Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.07.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Yararı tam bilinmeyen yiyecekler

Bazı yiyecekler dönem dönem yıldızlaşabiliyorken bazıları da daha az bahsedilir olabiliyor. Toplumda her daim yararları bilinmesi gereken bazı besinleri aşağıda sıraladık.

Yararı tam bilinmeyen yiyecekler

PATLICAN:Fısıltı gazetesiyle kulaktan kulağa yayılan “patlıcanda hiçbir vitamin ve mineral yok, üstelik içi nikotin dolu” gibi inanışların aksine patlıcan birçok antioksidan barındırıyor. Saçların canlanması, metabolizmanın hızlanması ve kalp hastalıklarından korunma konusunda patlıcanın katkısı bulunuyor. Patlıcanda yüksek miktarda C vitamini, diyet lifi ve antioksidan da mevcut.

MUZ: Muzun kan şekerini hızla yükselttiği ve nişasta içerdiği de son zamanlarda bilimsel anlamda tartışılan konulardan. Aslında enerji değeri düşük olan muzda yoğun bir şekilde bulunan diyet lifinin kan şekerini yükseltmediği hatta dengelediği fikri ağırlık kazanıyor. Ayrıca muzun kolon kanserinden koruyucu, damar temizleyici ve metabolizma canlandırıcı etkisi de biliniyor.

MANTAR: Mantarın bir kesim faydasız olduğuna inanırken diğer kesim ise et kadar değerli bir protein olduğunu düşünür. Bu görüşlerin ikisi de tam anlamıyla doğru ya da yanlış değildir. D vitamini ve selenyum içeren tek sebze olan mantarın yağ depolamayı önleyen, kalp sağlığını koruyan etkileri bulunur. Ayrıca insülinin aşırı salgılanmasını önleyen bir diyet lifi de barındırır.

LEBLEBİ:Nişastalı ve enerjisi yüksek bir besin olarak görülen leblebi, bitkisel protein açısından iyi bir kaynaktır. Mideyi koruyucu, tok tutucu, kolesterol düşürücü etkileri de vardır.

TURP:Vitamin barındırmadığı düşünülen turp, yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu yönüyle iç organları temizleyen turp, viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etki de yapar. Ayrıca karaciğere detoks görevi de yaptırır.

BAKLA:Bakla tam bir B vitamini ve folik asit deposudur. Sinir sistemi gelişimi ve kan hücresi yapımında da etkilidir. Bakla aynı zamanda en değerli diyet lifini barındırır ve bitkisel protein ile magnezyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalar baklanın metabolizma hızını artırdığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de vurguluyor.
 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Dj Karl

Dj Karl !

11.08.2017
Yanıtla