Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.07.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Yaklaşan trend: Yulaf sütü. Peki gerçekten sağlıklı mı?

Çoğumuzun beslenme düzeninde sağlam bir yer edinen yulaf şimdi de süt çeşitlerine bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Yaklaşan trend: Yulaf sütü. Peki gerçekten sağlıklı mı?

Son dönemlerde süt alternatifleri giderek yaygınlaşıyor. Birçok market ve kafede badem sütü, soya sütü ve Hindistan cevizi sütü gibi seçenekler bulunuyor. Yulaf sütü henüz bu alternatifler kadar yaygınlaşmasa da yakında daha sık rastlamaya başlayacağımız kesin. 

Yulaf sütünün matcha ve kahve müptelalarının hoşuna gidebilecek bir aroması var ve kremamsı yapısına rağmen bulunduğu içeceğin tadını bastırmıyor. Ancak diğer bitkisel sütlerle aynı kullanım alanına sahip olan bu sütü pişirme süreci bulunan tarifleri uygularken kullandığınızda, kimyasal yapısından ötürü dikkatli olmanızda fayda var.

yulaf

Evde kolaylıkla hazırlanabilen yulaf sütü, fındık ve türevi sütlerden farklı olarak suda bekletme süresi gerektirmiyor. Üstelik temel bileşenleri badem veya kaju olan sütlere kıyasla çok daha ucuza mal ediliyor. Kısaca söylemek gerekirse düşük bir maliyetle kendi yulaf sütünüzü yapabilir, böylece taptaze ve hayvansal gıda içermeyen bir süt elde edebilirsiniz. Bu yönüyle vegan beslenenler için de kesinlikle denenmeye değer bir süt çeşidi. 

Fazla tüketimi mideye zarar verebiliyor

Badem sütünden iki kat daha fazla kalori ve karbonhidrat içermesine rağmen lif bakımından oldukça zengin olan yulaf sütünde fındık, soya ve süt ürünleri bulunmuyor. Uzmanlar glutensiz sertifikası olan çeşitleri dahil olmak üzere yulaftaki proteinin, buğdaydaki protein reaksiyonunu taklit ettiğini, özellikle yoğun miktarlarda tüketildiğinde birçok çölyak hastasında mide tahrişine neden olabildiğinin altını çiziyor. Bu yüzden yulaf sütü tüketiminde yapılması gereken en doğru şey ufak miktarlarla başlayarak mideye nasıl geldiğini gözlemlemek ve buna göre hareket etmek.

Yulaf sütü nasıl yapılır?

yulaf sutu nasil yapilir

Yulaf sütü yapımı oldukça kısa ve meşakkatsiz. Eğer çölyak ya da gluten hassasiyetiniz varsa yulaf ezmesini glutensiz tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. 

Malzemeler

1 su bardağı yulaf ezmesi 
3 su bardağı içme suyu
Bir tutam tuz (isteğe bağlı)
Bir tutam vanilya özü (isteğe bağlı) 

Yapılışı

1-Tüm malzemeleri pürüzsüz bir kıvama gelene dek karıştırın. Vanilyayı yalnızca yulaf sütünüzün tatlı olmasını istiyorsanız ekleyin.
2-Karışımı bir sıvı süzgecinden veya temiz bir bezden geçirerek süzün.
3-En fazla bir hafta kadar ve içilecek tada ulaşana değin buzdolabında bekletin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Nükte Sezer

Nükte Sezer Karıştırın dediğiniz blender mı? Dolapta süzdükten sonra bir hafta bekletiyor muyuz? Değişik bir tarifmişş

01.08.2019
Yanıtla
Işık Şentürk

Işık ŞentürkEvet blender, eksik yazmışlar. Dolapta da 1 haftaya kadar dayanıyor yani 1 hafta içinde tüketilmesi gerek. 06.07.2021

Hasan Madenci

Hasan Madenci Bence değil

05.08.2019
Yanıtla
Halil Kutuka

Halil Kutuka Pürüzsüz karıştırma nedir Blendır yapılıp süzülecek mi

24.11.2019
Yanıtla
Işık Şentürk

Işık ŞentürkEvet blender'da çekilecek sonra tülbentle süzülecek, ben içine tuz değil biraz şeker ekliyorum ve vanilya gerçekten nefis oluyor. Youtube'da videoları var. 06.07.2021