Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.03.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yaptığımız egzersizin ne kadar farkındayız: Aerobik egzersiz

Hayatınıza kolaylıkla adapte edebileceğiniz egzersizlere yer açın. Aerobik egzersiz nedir ve hangi sporlar aerobik egzersizdir?

Yaptığımız egzersizin ne kadar farkındayız: Aerobik egzersiz

Sağlıklı bir yaşamın en önemli sırlarından biri egzersizdir. Farklı kas gruplarını çalıştıran egzersizler, günlük hayatın stresi ve yoruculuğuyla başa çıkmaya yardımcı olur. Çoğumuza gün içinde aktif olmak, herhangi bir egzersizle uğraşmak zor ve zaman alıcı gelebilir ancak gösterilen bu çabanın çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi düşüreceğini unutmayın. Aynı zamanda bedensel ve zihinsel sağlığınızın da korunmasını sağlayarak sizi daha kaliteli bir yaşama sürükler. Kısaca egzersiz daha iyi, daha sağlıklı bir bedene ve daha rahat bir zihne sahip olmanızın en büyük destekçilerinden biridir. Peki yaptığımız egzersiz konusunda ne kadar bilinçliyiz? Aerobik egzersiz mi yapıyoruz anaerobik mi? Gelin aerobik egzersizin ne olduğunu öğrenelim.

Aerobik egzersiz nedir?

Aerobik egzersiz en basit tanımıyla oksijen tüketilerek yapılan ve vücuda enerji kazandıran egzersiz biçimidir. Genelde oldukça uzun sürelere yayılan aerobik egzersizler, oksijen tüketimini bu süre zarfında iyileştirir.

Aerobik egzersiz anaerobik egzersiz çeşidiyle karıştırılsa da iki egzersiz çeşidi arasında büyük fark bulunuyor. Anaerobik egzersiz kısa zaman içinde oksijen tüketiminden bağımsız olarak yapılan egzersizleri nitelendirir. Anaerobik egzersizler yüksek yoğunluk gerektirirler ve güç inşa etmek amacıyla kullanılırlar. Bu bağlamda anaerobik egzersiz ve aerobik egzersiz birbirinden kesin bir şekilde ayrılır.

Hangi sporlar aerobik egzersizdir?

Aerobik egzersizlerin birçoğu belki de günlük hayatta aerobik egzersiz olduğunu bilmeden yaptığınız sporlardır. Spor salonlarında yapılan bazı egzersizler de aerobik egzersiz çeşitleri arasında yer alabilir. En bilinen ve en çok yapılan aerobik sporlardan bazılarını sizin için sıraladık;

  • Bisiklet sürmek
  • Yüzmek
  • Yürüyüş yapmak
  • Belli bir mesafe koşusu yapmak ya da koşu bandı kullanmak
  • İp atlamak
  • Kick boks
  • Kayak

Oksijen tüketilerek yapılan bu ve benzeri çoğu egzersiz aerobik egzersizler arasındadır. Listemizi okuduktan sonra ‘’Bunları zaten yapıyoruz.’’ diye düşünmüş olabilirsiniz, çünkü aerobik egzersizler aslında hayatın içinde ve yapılabilirliği oldukça kolay egzersizler. Günlük hayatta birçoğunu zevkle yaptığınız bu egzersizlerin vücudunuza faydasını bilerek kendinizi motive edebilir ve aerobik egzersizlerinizi bu şekilde daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Aerobik egzersizlerin vücuda faydaları nedir?

Aerobik egzersizde temel amacı metabolizmamızı hızlandırmak ve harcadığımız enerjiyi artırmak olarak düşünebilirsiniz. Bu egzersiz biçimi metabolizmanızı düzene sokarken nefes alış verişinizi dengelemeye ve ciğerlerinizin kapasitesini artırmaya da destek oluyor. Genel bilinenlerin yanı sıra aerobik egzersiz tüm vücuda fayda sağlar. O halde daha detaylı listeleyelim.

1. Aerobik egzersiz, nefes alış verişini düzenlediğinden kalp sağlığını korumaya da dolayı yoldan yardımcı olur.

2. Kan basıncını düşürebilen aerobik egzersiz, hipertansiyonun da önüne geçebilir.

3.İyi kolesterolü artırabilen aerobik egzersiz, şeker hastalığına yakalanma riskini de düşürebilir.

4. Aerobik egzersizlerin yağ yakıcı özelliği bulunur. Bu yönüyle kilo vermek veya kilosunu korumak isteyenler için de oldukça idealdir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo almayı hedefleyenler için de aerobik egzersiz önerilebilir.

5. Akciğerin gücünü ve kapasitesini artırabilen aerobik egzersiz, güç kazanmanızı sağlayarak dayanıklılığınızı artırabilir.

6. Aerobik egzersizlerin stres seviyesini düşürdüğü ve depresyonla savaştığı da bilinir.

Aerobik egzersizler vücuda sağladığı tüm bu faydalarıyla oldukça önemlidir. Bu nedenle gün içinde zamanınızın belli bir kısmını size uygun aerobik hareketlerine ayırarak daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan