığı tüketmeniz sizler için yeterli olacaktır.

5.Süt

Uykusuzluğa en iyi gelen besinlerden bahsederken sütten bahsetmeseydik olmazdı. Eminiz ki, hepimiz küçükken ‘sütünü iç uyu’ cümlesiyle yatağa girerdik. Hepinizin taktir edeceği üzere, süt tüketimi uyku kalitesini iyileştirme konusunda çok eskiden gelen bir gelenektir. Bunun bilimsel açıklaması ise; süt içerisinde triptofan, kalsiyum, D vitamini ve melatonin hormonu içererek beyni uykuya teşvik eder. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, bir gece ritüeli haline rahatlıkla getirebileceğiniz süt alışkanlığınız sayesinde daha rahat uyku çekmenin yanında, sütün içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde sabah uyandığınızda her zamankinden daha enerjik ve zinde hissetmeniz de mümkün. 

Uyku kalitenizi arttırıp, sabahları daha zinde uyanmak istiyorsanız, her gece ortalama 1 çay bardağı ılık süt içimi sizler için yeterli olacaktır. 

6.Yoğurt

‘Hadi ya.. Sütün uyku kalitesi üzerinde etkileri çok güzelmiş fakat ben süt sevmiyorum’ gibi düşünceniz varsa müjdemizi isteriz yoğurt da süt gibi birçok etkiye sahip! Dilerseniz mevcut yoğurdunuzu sulandırıp ayran şeklinde de tüketebilirsiniz, tamamen size kalmış. İster yoğurt ister ayran olarak tüketebileceğiniz bu besin, uyumadan yalnızca birkaç saat önce 2 yemek kaşığı yoğurt ya da bir bardak ayran tüketimi sizlere deliksiz bir uykunun kapılarını arayabilir. 

Bazı çalışmalar gösteriyor ki, yoğurt tüketiminin sinir sistemi üzerinde pozitif etkileri olduğundan yoğurt tüketimi beyin fonksiyonlarının da rahatlamasına sebep oluyor. Bu sayede, doğal kas gevşetici özelliği olan yoğurt, yorgunluğunuzu hafifletip uykuya dalmak konusunda sizlere yardımcı oluyor.

Uyarmakta fayda var, hassasiyet, alerji ya da yoğurt tüketmenize engel bir sağlık sorununuz varsa bu besin sizler için pek de uygun sayılmayacaktır, tüketim konusunda doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmayı ihmal etmeyin.

7.Karabuğday

Son zamanlarda adından oldukça fazla söz edilen karabuğday, gluten içermemesiyle dikkat çekiyor ve çoğu insanın sofrasının vazgeçilmez besini olmaya devam ediyor. Sağladığı yararlarla sofraların gözbebeği olan karabuğdayın yararları saymakla bitmiyor. Yüksek kan basıncını önleyen, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen, vücuttaki iltihaplanmayı önleyen karabuğday, uyku kalitesini arttırma konusunda da oldukça başarılı. 

Hatta ve hatta karabuğdaydan yapılan yastıklar sayesinde baş ve boyun ağrısı çekmeden daha huzurlu bir uyku çekmeniz mümkün! Peki nedir bu karabuğday yastığı? Karabuğday yastığı, karabuğdayların özel olarak seçilen ve yastık yapmaya müsait kabuk tanelerinden üretilen bir yastık çeşididir. Özel yapısı sayesinde boyun ve omuz yapınıza uyum sağlar ve kronikleşen ağrılarınızdan sizleri kurtarır.

Daha sakin ve kesintisiz bir uyku için birebir olan karabuğday, uykusuzluk çeken insanların vazgeçilmezidir.

8.Bal

Bal için tam bir şifa deposu dememiz mümkün! Kalp hastalığı riskini azaltan, öksürüğü bastıran, mide bağırsak semptomlarını hafifleten ve sağlığa sayısız fayda sağlayan bal uyku kalitesini de iyileştirmektedir. Bal, uyku sırasında normal vücut fonksiyonları için gereken enerjiyi sağlayarak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Yatmadan önce bir kaşık bal karaciğeri besler ve iyi bir uyku için yeterli glikojen depolarına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, gece boyunca yaşanan açlık sancıları sizleri rahatsız ediyorsa, yatmadan hemen önce az miktarda bal tüketmek, kan şekerinizi dengeleme konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ek olarak, yatmadan önce bal tüketmek, uyanıklığınızın artmasına neden olabilecek reaksiyonları da önleme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Uyarmakta fayda var, şeker hastalığınız ya da alerjen durumunuz varsa bal tüketiminden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

9.Kiraz

Yaz aylarının gelmesiyle kiraza olan ilgi de epey bir arttı. Araştırmaların gösterdiği üzere kiraz tüketimi, uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleme konusunda vücudumuza yardım ediyor ve beslenmenize eklediğiniz kiraz tüketimi, uykusuzluk çeken kişilerde uyku kalitesini iyileştirme konusunda oldukça başarılı bir rol oynuyor. Daha iyi ve daha uzun uykuya yol açan kiraz tüketimi ayrıca isteğe bağlı bir şekilde vişne suyu şeklinde de tüketilebiliyor. Kirazın içerisinde bulunan triptofan ve melatonin hormonu, vücudun uykuya geçişinde oldukça yarar sağlıyor. Bu sebeple, kiraz tüketimi iyi bir gece uykusu için harika bir alternatif oluyor. Ayrıca kiraz tüketimi, içerisinde barındırdığı A vitamini sayesinde cildi güzelleştiriyor ve vücudu toksinlerden arındırıyor. Yine içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde kanserle savaşan kiraz, kolesterol ve kan şekeri düşürme konusunda vücuda oldukça yararlı bir besindir.

11 adet küçük boy kiraz yaklaşık olarak bir porsiyon meyveye tekabül etmekte olup hakkını meyve suyundan yana kullanmak isteyen kişiler için de,  yarım bardak vişne suyu tüketimi uyku kalitenizi arttırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.


 
*** [u'uykusuzluk', u'uyku'] *** uykusuzluk uyku
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan