Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Şimal Deniz 19.03.2018 1 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Uyumaya Yardımcı Besinler

Bu besinler sayesinde uyku sorunlarının önüne geçmen mümkün!

Uyumaya Yardımcı Besinler

Hayatının hiçbir döneminde uyku sorunu yaşamamış birini bulmanın neredeyse imkansız olduğunu düşünürsek uyku kalitesi için gerekenlerin önemi de ortaya çıkıyor aslında. Stres, üzüntü, heyecan gibi duygular ya da pek çok fiziksel durum uyku haline geçilmesini önler. Ancak besinlerden faydalanarak bu durumun önüne geçmek mümkün.

Melatonin hormonu içeren ve bu hormonun salınımının artmasını sağlayan, B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineraline sahip olan besinler daha rahat bir şekilde uykuya dalmanı ve sağlıklı bir uyku uyumanı sağlar. Şimdi bu besinlere ve etkilerine göz atalım.

Süt ve süt ürünleri: Hem yüksek triptofan proteinine hem de kalsiyum mineraline sahip oldukları için uykuya daha rahat dalmana yardımcı yardımcı olurlar.

Balık: Melatonin hormonunun salgılanması için gerekli olan sağlıklı yağlara, B6 vitaminine, triptofan proteinine sahiptir.

Muz:B6 vitamini, potasyum ve magnezyum minerali sayesinde daha kolay uyumanı sağlar.

Papatya çayı: Yüksek kafein içeriğine sahip çay ya da kahve yerine tercih edilecek olan papatya çayı hem vücudu rahatlatıp gevşeterek hem de melatonin hormonunu içerdiği için uyumanıza yardımcı olacaktır.

Vişne:Yüksek antioksidan içeriği ile ve melatonin hormonunun salgılanmasında etkili olarak uykuya dalmanı, daha sağlıklı ve düzenli uyumanı sağlar.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Büşra Öztürk

Büşra Öztürk Devamını okuyamıyorum

26.03.2018
Yanıtla
Oguzhan Poyraz

Oguzhan Poyraz arkadaşlar kesinlikle Papatya Çayı öneriyorum. Basit bir papatya çayı değil, cidden kaliteli ve güzelini içerseniz, kaslarinizin gevsedigini ve gece uykusunu rahatça çektiğinizi göreceksiniz.

11.04.2018
Yanıtla
Elif Yanar

Elif Yanar Melisa çayını tavsiye ederim. Sindirim kaynaklı şişkinlik varsa kuru nane eklemek faydalı olacaktır.

10.05.2018
Yanıtla