Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.05.2023 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yaşlandıkça hangi gıdalara dikkat etmeliyiz?

Yaşlandıkça sindirim problemleriniz artabilir, diş sorunlarınızdan dolayı istediklerinizi tüketemeyebilirsiniz. Peki hangi besinlere dikkat etmeli ancak hangilerini diyetten tamamen uzaklaştırmamalıyız?

Yaşlandıkça hangi gıdalara dikkat etmeliyiz?

Yaşlandıkça, metabolizmamız yavaşladığından ve vücudumuzdaki diğer değişikliklerden dolayı bazı gıdaları tüketmek daha riskli hale gelebilir. Eskisi kadar yiyemiyor, hatta rahatsız hissediyor olabilirsiniz. Korkmayın, bu çok normal. Sadece ufak önerilerle çözmek mümkün!

İnsan vücudu yağ, yağsız doku (kaslar ve organlar), kemikler ve sudan oluşur. Yaş almaya başladıkça vücutta değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bir zamanlar çılgınlar gibi tükettiğiniz fast foodları, asitli yiyecekleri tüketemez hale gelebilirsiniz. Bunlar gözle görülebilir olan değişikliklerdir ancak bir de fark edemediklerimiz vardır. Rahatsız edebilir, tansiyonunuzu, şekerinizi yükseltebilir. Gelin, hangi gıdalarmış beraber öğrenelim.

1-Greyfurt

greyfurt

Şaşırtıcı olabilir, ancak gıdalar ilacınızın etkisini etkileyebilir. Bu nedenle, herhangi bir gıdadan kaçınmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza, diyetisyeninize ve eczacınıza sormanız her zaman en iyisidir. Örneğin, yüksek tansiyon, kaygı veya uykusuzluk için ilaç kullanıyorsanız, greyfurt suyu ilaçlarınızla etkileşime girebilir. Greyfurtun içerdiği C vitamini ve potasyumu kaçırmak istemeyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gerekebilir. Bunun yerine portakal ve misket limonu gibi diğer turunçgillerin tadını çıkarın. Ancak diğer meyve sularını içmeden önce etiketlerini kontrol edin. Bazıları greyfurt suyu içerebilir! Ya da meyve suyunu kendiniz hazırlayın. Hem daha keyifli hem de daha güvenilir.

2-Çiğ sebzeler

Hassas, çürümüş veya eksik dişleriniz varsa, kaçınılması gereken yiyecekler listenizde çiğ sebzeler üst sıralarda yer alabilir. Bunun yerine sebzeleri yumuşayana kadar pişirmeyi deneyin yada çorbalarda veya güveçlerde havuç, balkabağı ve pancar gibi püre haline getirilmiş sebzeler kullanın. Konserve sebzeleri de deneyebilirsiniz. Sadece tuz eklenmemiş olanları seçmeniz daha faydalıdır.

3-Fasulye

Bazı insanlar, gaz ve mide ağrısı nedeniyle fasulyeden kaçınırlar. Ancak diyetinizde fasulyeyi çıkardıysanız, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Mükemmel bir lif kaynağı olan fasulye, aynı zamanda protein ve demir bakımından yüksek ve yağ oranı düşüktür. İşin püf noktası, diyetinize yavaş yavaş fasulye eklemektir. Haftada birkaç kez küçük bir porsiyon alarak başlayın veya gazı azaltmak için bir gece suda bekletin.

4-Alkol

Orta derecede içme, kalp krizi ve bazı inme riskinizi azaltabilir. Ancak yaşlandıkça, akşam yemeğinde bir kadeh şaraba veya TV eşliğinde bir biraya alışmış olsanız bile, alkol sizi farklı şekilde etkileyebilir. Alkol uykuyu bozar ve tansiyonunuzu da yükseltebilir. Alkol ayrıca diyabetli kişilerde hipoglisemiye neden olabilir. İlaçların çalışma şeklini bile etkiler. Alkol kullanımınız hakkında doktorunuzla kesinlikle konuşun.

5-Günlük Süt

Yaşlandıkça süt veya süt ürünlerini sindirmekte zorluk çekebilirsiniz. Yağsız sade yoğurt ve az yağlı peynirler özellikle besleyici seçeneklerdir veya laktoz içermeyen süt ürünlerini deneyin.

