Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.04.2024 9 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yin yoga nedir? Stresini yönetmenin yeni yolunu keşfet!

Tüm hayatın koşuşturmacasında durup dinlenmeye ve zihninizi sakinleştirmeye fırsat bulamıyor olabilirsiniz. O halde yin yoga tam size göre! Gelin biraz sakinleşelim.

Yin yoga nedir? Stresini yönetmenin yeni yolunu keşfet!

Modern yaşamın kasırgasında stres çoğu zaman istenmeyen yoldaşımız haline gelir, moralimizi bozar ve zihnimizi bulandırır. Ancak korkmayın çünkü kaosun ortasında sakin bir sığınak var: Yin yoga. Stresten kurtulmanın ve iç huzuru bulmanın sırlarını açığa çıkararak, sakinleştirici kucaklamasına girerken bu eski uygulamanın yumuşak akışını kucaklayın.

Yin Yoga öncelikle stres giderme ve rahatlamaya odaklanır. Duruşlar daha uzun süre tutulur ve genellikle oturarak veya yatarak yapılır. Doğu felsefesinde 'Yin', Yin Yoga'nın yavaş ve rahat duruşlarını mükemmel bir şekilde tanımlayan pasifliği, yumuşaklığı ve kadınlığı temsil eder. Yin Yoga kemikleri ve bağ dokularını hedef alır ve aynı zamanda esnekliği artırır. Ancak en büyük faydası zihinsel sağlığınızdır. 

Yin yoganın stres yönetimi ve ruh sağlığı açısından faydaları

Sizi temellendirir: Yin Yoga, kendi bedeninizde daha fazla var olmanıza yardımcı olur ve sahip olduğunuz her rahatsız edici düşünceyi veya hissi kabul etmenizi sağlar. Bu müdahaleci düşüncelerle yüzleşmeyi öğrenmek, stres yönetimi için önemli bir stratejidir.

Sizi yavaşlatır: Strese katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri, yavaşlayamama hissi ve günlük yaşamın bunaltıcı etkisidir. Yin Yoga uygulamak, yarının ne getireceği konusunda strese girme ve kaygılanma yerine yavaşlamaya ve her yoga duruşuna ve şimdiki ana odaklanmaya zorlar.

Nefesinize odaklanın: Derin nefes alıp vermek, sinir sisteminizi sakinleştirdiği için kaygı ve stresle baş etmek için önemli bir stratejidir. Nefesiniz vücudunuzdaki gerginliği hafifletir ve aklınızdan geçen her düşünceye sakin bir şekilde odaklanmanıza yardımcı olur. Kaygı ve strese karşı 'kaç ya da savaş' tepkisi üzerinde çalışırken sinir sisteminiz düzenlenir.

Size enerji verir: Vücudunuzdaki enerji akışını uyarır, kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar ve şimdiye odaklanmanıza ve zihninizi temizlemenize yardımcı olur.

Uykuyu iyileştirir: İyileştirilmiş uyku, kortizol seviyenizi düşürür ve vücudunuzun sinir sistemini dengeler, stres hissini azaltmanıza ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Sinir sistemini harekete geçirir: Yin Yoga, sinir sisteminizi harekete geçirerek kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı düşürmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kaslarınızı gevşetir, bağışıklığınızı artırır ve endorfin salgılamasını sağlar.

Yin Yoganın Diğer Faydaları şunlardır: 

  • Duygularınızı dengelemenize yardımcı olur 

  • Dolaşımını artırır

  • Metal odağını geliştirir 

  • Esnekliği artırır

  • Farkındalığı artırmaya yardımcı olur

  • Derin sakinlik hissi yaratır 

  • Ortak hareketliliği artırır

  • Bağ dokusunu ve gergin kasları esnetir 

Kaygıyı yin yoga ile nasıl yatıştırabiliriz?

