Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
27.12.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yeni yıl kararlarında egzersize yer verenler için 8 mükemmel öneri

Soğuk havaların arkasına sığınarak egzersizi aksatma devri kapanıyor. Sizin için hazırladığımız tavsiyeler sayesinde yeni yılda yeni egzersiz alışkanlıkları kazanabilirsiniz!

Yeni yıl kararlarında egzersize yer verenler için 8 mükemmel öneri

Yaz aylarında bile egzersiz için harekete geçmenizi sağlayacak motivasyonu her an bulamıyorken kış mevsiminde sıcacık evinizden çıkıp egzersize vakit ayırmanız daha da zor bir hale geliyor olabilir. Ne yazık ki motivasyonu her koşulda yüksek tutmak mümkün olmuyor. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda egzersiz alışkanlıklarınızı aksatmaya daha yatkın olduğunuzu gözlemliyorsanız yeni yıl kararlarında egzersize de yer açın ve aldığınız bu kararları sürdürmek için bazı ipuçlarından yararlanın. Her biri sizin için uygun olmasa da bu tavsiyelerden birkaç tanesini bile hayatınıza entegre etmeniz belirgin bir farklılık sağlayacaktır.

Bu sayede yeni yıla daha motivasyonlu ve kararlı girecek, kazandığınız egzersiz alışkanlıkları sayesinde ise daha sağlıklı ve daha enerjik bir yıl geçirmiş olacaksınız!

1-Dışarı çıkmak için soğuğu bahane etmeyin

egzersizler

Dışarıda egzersiz yapmak yılın hangi zamanı olursa olsun, bedeniniz ve zihniniz için oldukça yararlı. Uzmanlar soğuk havalarda dışarı çıkmanın doğa ile yeniden bağlantı kurmanızı, dijital ve soyut dünyadan kopmanızı, odaklanmayı ve yaratıcılığı artırmanızı sağladığını ileri sürüyor. Dışarıya adımınızı atıp havanın yüzünüze çarptığını hissetiğinizde bu etkiler sizi de çevreleyecek. Bu yüzden soğuğu evde oturmak için bahane olarak kulanmayın. Hareket halinde olduğunuzda vücut ısınız da yükselecek ve bu sayede zaten pek de üşümeyeceksiniz.

2-Antrenmanı tamamlamadan koltuğunuza oturmayın

Eve gelir gelmez iş kıyafetlerinizden kurtulup dinlenme moduna geçmeden doğruca spor kıyafetinize geçiş yapmayı deneyin. Bunu yapmak yerine dinlenme moduna geçtiniz ve kendinizi koltuktan kaldıramıyor musunuz? İhtiyaç molalarınız esnasında size hareket etmenizi hatırlatması için koltuğunuzun altına direnç bantları koyun veya size o an egzersiz yapmaktan daha cazip gelen TV programlarının reklam aralarında herhangi bir ekipman gerektirmeyen bazı egzersizleri uygulayın. 15 squat, 15 şınav, 15 mekik ve 15 saniye high knees egzersizlerini arka arkaya yapmak reklam araları için ideal olacaktır.

3-Kar yürüyüşleri yapın

egzersiz hareketleri

Kar yağdığında su geçirmez yürüyüş ya da koşu ayakkabıları ile havaya uygun şekilde giyindikten sonra kendinizi dışarı atın. Genelde çimenlik alanlarda buzlanma olmadığı için seçiminizi bu tip yerlerden yana yaparak daha güvenli bir egzersiz yapabilirsiniz. Siz bembeyaz manzaranın keyfini çıkarırken vücudunuz vücut ısınızı korumak için daha fazla kalori yakacaktır.

4-Gününüzü iyi planlayarak her fırsatı değerlendirin

Sabahları egzersiz için çok soğuk buluyor, ancak akşam da çok mu yorgun oluyorsunuz? O halde egzersizlerinizi günlük rutinlerinize entegre etmenin yollarını bulmalısınız. Öğle yemeği aranızda 20 dakikalık yürüyüşler yapmak bunun en basit örneklerinden biri. Dışarıda bir iş toplantısı yapmanız gerektiğinde bir restoranda oturmak yerine görüşeceğiniz kişiye yürüyüş yaparak konuşmayı teklif edebilirsiniz. Öğle yemeği arasında gidebileceğiniz ofisinize yakın boks veya yoga derslerini araştırabilir, size en keyif verecek aktiviteyi bulabilirsiniz. Bu molalar size enerji verecek ve zihninizi canlandırıp sizi verimli bir öğleden sonra geçirmeye hazırlayacaktır.

5-Bir spor partneri edinin

egzersiz lastigi

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden birkaç kişiyi egzersiz partneriniz olması için ikna edin. Spor salonunda bu arkadaşınızla buluşmak için bir tarih belirlediğinizde hem bahane yaratıp gitmeme ihtimaliniz azalır, hem de egzersiz takibini yapmanız daha kolay ve keyifli hale gelir. Yemek ya da kahve için bir arkadaşınızla buluşmak yerine bir egzersiz etkinliği oluşturmayı düşünün. Üstelik bu egzersiz etkinliği sadece spor alanlarını kapsamak zorunda da değil. Örneğin şehirde tempolu bir şekilde turlamak ya da alışveriş yapacak bir arkadaşınıza eşlik etmek bile bu etkinliklerden biri olabilir. Farklı bir şey yapmak isterseniz arkadaşınızla birlikte bir dans kursuna ya da yoga derslerine katılmayı da deneyebilirsiniz. Böylece hem sosyalleşmiş, hem de egzersizi aksatmamış olursunuz.

6-Planlı olun

En meşgul günlerinizde bile egzersiz planınızı gerçekleştirmek konusunda titiz davranın. Takviminize egzersiz yazdığınızda onu aksatmamak için elinizden geleni yapın. Bırakın o günün ufak bir kısmını da ruh ve beden sağlığınıza iyi gelecek bir şey için harcamış olun. Ayrıca egzersizinizi bir günlük üzerinde gözlemlemek de çok iyi bir fikir olabilir. Bu sayede başarılarınızı ve ilerlemenizi görmek sizi daha da fazla motive edecektir.

7-Merdivenlere yönelin

merdiven cikmak

Gün içerisinde yaptığınız çok küçük değişiklikler bile egzersiz hedefinize ulaşmanızı sağlayabilir. Ofisinizde veya apartman dairenizde asansör beklemek yerine merdivenlere yönelerek basamakları tempolu adımlarla çıkmak ya da yürümek yüksek yoğunluklu bir kardiyo ve bacak antrenmanı sayılabilir. Başlangıç olarak her birkaç katta bir yürüyüş aralığı verebilirsiniz. Bir seferde iki adım tırmanmayı, birkaç katı sprint yapmayı veya yoğunluğu artırmak için katlar arasında atlama krikoları yapmayı da deneyebilirsiniz. Bunu bir oyun haline getirdiğinizde keyif aldığınızı da göreceksiniz.

8-Dans edin

Kış aylarında egzersiz yapmayı daha eğlenceli hale getirmek için en sevdiğiniz şarkıların bir listesini oluşturun ve müziğin sesini açın. Zıplayarak, dans ederek ve içinizden geldiği gibi söylerek şarkılara eşlik edin. Bu hem stres atmanın hem de egzersiz yapmanın en güzel yolu! Şarkıların bazı kısımlarında şınav, mekik, atlama krikoları gibi egzersizler yapmayı deneyerek egzersizin etkisini artırabilirsiniz.

Yeni yıl kapıdayken gelin, kendiniz için bir iyilik yapın ve egzersiz alışkanlığınızı artırın. Günlük yaşantınızda kolayca yapabileceğiniz yukarıdaki değişiklikler sayesinde hem kendinizi daha iyi hissedecek hem kilo kontrolünüzü daha rahat bir şekilde sağlayacak hem de egzersizi sadece yaz aylarında yapılacak bir şey olarak görmekten vazgeçeceksiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan