Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.07.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Yaşlandıkça neden daha az uyuruz?

Seneler geçtikçe uyku sürenin azaldığını fark edebilirsin. Tıp dünyası bu konuya kayıtsız kalmadı ve araştırmalarla yaş almanın uyku düşmanı etkisi açıklığa kavuşturuldu

Yaşlandıkça neden daha az uyuruz?

Uykusuzluk beyindeki nöronlarla ilişkili

Bazı araştırmalar, uykusuzluğun vücudu harekete geçiren beyindeki bazı bağlantıların kaybıyla ortaya çıktığını savunuyor. Bunun yanı sıra kimyasal sinyallerin de genç yaşlardan ileri yaşlara doğru gittikçe uykuya dalmayı zorlaştırdığını belirtiyor. Burada problem yaş aldıkça beyindeki reseptörler tarafından sinyallerin reddedilmesine dayanıyor. 

Uyku konusunda uzmanlar, uykusuzluğun yaşlanmanın bir sonucu olarak görülebileceği aynı zamanda da, yetersiz uykunun aslında yaşlanmaya katkıda bulunan bir faktör olabileceğine dikkat çekiyor. Bilim adamları uyku eksikliği ile kardiyovasküler hastalık, şeker hastalığı ve obezite arasında nedensel bağlar bulmuşlardır. Harvard destekli bir Hemşirenin Sağlık Araştırmasına göre; hafıza söz konusu olduğunda uyku bir "tam kıvamı bulma meselesidir": ne çok fazla ne de çok az olmamalıdır.

Uyku eksikliği genç yaşlarda da başlayabilir

20’li ve 30’lu yaşlarda da uyku güçlüğü çekilmeye başlayabilir. Burada ilginç bir araştırma da öne çıkıyor. 50 yaşında olup uykusuzluk yaşayanların ortalama yüzde 50’lik kısmının 20’li yaşlarının başında da aynı sorundan mustarip olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra yapılan farklı araştırmalara göre 65 yaş üstündeki kadınların yüzde 36’sı, erkeklerin de yüzde 13’ü uykuya dalmak için yarım saatten fazla zaman harcıyor.

Kaynak: Cell.com  Vol. 94 Issue 1, 5 Nisan 2017 &  American Geriatrics Society Vol. 62, Issue 6 Haziran 2014

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Şevval Karagöz

Şevval Karagöz Tam aksine daha çok uyuyorum

16.08.2017
Yanıtla
Cenk Celiker

Cenk Celiker hergun 5 yada 6 saat uyuyorum

29.12.2017
Yanıtla
Betül Nilgün Bayraklı

Betül Nilgün Bayraklı Uykuda geçirecek bol zamanımız Yok onuniçin az uyurum

06.10.2018
Yanıtla