Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
29.07.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Yaptığınız egzersizin daha etkili olması için bunlara dikkat edin

Daha sağlıklı bir beden, daha iyi bir fiziksel görünüm için harcadığınız zamanı daha etkili kullanmak istemez misiniz? Bütün iş zihninizde bitiyor! Nasıl mı?

Yaptığınız egzersizin daha etkili olması için bunlara dikkat edin

Eğer egzersizin sadece bedensel bir aktivite olduğunu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Özellikle profesyonel sporcuların çok iyi bildiği üzere herhangi bir egzersizin %90’ı aslında zihinsel ve tıpkı kaslarımız gibi zihnimiz de fazla çalıştığında yoruluyor, yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Kendimizi vererek egzersiz yapmak tam da bu noktada zihnimizin duyduğu yenilenme ihtiyacına bir çözüm sunuyor.

Fiziksel antrenmanı zihinsel antrenmana çevirmek sizin elinizde

Öncelikle zihnimizle ilgilenmeye bedenimizle ilgilendiğimiz kadar zaman ayırmak çok ama çok önemli. Kişisel bakım haftada üç gün spor salonuna gitmekten, fiziksel görünümümüze yatırım yatmaktan daha fazlası. 

zihinsel egzersiz

Egzersiz sırasında düşünülen tek şey bir sonraki set veya tekrar olduğunda, sorunlar hakkında endişelenecek zaman da olmuyor. Dolayısıyla aslında sıkı bir egzersiz sadece fiziksel değil, zihinsel de bir antrenman anlamına geliyor. Çünkü bizi konsantre olmaya, vücudumuzu farkında olmaya ve ana odaklanmaya zorluyor. Böylece herhangi bir kas gibi zihnimiz de büyüyüp gelişebiliyor. Ana odaklanabilmemiz, dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırabilme becerimiz geliştikçe ve vücut farkındalığımız arttıkça egzersiz performansımız da artıyor. Yani fiziksel antrenman zihinsel antrenmanı, zihinsel antrenman da fiziksel antrenmanı yukarı çekiyor. İşte egzersiz sırasında zihninizi dinlendirmek ve yenilemek için yapmanız gerekenler:

Kendinize hedefler koyun ve onları takip edin

Bir amacınız olursa kendinizi vererek egzersiz yapmanız daha kolay olur. Hedef belirlemek odaklanmak ve çaba göstermek için size somut bir şeyler verdiğinden etkili bir egzersizin önemli bir parçası. Net bir hedef belirlediğinizde dikkat dağınıklığınızı ve dış etkenleri ortadan kaldırmanızın daha kolay hale geldiğini göreceksiniz. Böylece egzersizden aldığınız fayda çok daha fazla olacak. Unutmayın ki koyulan hedefe ulaşmak, yani ne kadar küçük olursa olsun başarma hissi, zihni güçlendirme yolunda önemli bir yer tutuyor.

Nefesinizi kontrol edin

etkili egzersiz

Nefesinize dikkat etmek o ana odaklanmanızı sağlar. Dikkatinizi egzersizin acısından ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaştırdığınızda yaptığınız egzersizi daha verimli hale getirmiş olursunuz. Bunun için o sırada ne yaptığınıza odaklanın. Gelecek faturalara ya da o hafta işte yapmanız gerekenlere değil. Dikkat dağıtıcı unsurlar hedeflerinize ulaşmanızı engeller. Odaklanmış bir zihinse güçlü bir zihindir.

Vücudunuzun farkında olun

Vücudunuzun durumunu değerlendirebilmek için zaman ayırın ve bedeninizin nasıl hissettiğine odaklanın. Amacınız her zaman sıkı ama akıllıca çalışmak olmalı. Kaslarınızın durumunu, yorgunluk seviyenizi ve enerjinizi gözden geçirin. Vücudunuzdaki herhangi bir ağrı ya da acının farkında olmanız yaralanmanızın da önüne geçer. Egzersiz zihinle bedeni birleştirmenin en ideal yolu ve ikisi hiçbir zaman on şınav daha fazla çekmek için vücudunuzu zorlarkenki kadar birleşemez.

Kısaca vücudunuza, çevrenize ve hedefinize odaklanan bir zihin hem yenilenir hem de daha etkili bir performans sergilemenize yardımcı olur. Bu yüzden zihinsel gücünüzün fiziksel gücünüz üzerindeki etkisini kesinlikle göz ardı etmeyin. Unutmayın, antrenmana odaklanmak, performansınızı iyileştirmek ve başarılı bir sporcu haline gelmek için en iyi ve en doğru yol. 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Nüvit Girişken

Nüvit Girişken O

22.10.2019
Yanıtla