Modern toplumda korkunun pek çok farklı biçimi bulunmaktadır. Bazı insanlar korku kelimesiyle doğrudan özdeşleşmeyebilir, ancak bu duygunun bir veya daha fazla tezahürüyle ilişkilendirilebilirler: kaygı, kişisel güçsüzlük hissi veya genel olarak teşvikten yoksunluk ve dayanıksızlık hissi. Bu koşullardan herhangi birinin farkına varmak ve anlamak, korkuyla başa çıkmamıza yardımcı olabilir ve potansiyel olarak içsel bilgeliğe yol açabilir.

Böbrekler, Çin tıbbına göre vücudun ana enerji deposudur ve yaşam boyu biriktirilen "Jing" veya yaşam enerjisi burada saklanır. Böbrek Chi'si, fiziksel sağlık, üreme fonksiyonları, yaşlanma süreci ve enerji seviyeleri üzerinde önemli bir rol oynar.  Böbrek Chi" terimi, geleneksel Çin tıbbında ve Çin felsefesinde kullanılan bir kavramdır. Chi veya Qi, yaşam enerjisi olarak tanımlanır ve vücuttaki enerji akışını ifade eder. Böbrek Chi ise bu enerjinin özellikle böbreklerde bulunan ve yaşam enerjisinin temel deposu olarak kabul edilen enerjiyi ifade eder.

Yin Yoga uygulaması, chi ile çalışmanın yanı sıra sakinleştirici, dinlendirici ve düşünceli de olabilir. Çabalamamayı teşvik eder, bu da kendinizi endişeli, stresli veya tükenmiş hissediyorsanız bunu denemek için özellikle güzel bir uygulama haline getirir.

Aşağıdaki sıralamayı uygularken, bir tarafı korkuyu, diğer tarafı bilgeliği temsil eden bir madeni para hayal edin. Her gün, bilgelik tarafı yukarı bakacak şekilde parayı metaforik olarak çevirmeye karar verin. 

Yin yoga sırası

Açılış: Beş dakika boyunca oturun ve nefesinizin size verdiği hisleri, etrafınızdaki havanın sıcaklığını, giysilerinizin vücudunuzda nasıl hissettirdiğini fark edin. Nefesinize odaklanın ve onu manipüle etmeye çalışmadan sadece farkında olun.

Kelebek: Beş dakika (her iki tarafta bir dakikalık karşı duruşla birlikte) Kelebek pozisyonuna geçin. Geniş bir açıklıkta durun: Topuklarınız kasıklarınızdan 1-2 adım uzakta olmalı, böylece bacaklarınız elmas şeklini alır ve sırtınızın alt kısmı yuvarlaksa, sadece oturma kemiklerinizi bir desteğin veya katlanmış bir battaniyenin üzerine yerleştirebilirsiniz. Kollarınızı yumuşak bir şekilde uzatın ve ellerinizi yerde veya bacaklarda konumlandırın. Bu pozisyonda kendinizi rahat hissediyorsanız veya omurga esnemesi sizin için sakıncalıysa, burada kalın ve sadece nefes alın.

kelebek pozu 

Değilse, pelvisinizi öne doğru eğin ve bacaklarınızın üzerine katlayın. Parmak uçlarınızı yere doğru ilerletin. Kollarınızın ağırlığını, vücudunuzu yumuşakça kıvrıma çekene kadar kenara doğru çekmesine izin verin ve ardından omurganın dönmesine izin verin.

Yoganın Faydaları - Evde Yoganın Faydaları - Yazar Karga

Pozdan çıkmak için ellerinizi vücudunuza doğru yürütürken yavaşça ayağa kalkın. Bacaklarınızı sukhasana (kolay poz) gibi rahat bir oturma pozisyonuna getirin. Bir dakika sağa, bir dakika sola dönün.

Yarım Kelebek: Beş dakika (her iki tarafta bir dakikalık karşı duruş) Sukhasana'dan sağ topuğunuzu kasıklarınıza yaklaştırın ve sol bacağınızı yana doğru uzatın. Uygunsa omurganızın yuvarlanmasına izin vererek bacaklarınızın arasındaki hayali bir orta çizgiyi öne doğru katlayın. Omurganın esnemesi sizin için kontrendike ise, öne doğru hafifçe eğilirken omurganızı uzatılmış halde tutun.

Pozdan çıkmak için omurgayı yavaşça açın. Ellerinizi kalçalarınızın yarım metre kadar arkasına koyun ve geriye yaslanın. Bir dakika boyunca hafif bir geriye eğilme hareketiyle kalbinizi gökyüzüne kaldırın. Diğer tarafta yarım kelebeği tekrarlayın.

Eriyen Kalp: Üç dakika (her iki tarafta bir dakikalık karşı duruş) Ellerinizin ve dizlerinizin üzerine gelin. Kalçalarınızı dizlerinizin üzerinde tutmaya devam ederken ellerinizi mümkün olduğunca ileri doğru yürütün. Çadırlı ellerinizle hayali kremayı korurken "kek parmakları" yapmak için parmak uçlarınızı matın içine bastırın. Bırakın kalbiniz matın veya bloğun üzerinde erisin. Vücudunuz için uygunsa alnınızı matın veya bloğun üzerinde tutun. Ya da başı yukarıda, boynu omurganın geri kalanıyla aynı hizada tutma seçeneği vardır. Omuzlarınız gerginse ellerinizi daha geniş açmayı deneyin. Ayrıca yalnızca bir kolunuzu uzatabilir, diğer kolunuzu dirseğinizden bükebilir ve alnınızı o ön kola dayayabilir, bir buçuk dakika sonra her iki tarafa geçiş yapabilirsiniz. Her iki kol da uzatılmışsa, üç dakika bu şekilde kalın ve ardından bir dakika boyunca çocuk duruşuna geri dönün.

Kare Katlama: Dört dakika (her iki tarafta bir dakikalık karşı duruş) Çocuğun duruşundan, rahat bir bağdaş kurarak oturma pozisyonuna geçin. Daha sonra kaval kemiklerinizi, matınızın üst kenarına sizin için rahat olduğu kadar paralel olacak şekilde ayarlayın. Dizlerinizde dik açıyı korurken bacak çaprazlarınızı sıkılaştırıp sıkıştıramayacağınıza bakın.

Amaç dizlerinizde değil kalçalarınızda esneme hissetmektir. Dizleriniz şu ana kadarki hareket için uygunsa, ayak bilekleri ve dizler üst üste gelecek şekilde bir kaval kemiğinizi diğerinin üzerine yerleştirmeyi deneyebilirsiniz; tıpkı yang pozunda olduğu gibi, çift güvercin pozu, yani ateş kütüğü pozu. Ayak bileğinde hafif bir fleksiyon olabilir. Üst diziniz yerden çok yukarıdaysa, destek için altına bir battaniye veya destek yerleştirebilirsiniz. Eğer sizin için uygunsa ve kendinizi iyi hissediyorsanız öne doğru eğilmekten çekinmeyin, bu mesane meridyenini uyaracaktır. Mesane meridyeni böbrek meridyeni ile eşleştirilmiştir ve bunları birlikte hedeflemek yararlı olabilir.

Dört dakika sonra bacaklarınızı çaprazlayın, ayak tabanlarınızı dizlerinizin altına, ellerinizi kalçalarınızın yarım ayak arkasına yerleştirin (parmaklarınız vücuda doğru bakacak şekilde) ve ters masanın üzerine kaldırın. Bir dakika boyunca burada iyi hissettiren herhangi bir yönde hareket edin ve ardından karşı tarafta kare katlamayı tekrarlayın.

Üzengi (Mutlu Bebek): Beş dakika (her iki tarafta bir dakikalık karşı duruş) Ters masadan kalçalarınızı, sırtınızı, omuzlarınızı indirin ve başınızı yere indirin. Dizlerinizi bükülü tutarak göğsünüze doğru çekin. Uyluklarınızın arkasına, ayak bileklerinize veya ayaklarınızın iç veya dış kenarlarına ulaşın. Dizlerinizi gövdenizden daha geniş tutun ancak ayak başparmağınızı birbirine değecek şekilde ve topuklarınızı oturma kemiklerinize yakın tutun. Burada kalabilir veya mümkünse ayaklarınızı birbirinden uzaklaştırmaya başlayabilirsiniz, böylece kaval kemikleriniz birbirine paralel olur. Ayak tabanlarınızı tavana paralel tutma niyetinizi koruyun ve dizlerinizi yavaşça yere doğru çekin. Kuyruk kemiğine zemine doğru ulaşabilir veya yerden kalkmasına izin verebilirsiniz. Omuzlarınızı ve boynunuzu yumuşak tutun. 

Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga - kalça  pozları - Uplifers

Beş dakika sonra dizlerinizi bükülü tutarak ayaklarınızı yere bırakın ve minder genişliğinde açın. Dizlerinizi yavaşça bir tarafa, sonra diğer tarafa bırakın ve bir dakika boyunca ön camı silin.

Kedi Kuyruğu: Beş dakika (artı bir dakikalık son duruş) Ön cam sileceklerinden bacaklarınızı matınızın üzerine uzatın. Sağ bacağınızı kalçanızda 90 derecelik bir açı olacak ve ayağınız tavana ulaşacak şekilde yukarı kaldırın. Sağ ayağınızın başparmağının kenarı yere değene ve vücudunuzun hemen hemen sol tarafında yatana kadar sağ bacağınızı vücudunuzun üzerinden sola doğru bırakın. Sol dirseğinizi bükün ve başınızı sol elinize yaslayın. Sol dizinizi bükün ve sağ elinizle sol ayağınızı yakalayın. İdeal olarak sol uyluğunuz yere dönük olacaktır. Ayağınızı sol kalçanıza doğru çekerek bir dakika bekleyin. Daha sonra sol ayağınızı yere bırakın ve sol uyluğunuzu biraz daha geriye çekin; sağ dizinizin bükülmesine izin verin. Sol kolunuzu uzatın ve hafifçe geriye doğru eğilerek başınızı ve omuzlarınızı yere bırakın ve sağ omzunuzun üzerinden bakın. Bu poz artık böbrek meridyenini daha da fazla uyaran hafif bir geriye eğilme ve uzanma dönüşü haline geldi. Dört dakika bekleyin ve ardından taraf değiştirin. Bir dakika boyunca dizlerinizi göğsünüze çekerek bitirin.

Korku ve kaygı güçlü duygular olabilir. Madalyonun diğer yüzü ise korku ve endişeye bakmak için kullanılabilecek bilgeliktir. Odak noktamızı ayarladığımızda genellikle bu duyguların nereden geldiğini görebilir ve onlara eşlik eden sorunları en iyi şekilde nasıl ele alabileceğimiz konusunda netlik kazanabiliriz. 

Yaşamın labirentinde stres çoğu zaman her köşede gizlenir, iç huzurumuzu bozmakla ve duyularımızı bunaltmakla tehdit eder. Ancak kaosun ortasında Yin yoga, iç huzur ve dinginliğe giden yolu aydınlatan yol gösterici bir ışık sunar. İster deneyimli bir yogi olun ister yeni gelen meraklı biri olun, bu yolculuğu açık bir kalp ve anlayışlı bir zihinle kucaklayın. Yin'in nazik kucaklamasına teslim olmanıza izin verin ve dinginliğin ve teslimiyetin dönüştürücü gücünü keşfedin. Kendini keşfetme alemlerinin derinliklerine yolculuk ederken, kaosun ortasında teselli ve fırtınanın ortasında dinginlik bulabilirsin. Serbest bırakın, rahatlayın ve gençleşin, çünkü stresten kurtulma yolculuğu içeride başlar.

Stresten kurtulmak yalnızca bir varış noktası değil, aynı zamanda kendini keşfetme, kendine şefkat ve kendini sevme yolculuğudur. Bu kutsal yolculuğa çıkarken Yin yoganın nazik kucağına sığınabilir ve içinizde bulunan huzurun ve sükunetin sınırsız derinliklerini keşfedebilirsiniz.

Yoganın zihin üzerindeki etkileriyle ilgili daha fazla içerik için ''Zihniniz ve bedeniniz iyileşiyor.Yoga Nedir?'' içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan