Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.09.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Uyurken kilo vermek mi? Zayıflatan içecekleri bir deneyin

Yatmadan önce zayıflamaya yardımcı içeceklere şans verin, siz mışıl mışıl uyurken zayıflamanız için ellerinden geleni yapsınlar!

Uyurken kilo vermek mi? Zayıflatan içecekleri bir deneyin

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra uyku düzeni de sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından. Uykusuzluğun aynı zamanda kilonuz üzerinde de ciddi bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Çalışmalar yeterli süre uyuyan kişilerin uyumayanlara kıyasla daha zayıf olduğunu gösteriyor. Yeterli süre kadar elbette kaliteli bir uyku da önemli. Kaliteli bir uyku içinse düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak zayıflamak için içeceklerden de yardım almak oldukça mantıklı. Çünkü diyet sürecinizde yatmadan önce içtiğiniz bazı içecekler kilo verme sürecinize destek oluyor. Aşağıda sıraladığımız 6 zayıflatan içecek rahat bir şekilde uykuya geçiş yapmanızı, gece boyunca metabolizmanızın çalışmasını ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak.

1-Limonlu zencefil çayı

zayiflamaya yardimci icecekler

Zayıflamaya yardımcı içeceklerin ilki limonlu zencefil çayı. Zencefil ve limon metabolizmayı hızlandıran besinlerden. Bu ikisi birleştiğinde metabolizmanızı hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de önemli ölçüde güçlendiriyor. Bu çay için bir litre sıcak suya birkaç dilim zencefil ve taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Ardından çayınızı ekleyin ve 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra tadı acı gelirse çayınızı balla tatlandırabilirsiniz.

2-Süt

zayiflatan icecekler listesi

Zayıflatan içeceklerin ikincisi ise süt. Süt ister sıcak ister soğuk olsun, yatmadan önce içebileceğiniz en mükemmel içeceklerden biri. Uykunuzu olumlu yönde etkileyen triptofan ve kalsiyum açısından zengin olan süt size yüksek miktarda kazein (süt proteini) sağlıyor. Vücudunuz kas kaybını önlemek için bu süt proteinini yavaş yavaş emiyor. Yani sütten aldığınız protein ne kadar fazla olursa o kadar az kas kaybınız oluyor.

3-Üzüm suyu

zayiflamak icin icecekler

Zayıflatan içecekler listemizde yer alanlardan bir diğeri de üzüm suyu. Eğer birkaç kilo vermek istiyorsanız üzüm suyu gerçekten faydasını göreceğiniz bir gece içeceği. Yatmadan önce içilen bir küçük bardak, yani yaklaşık 150 mililitre üzüm suyu yağ yakma sürecine hız katıyor. Uluslararası Obezite Dergisi tarafından yapılan bir çalışma bu olumlu etkinin üzümde bulunan ve antioksidan olan resveratrolden kaynaklandığını ortaya koydu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Satın aldığınız üzüm suyunun eklenti şeker içermemesine mutlaka dikkat etmelisiniz.

4-Kefir

kefir zayiflatirmi

Yüksek miktarda probiyotik içeren kefir metabolizmanızı harekete geçirme ve bağırsak sağlığınızı olumlu yönde etkileme görevini üstleniyor. Ayrıca bağışıklığınızı güçlendiriyor. Protein açısından çok zengin olan içeceklerden biri olan kefiri geç saatlerde içtiğinizde sizi tok tutuyor ve gece boyunca kaslarınıza protein sağlıyor. Bu konuyla doğrudan ilgili olan "Probiyotikler ve prebiyotikler" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

5-Papatya çayı

kilo verdiren icecekler

Genellikle uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykunuzu alamadığınızda bağışıklığınız zayıflar ve hastalıklara daha yatkın hale gelirsiniz. Aynı zamanda aşırı kilolu olma riskiniz de artar. İşte papatya çayı tam da burada devreye girerek vücudunuzda kas gevşetici görevi gören glisin seviyesini artıyor. Bu da rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı kolaylaştırıyor. Bu sayede daha derin ve dinlendirici bir uyku çekmiş oluyorsunuz.

6-Soya sütü

zayiflatan yiyecekler ve icecekler listesi

Soya sütü de kilo verdiren içecekler arasında bulunuyor. Bu içecek kanınızdaki stres hormonu olan kortizolün konsantrasyonunu azaltan ve bir aminoasit olan triptofan ile dolu. Dolayısıyla soya sütü içtiğinizde yüksek olan kortizol seviyeniz azalıyor. Özellikle göbek bölgenizdeki yağ miktarını artırabilen kortizol azaldığında da vücudunuzda bölgesel yağlanma oluşma riski azalmış oluyor. Soya sütünün bitkisel proteinler açısından zengin olması da cabası… Bu özelliğiyle veganlar için de biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Tuba Acar

Tuba Acar

25.09.2018
Yanıtla
Serra Kaya

Serra Kaya Yeşil çay da uyurken kilo vermeye yardımcıymış

25.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Serra Hanım, yorumunuz için teşekkür ederiz. :) Bu bilgiyi edindiğiniz kaynağı bize gönderirseniz inceleyip içeriğimize ekleyebiliriz. Sağlıklı ve mutlu günler! :) 28.09.2018

Fethiye Çetinkaya

Fethiye Çetinkaya Ben uyurken yeşilçey ve sirke içiyorum su ak suya bir zararı olur mu

26.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Fethiye Hanım, Bu konuyla ilgili yapılmış bir çalışma bulunmuyor. Midenizin ph dengesi açısından zararlı olabilir. Uzun süreli kullanmamanızda fayda var. :) 28.09.2018

Ayşe Tangüner

Ayşe Tangüner Deniycem

27.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Ayşe Hanım, olumlu sonuçlarını görmenizi dileriz! Sağlıklı ve mutlu günler. :) 28.09.2018

Şira Köksal

Şira Köksal Faydasını gören var mı

27.10.2020
Yanıtla