6-Kafein

Kafein herkes için bir sorun olmasa da, bazı insanları endişeli veya gergin hissettirebilir. Kafein ayrıca kalp atış hızınızı artırabilir ve uyku sorunlarına neden olabilir. Azaltmaya çalışıyorsanız, yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Kafeini çok hızlı bırakmak baş ağrısına, mide bulantısına veya kusmaya neden olabilir. Kafeinli içecekleri yavaşça su, bitki çayı veya kafeinsiz içeceklerle değiştirin.

7-Etler

et

Yağsız biftek gibi en sağlıklı et kesimlerinden bazıları çiğnenmesi en zor olanlar olabilir. Hamburger dişleri çok daha fazla yorsa da, genellikle daha az besleyici bir seçimdir. %20 ila %30 oranında yağ içerebilir. Bunun yerine, %10'dan fazla yağ içermeyen yağsız kıyma arayın ya da çiğnemesi kolay daha sağlıklı bir protein kaynağı için balığı deneyin.

8-Yüksek Tuzlu Gıdalar

Yaşlandıkça, vücudumuzda su tutma eğilimi artar ve bu nedenle sodyum tüketimini sınırlamak önemlidir. Çok fazla sodyum kan basıncınızı yükseltebilir ve sizi kalp krizi ve felç için daha yüksek risk altına sokabilir. Asıl suçlular ne? Dondurulmuş gıdalar, atıştırmalık gıdalar, salata sosları ve öğle yemeği etleri gibi işlenmiş gıdalar. Etiketleri dikkatlice okuyun ve "sodyumsuz", az tuzlu veya tuzsuz alternatifler arayın.

9-Sebzelerden Turpgiller

Gaz sorunları nedeniyle turpgillerden kaçınıyor musunuz? Turpgil sebzeler - örneğin brokoli, lahana, karnabahar ve lahana - C vitamini, beta-karoten, lif, kalsiyum, demir ve folat bakımından yüksektir. Birçoğu A vitamini ve K vitamini açısından yüksek ve kalorisi düşüktür. Bazı araştırmalar, bunların kanser riskinizi de azaltabileceğini göstermiştir. Bu sebzelerden kaçmayın. Bunları yavaş yavaş, daha küçük porsiyonlarda yemeklere ekleyin. Bol miktarda su içmek de yardımcı olabilir.

10-Meyve

Taze meyveler bol miktarda vitamin, lif ve diğer önemli besinleri içerir. Ancak çiğnemede sorun yaşıyorsanız, "günde bir elma" yemeniz zor olabilir. Bunun yerine, ilave şeker veya şurup içermeyen  paketli meyveleri deneyin veya çilek, muz ve kavun gibi daha yumuşak meyveler yiyin. Ayrıca favorilerinizle bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

11-Çiğ Filizler

Turp ve maş fasulyesi filizleri B vitaminleri ve diğer besin maddeleri bakımından yüksektir. Ancak çiğ filizler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış herkes için sağlık tehdidi oluşturabilir. Sıcak, nemli koşullarda yetiştirildikleri için filizlerin bakteri barındırması diğer taze ürünlere göre daha olasıdır. Filizlerin tadını güvenle çıkarmak için, yemeden önce iyice pişirin.

12-Şekerli Gıdalar

Yaşlandıkça, diyabet riski artar ve şekerli gıdaların tüketimi kan şekeri seviyelerini artırabilir. Bu nedenle, şekerli içecekler, tatlılar ve abur cubur gibi yüksek şekerli gıdalardan kaçınmak faydalı olabilir.

13-Yüksek Yağlı Gıdalar

Yaşlandıkça, kalp hastalığı riski de artar ve yüksek yağlı gıdaların tüketimi bu riski daha da artırabilir. Kırmızı et, tereyağı, yağlı peynirler ve yağlı soslar gibi yüksek yağlı gıdalardan kaçınmak ve daha az yağlı seçenekleri tercih etmek önemlidir.

Ayrıca yaşlandıkça susama hissi azalabilir, ancak yeterli miktarda su içmek önemlidir. Susuz kalmak, kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonu gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Doktorunuzdan ve diyetisyeninizden yardım almakta her zaman fayda vardır. Sağlıklı yaşlanmayı kim istemez! 

 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan