Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.08.2015 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Vücuttaki yağın ve kasın farkı nedir?

Vücuttaki yağın ve kasın farkı nedir?

Kas dokusu, yağ dokusuna göre %18 oranında daha yoğun bir yapıya sahiptir. Yağ hücreleri, kendileriyle aynı ağırlıktaki kas hücrelerine göre vücutta 4 kat daha fazla yer kaplar. Bu nedenle aslında aynı kiloda olan iki kişiden vücudunda yağ oranı yüksek olan daha kilolu, kas oranı yüksek olan ise daha zayıf görünür.

Kadınlarda ve erkeklerde kas ile yağ dokusu oranları farklılık gösterir. Kadınlar, erkeklere göre daha az kasa ve daha fazla yağ dokusuna sahiptir. Bunun nedeni, kas dokusunun büyük oranda sudan oluşması ve erkeklerin vücutlarındaki su miktarının da kadınlardan daha fazla olmasıdır. Kadınların vücut ağırlığının %50’si, erkeklerin vücut ağırlığının ise %60’ı sudur. Kas dokusu da %75-80 oranında sudan ve %18-20 oranında proteinden oluşur.

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için vücut ağırlığından, yani kilodan çok vücuttaki yağ ve kas dokusu oranlarının dengede olmasına özen göstermek gerekir. Bu oranlar yaşa, boya, cinsiyete ve mevcut kiloya göre değişebilir.

Vücuttaki kas oranını görebilmek için profesyonel cihazlarla ölçüm yaptırmak gerekir. Vücut yağ oranını ise buradan hesaplayabilirsin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan